Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні концепції та системи управління виробничою логістикою




Система управління матеріальними потоками – це організаційний механізм формування планування та регулювання матеріальних потоків у рамках внутрівиробничої логістичної системи.

Мікрологістична система KANBAN. Найбільш розповсюдженою у світі серед мікрологістичних є концепція «just-in-time» - JIT («точно у термін»). Однією із перших спроб практичного впровадження цієї кон­цепції стала розроблена корпорацією Toyota Motor мікрологістич-на система KANBAN, що в перекладі з японського означає «картка». Система KANBAN є першою реалізацією «тяг­нучих» систем у виробництві. Сутність системи KANBAN полягає в тому, що всі виробничі підрозділи заводу, включаючи лінії кінцевого складання, забезпечуються матеріальними ресурсами тільки в тій кількості й у такі строки, які необхідні для виконання заданого підрозділом-споживачем замовлення. Засобом передачі інформації в системі є спеціальна картка «kanban». Поширено два види карток: відбору і виробничого замовлення (рис.).

Картка відбору «kanban» Картка замовлення «kanban»

OPT (Optimized Production Technology) як і система KANBAN, належить до класу тягнучих сис­тем організації постачання і виробництва. OPT – це комп'ютеризований варіант системи KANBAN з але з функцією запобігання виникненню вузьких місць (з урахуванням положень Теорії обмежень Е. Голдрата) у ланцюзі «постачання-виробництво-збут».

Основний принцип OPT - виявлення у виробництві вузького місця або критичних ресурсів. У їх якості можуть виступати: запаси сировини і матеріалів, машини й устаткування, техпроцеси; персонал.

Е.Голдратт стверджував, що втрати критичних ре­сурсів вкрай негативно впливають на виробництво у цілому, а еко­номія некритичних ресурсів реальної вигоди виробництву, з погля­ду кінцевих результатів, не приносить. Від ефективності викорис­тання критичних ресурсів залежать темпи розвитку виробничої си­стеми, у той час, як підвищення ефективності використання інших (некритичних) ресурсів на розвиток системи практично не впливає.

У системі OPT в автоматичному режимі вирішується ряд за­вдань оперативного і короткострокового управління виробництвом, у тому числі формування графіка виробництва на один день, тиж­день. Під час формування оптимального графіка виробництва ви­користовується критерій забезпеченості замовлень сировиною і ма­теріалами, ефективності використання ресурсів, мінімуму обігових коштів у запасах і гнучкості виробництва.

Ефект системи OPT полягає у збільшенні виходу готової про­дукції, зниженні виробничих і транспортних витрат, зменшенні об­сягів незавершеного виробництва, скороченні виробничого циклу, зниженні потреби в складських і виробничих площах, підвищенні ритмічності відвантаження виготовленої продукції замовнику.

 

LP – «lean production» («ощадливе виробництво») розвитком концепції JIТ і містить такі елементи, як система KANBAN і MRP.

Сутність логістичної концепції LP виражається у поєднанні таких основних компонентів:

. високої якості;

. невеликого розміру виробничих партій;

. низького рівня запасів;

. висококваліфікованого персоналу;

• гнучких виробничих технологій.

Концепція «ощадливе виробництво» отримала свою назву, тому що потребує значно менше ресурсів, ніж масове виробництво (ме­нше запасів, часу на виробництво одиниці продукції), спричиняє менші втрати через брак і т.д. Таким чином, ця концепція поєднує в собі переваги масового (великі обсяги виробництва - низька со­бівартість) і дрібносерійного виробництва (розмаїтість продукції та гнучкість).

Ключовими елементами реалізації логістичних цілей під час використанні цієї концепції є:

. зменшення підготовчо-заключного часу;

• невеликий розмір партій виробленої продукції;

• мала тривалість виробничого періоду;

• контроль якості всіх процесів;

. загальне продуктивне забезпечення (підтримка);

• партнерство з надійними постачальниками;

• еластичні потокові процеси;

• «тягнуча» інформаційна система.

 

MRP – це автоматизована система планування потреб виробництва в необхідних матеріальних ресурсах, що дозволяє здійснювати пріоритетне планування виконання замовлень у реальному масштабі часу з урахуванням виникаючих відхилень від планових завдань, а також поточне регулювання й контроль виробничих запасів.

На відміну від JIT-підходу, MRP базується на логістичній систе­мі «штовхаючого» типу.

До класу MRP належать: система MRP I - планування потреби в матеріалах (materials resource planning) та система MRP IІ (розвиток MRP I) - виробниче планування потреби в ресурсах (manufacturing requirements resource planning).

Основними цілями систем MRP є:

• задоволення потреби у матеріалах, компонентах і продукції для тпланування виробництва і доставки споживачам;

. підтримка низького рівня запасів матеріальних ресурсів, незаве­ршеного виробництва, готової продукції;

. планування виробничих операцій, графіків доставки, закупіве­льних операцій.

Входом системи MRP І є замовлення споживачів, підкріплені прогнозами попиту на готову продукцію фірми, які закладені у ви­робничий розклад (графіки випуску готової продукції). У MRP І ключовим фактором є споживчий попит.

Блок-схема системи MRP I

Після завершення всіх необхідних обчислень, формується вихідний комплекс ма­шинограм системи MRP І, який у документальному вигляді переда­ється логістичним менеджерам для прийняття рі­шень з організації забезпечення виробничих ділянок і складського господарства фірми необхідними матеріальними ресурсами.

Типо­вий набір вихідних документів системи MRP І містить:

. специфіковані за номенклатурою, обсягом і часом вимоги мате­ріальних ресурсів, які замовляються в постачальників;

• зміни, які необхідно внести у виробничий розклад;

. схеми доставки матеріальних ресурсів, обсяг постачань та інші більш спеціальні документи.

Системи MRP II є інтегрованими мікрологістичними системами, у яких об'єд­нані фінансове планування і логістичні операції. В даний час сис­теми MRP II розглядаються як ефективний інструмент планування для реалізації стратегічних цілей фірми в логістиці, маркетингу, виробництві та фінансах. Перевагою систем MRP II перед системами MRP І є повніше задо­волення споживчого попиту, яке досягається шляхом скорочення тривалості виробничих циклів, зменшення запасів, кращої органі­зації постачань, швидшої реакції на зміни попиту. Системи MRP II забезпечують велику гнучкість планування і сприяють зменшенню логістичних витрат з управління запасами.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1695 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2523 - | 2182 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.