1. Обов’язок боржника здійснити виконання новому кредитору лише за умови одержання письмового повідомлення про заміну кредитора у зобов’язанні випливає з ч.2 ст.516 ЦК. Якщо з повідомлення боржнику неможливо з’ясувати, про яку вимогу йдеться та якому новому кредитору слід здійснити виконання, то таке повідомлення, звичайно, не буде повідомленням про заміну кредитора у зобов’язанні. Відповідно до ч.1 коментованої статті такі самі правила застосовуються і в разі заміни у зобов’язанні клієнта фактором.
2. З положень ч.1 коментованої статті не випливає, що у повідомленні обов’язково мають бути прямо вказані вимога та новий кредитор. Необхідно лише, щоб боржник однозначно одержав з повідомлення таку інформацію. Наприклад, якщо клієнт попередньо повідомив листом боржника про свій намір відступити певну вимогу визначеному фактору, то такі вимога та фактор можуть бути визначені у повідомленні клієнта боржнику шляхом посилання на попередній лист.
3. У ч.1 коментованої статті уточнюється, що письмове повідомлення про відступлення грошової вимоги може бути одержане як від клієнта, так і від фактора. Разом з тим у ч.2 коментованої статті встановлюється право боржника вимагати від фактора надання доказів відступлення грошової вимоги та наслідки ненадання таких доказів.
4. Видається, що у ч.3 коментованої статті йдеться про випадок, коли боржник одержав повідомлення про відступлення грошової вимоги за відсутності заміни кредитора у зобов’язанні, наприклад, коли повідомлення направлене помилково. У цьому разі вимога належить клієнту, але виконання на користь фактора звільняє боржника від його обов'язку перед клієнтом.
Стаття 1083. Наступне відступлення права грошової вимоги
Наступне відступлення фактором права грошової вимоги третій особі не допускається, якщо інше не встановлено договором факторингу.
Якщо договором факторингу допускається наступне відступлення права грошової вимоги, воно здійснюється відповідно до положень цієї глави.
1. Норма ч.1 коментованої статті про законодавчу заборону наступного відступлення фактором грошової вимоги третій особі є диспозитивною.
2. Видається, що у разі відступлення клієнтом фактору грошової вимоги у зв’язку з її продажем (ч.1 ст.1084 ЦК) такий продаж передбачає можливість наступного відступлення вимоги фактором, оскільки клієнт втрачає інтерес до проданої вимоги.
Стаття 1084. Права фактора
Якщо відповідно до умов договору факторингу фінансування клієнта здійснюється шляхом купівлі у нього фактором права грошової вимоги, фактор набуває права на всі суми, які він одержить від боржника на виконання вимоги, а клієнт не відповідає перед фактором, якщо одержані ним суми є меншими від суми, сплаченої фактором клієнтові.
Якщо відступлення права грошової вимоги факторові здійснюється з метою забезпечення виконання зобов'язання клієнта перед фактором, фактор зобов'язаний надати клієнтові звіт і передати суму, що перевищує суму боргу клієнта, який забезпечений відступленням права грошової вимоги, якщо інше не встановлено договором факторингу.
Якщо сума, одержана фактором від боржника, виявилася меншою від суми боргу клієнта перед фактором, який забезпечений відступленням права вимоги, клієнт зобов'язаний сплатити факторові залишок боргу.
1. Хоча правила ч.1 коментованої статті розміщені у главі 73 ЦК, вони носять загальний характер та мають застосовуватись і тоді, коли купівля грошової вимоги здійснюється за договором купівлі-продажу, а не за договором факторингу.
2. Хоча правила ч.2 коментованої статті розміщені у главі 73 ЦК, вони носять загальний характер та мають застосовуватись і тоді, коли відступлення грошової вимоги здійснюється у зв’язку із забезпеченням виконання будь-якого грошового зобов’язання, а не тільки такого, що виникло з договору факторингу.