Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні теорії походження релігії




Реліг.підхід стверджує,що поява ідеї бога в людській свідомості та виникнення релігії обумовлені тим,що є бог,який створив світ,природу,людину

Світський підхід не дає однозначної відповіді на питання про сутність і виникнення релігії.

Перше наукове пояснення походження релігії - натуралістичне. Представники цієї теорії вважали:.релігія походить від споконвічного безсилля людини перед пануючими над нею природними і соціальними силами.

Соціологічний підхід- визначає релігію як соціальний інститут,що виконує суспільно важливі функції.

Психологічний підхід - представники цього підходу пояснювали існування релігії наявністю в людині могутнього релігійного почуття-любов,сором.

Основні первісні віування та культи.

Фетешизм – покоління матеріальним предметам найближчого оточення людини як наділеним надприродними властивостями. Фетешизм міг бути як окремо взятий матеріальний предмет, так і частина більшого обєкта шанування(камінь зі священної гори,шматочок священного дерева). Покоління фетишу найчастіше полягало в догляді за ним як за звичайною людиною.

Тотемізм – комплекс обрядів і вірувань, пов'язаний з уявленням про надприродній зв'язок людини і окремих соціальних колективів із тваринами і рослинами. Обєктом ушанування в тотемізмі виступало радше безособове і безіменне колективне, суспільне начало. Тотемний культ був спрямований на те, щоб одержати заступництво тотема. Було тотемне табу-заборони на вживання в їжу тотемної тварини.

Анімізм – віра в самостійне надприродне існування душі і духів як своєрідних двійників людей, тварин,рослин.

Анімістичні культи:

- Поховальний культ(принесення супровідних дарів і жертв; запалювання свічок; проведення поховальних частувань, ігор; дотримання посмертної жалоби)

- Культ предків(грунтувався на вірі в те, що померлі предки допомагають своїм живим родичам у земному світі,а натомість вимагають здійснення для них постійних обрядів задобрювання у вигляді регулярних принесень жертовної їжі і пиття.

Магія – комплекс ритуальних обрядів і дій, які згідно з переконаннями іхніх виконавців, можуть спричинити надприродній вплив про навколишній світ з певною практичною метою. За типами впливу на предмет поділ.: контактна, імітативна. Табу – система пояснюваних з точки зору надприродного заборон і приписів, функціювання якої відбувалося за певним ритуалом.

Шаманізм – особливий комплекс обрядів і ритуалів, пов'язаний з віруваннями в надприродні здібності і можливості шаманів. Заснований на уявленнях давніх людей про існування тісного звязку між шаманом і духами, що допомагають боротися з іншими ворожими людині силами.

 

Поняття світової релігії

У 1 тис. до н. е – 1 тис н.е на зміну первісним і давнім та регіональним релігіям приходить світові релігії. Вони немов пібивають закономірний підсумок тисячолітньої релігії еволюції людства.Це полягає в таких основних моментах що стосується віровчення культу і регіональної організації:

1) У світових релігіях у найбільш повному і завершеному вигляді присутній монотеїзм – уявлення про єдиного Бога як творця світу і законодавця людей.

2) Остаточно складається єдина, цілісна система догматів віровчення, серед яких провідне значення надається вченню про загробну віддяку.

3) Автономна громада змінюється більш централізованою і маштабною організацією – церквою, що складається з мирян і священослужителів.

4) Але голона особливість світових релігій завдяки якій вони власне і одержали свою назву полягає в її наднаціонольному характері.

Релігійна статистика ствержує що на межі xx- xx1 ст. до послідовників світових релігій – будизму, християнста й ісламу – належать більша половина населення планети: кожен третій житель земної кулі є християнином, кожен шостий – мусульманин а кожен вісімнадцятий – будистом. Відповідно може бути визначена і географія світових релігій.Християнсто поширене в Європі й Америці, Африці. Іслам поширений на Близькому Сході й у Північній Африці, а такоє у багатьох азіатських державах. Першою зі світових релігій за часом появи є будизм.Основна зона поширення будизму – країни Південої, і північно східної Азії. Важається що по всьому світу сповідують будизм 360 млн чоловік. Разам з тим в остані сто років будизм переживає не кращі часи у своїй історії оскільки питомавага віруючих будистів щодо загальної кількості жителів планети помітно зменшились (з 7 – 8 до 5 – 6 %)





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 647 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2355 - | 2220 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.