Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Топографічна анатомія товстої кишки




Товста кишка починається в правій клубовій ямці, в місці переходу тонкої кишки в товсту, і закінчується прямою кишкою з відхідником.

До складу товстої кишки входять сліпа кишка з червоподібним відростком, висхідна ободова, поперечна ободова, низхідна ободова, сигмоподібна та пряма кишки.

На відміну від тонкої кишки повздовжній м'язовий шар товстої кишки розподілений нерівномірно, а у вигляді трьох стрічок: вільної, брижової та чепцевої. Стрічки беруть початок від основи червоподібного відростка та простягаються до початку прямої кишки.

Сліпа кишка— це відділ товстої кишки, що розташований нижче місця впадання клубової кишки. Спереду вона прикрита петлями тонкої кишки та великим чепцем.

Червоподібний відросток є безпосереднім продовженням сліпої кишки, тому його основа лежить у місці злиття трьох стрічок сліпої кишкиЗ усіх боків відросток вкритий очеревиною і зазвичай має добре виражену брижу, в якій проходять судини та нерви.

Висхідна ободова кишка є продовженням товстої кишки від сліпої до правого згину ободової. Задня її стінка, не вкрита очеревиною, фіксована до заободової фасції заочеревинного простору.

Правий згин ободової кишки (flexura coli dextra) розташований у правому підребер'ї, на рівні Ln. Угорі він прилягає до нутрощевої поверхні правої частки печінки та прикриває спереду нижній кінець правої нирки.

Поперечна ободова кишка (colon transversus) іде в поперечному напрямку від правого до лівого згинів ободової кишки. Довжина її становить 50 см. Кишка вкрита очеревиною інтраперитонеально і має досить довгу брижу. Спереду поперечна ободова кишка прилягає до правої частки печінки, жовчного міхура, зверху — до великої кривини шлунка, знизу — до петель тонкої кишки.

Між лівим згином ободової кишки та діафрагмою розташована діафрагмово-ободовокишкова зв'язка, що обмежує лівий боковий канал від лівого піддіафрагмового простору. Праворуч зазначена зв'язка найчастіше не виражена, що призводить до поширення патологічних випотів з правого бокового каналу в правий піддіафрагмовий простір.

Низхідна ободова кишка іде вертикально вниз від лівого згину до клубової ямки. Вкрита кишка очеревиною мезоперитонеально, задньою своєю стінкою зрощена із заободовою фасцією заочеревинного простору.

Сигмоподібна кишка починається в лівій клубовій ямці на рівні гребеня клубової кістки і закінчується на рівні S1-S3. Кишка вкрита очеревиною інтраперитонеально, має велику брижу, дуже рухома.

До правого відділу ободової кишки йдуть гілки верхньої брижової артерії, до клубово-сліпокишкового кута — сліпокишкова артерія, яка віддає гілки до кінцеого відділу клубової кишки, сліпої кишки та червоподібного відростка. Артерія червоподібного відростка проходить у його брижі. До висхідної ободової кишки прямує права ободова артерія. Вона поділяється на низхідну гілку, що сполучається з висхідною гілкою сліпокишкової артерії, та висхідну, яка з'єднується з правою гілкою середньої ободової артерії. Поперечна ободова артерія, що її постачає кров'ю середня ободова, поділяється на дві гілки та сполучається з лівою і правою ободовими артеріями відповідно.


Нижня брижова артерія постачає кров'ю товсту кишку від лівого згину до верхньої третини прямої кишки. Вона віддає до низхідної кишки ліву ободову артерію, яка поділяється на висхідну та низхідну гілки. Висхідна на рівні лівого згину сполучається з лівою гілкою середньої ободової артерії, низхідна — із сигмоподібними артеріями.

До сигмоподібної кишки ідуть 2—4 гілки сигмоподібних артерій, які сполучаються між собою.


Верхня прямокишкова артерія є кінцевою гілкою нижньої брижової артерії та йде до ампули прямої кишки.

Венозна кров від товстої кишки відтікає одноіменними з артеріями венами, що формують верхню та нижню брижові вени. Звідти кров надходить до ворітної вени. Від нижнього відділу сигмоподібної кишки кров може відтікати у ворітну вену або гілками прямокишкових вен до нижньої порожнистої вени.

Іннервацію товстої кишки забезпечують гілки верхнього та нижнього брижових сплетень та гілки блукаючих нервів і тазові нутрощеві нерви.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 531 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2406 - | 2286 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.