7.1. - () .
, , , . . 3 %, .
7.2. . 1 2 . , , 1 .
7.3. : - - ; , .
7.4. . , , .
7.5. .
7.6. - .
7.7. . - , .
, .
1. .
18 ´ 84 805-191-Ȼ. : - ; . 18 , 3 , 3,14 . . 36. - .; I ; II 07-03.
36
: , | , | , 3 | , | ||
1.822-1, . 3 -18-3-7,5 | 1,76 | 905 | |||
1.822.5-4, . 1 -18-3-7,5 | 1,94 | 992 | |||
. : ) : ( 1.832-1, . 2) ( 1.865-2, . 2) -7,5; ) 1.810-1. . 1. |
|
|
. 69.
) ; ) ; )
- 300 . , , .
(, .). .
.
1.
V = k 0 V = k 1 k 2 k 3 k 4 V 3 = k 1 k 2 k 3 k 4 k 5 k 6 V ,
k 0 - , , : k 1 - ; k 2 - ; k 3 - ; k 4 - ; k 5 - ; k 6 - (. 69). : k 1 = 1,13; k 2 = 1,02; k 3 = 1,37 1,25 15 33 ; k 4 = 1 + 0,15α, α - , , 0 14 , 0,3 15 - 20 1 . 20 . k 5 = b 0/ b (. . 69). k 6 : 1,02 , 1,11 , 1,03 , 1,07 , 1,15 .
V , V 3 - , 3;
Vn 1 = 1,13×1,02×1,37×1×1,07×1,07× V 1 = 1,81×1,76 = 3,18 3;
Vn 2 = 1,13×1,02×1,25×1×1,07×1,11 V 2 = 1,71×1,94 = 3,32 3;
1 2
V'n 1 = 3,18×29/1512 = 0,061 3/2;
V'n 2 = 3,32×29/1512 = 0,064 3/2.
2.
Pk = k [(1 + 2 + 3) V + 4 V ] = k {[(g 1(n - 1)/(δ0 n ) + 1,5 k 3 + 4α k 3] k 5 k 6 + 4]} V ,
k = 1,05 - , ; P 1, P 2, P 3 - : , , /3; P 4 = 1,2 - , /3; g 1 = 0,4 - , /2 ; n - ; k 3, k 5, k 6 - , .
|
|
Pk 1 = 1,05{[(0,4(36 - 1)/(0,016×36) + 1,5×1,37]1,07×1,07} V 1 = 31,7×1,76 = 55,8 ;
Pk 2 = 1,05{[0,4(38 - 1)/(0,032×38) + 1,5×1,25]1,07×1,11 + 1,2} V 2 = 19×1,94 = 36,8 .
3.
P = g F,
g - , /2, 2 , g = 0,35 /2; F - 2; P 1 = 0,35×29 = 10,2 ; P 2 = 0,35×33 = 11,6 .
4.
T = k [(tk + t + α t + t .) L + (k t + k 0 t 0) h 1 L + k . t . F + t V + t P + Σ Ti ],
k = 1,1 - , ; t 1 - , .- , : tk - ; t - , , ; t - ; t . - ; t - ; t 0 - , ; t . - 2 ; t - ; t - , ; Ti - ( , , .), ; L - , ; h 1, L - , ; k , k 0, k . - , . : k = 3; k 0 = 1,5; k . = 1,2; k = 1; k 0 = 1,2; k . = 1,2; k = k 0 = k . = 1.
B > 0,15 , tk, t , t ., t , t 0 k = 1 + 0,4(bni /0,15 - 1).
L = n L = (h /δ0) L ,
h - ; , . ( )
t . = a + bV i,
a, b - , , ; a = 1,2 .-.; b = 1 .-/3; V i - , 3.
1-
h 1 = (0,704×7,4 + 0,368×4,4)/11,8 = 0,579 ;
L 1 = 0,579×11,8×2/0,016 = 854 ;
T 1 = 1,1[(0,005 + 0,016 + 0×0,024 + 0,001)854 + (3×0,28 + 1,5×0,16)0,58×23,6 + 1,2×0,05×29 + 0,75×2,02 + 0,03×55,8] = 42,4 .-.
2-
h 2 = (1,15×9,47 + 1,47×3,1)/12,57 = 1,23 ;
L 2 = 1,23×12,57/0,032 = 483 ;
t . = 1,2 + 4×0,97 = 2,2 .-/1 ();
T 2 = 1,1[(0,005 + 0,016 + 0×0,024 + 0,001) 483 + (1×0,28 + 1,2×0,016)×1,23×12,6 + 1,2×0,05×33 + 0,75×2,32 + 0,03×36,8 + 2,2×2] = 29,9 .-.
5.
C = [(C + C )k + C V + C + C' k ] k ,
C - , , .; C - ( ), .; k = 1,05 , - ; C - , ./3. C = 12 ./3; C = 6 ./3; C - , .; C' - ( ), .; k - , ( , ); k = 1,015 - , .
|
|
i - i - , . . ;
Vi - .
C = C' k k k = a T k k k ,
a - , ./.-. I : a = 0,7 ./.- - ; a = 0,6 ./.- - ; k - , . k = 1,4; k = 1,2 - , ; k - .
: - 4,1; - 5,4; - 3,7; - 3,4; - 2,6; - 3,7; - 2,8.
-3 -115:
C 1 = 68,6×3,18 + 0,3×55,8 + 1,05×10,2 = 245,6 .;
C 1 = 0,4×25 + 0,368×6 = 12,2 .;
C 1 = 0,7×42,4×1,4×1,2×1 = 49,9 .;
C 1 = [(245,6 + 12,2)1,02 + 12×3,18 + 49,9 + 29,7×3,4]1,015 = 466,6 .;
C 2 = 65×3,32 + 0,3×36,8 + 1,05×11,6 = 239 .;
C 2 = 0,4×22 + 0,368×6 = 11 .;
C 2 = 0,7×29,9×1,4×1,2×1 = 35,2 .;
C 2 = [(239 + 11)1,05 + 12×3,32 + 35,2 + 20,9×5,4]1,015 = 457,1 .
6. IV :
T = k (aG + 6);
C = AG + B,
T , C - .- , . , : , , ; k = 1,1 - , ; a, b (A, B) - , ; G - , .
T 1 = 1,1(3,8×0,9 + 2,5) = 6,5 .-;
C 1 = 5,9× 0,9 + 4,4 = 9,7 .;
T 2 = 1,1(3,8×0,99 + 2,5) = 6,9 .-;
C 2 = 5,9×0,99 + 4,4 = 10,2 .
7. -
C = [(C + C ) k . + C + + ] k .,
C - , .; C - , .; k . - , - .
|
|
k . = 1,0075, k . = 1,02; - , .; - , .; k . - , . IV-7-84.
k . = 1.
8. IV-4-84 - .
C 1 = (C + aik ) G,
C - - , ./; ai - , ./; k - , .
C 1 = (2,5 + 9,46×1,5)0,9 = 15 .;
C 2 = (2,5 + 9,46×1,5)0,99 = 16,5 .
IV-8-84. , :
= αβ(C . + C .);
= β(C . + C .),
αβ - , . αβ = 0,78 - ; αβ = 0,94 - ; β = 0,27 - , ; C ., C . - , .; . :
C . + C . ≈ C ;
C 1 = [(466,6 + 15)1,02 + 9,7 + 0,94×9,7 + 0,27×9,7]1 = 512,7 .;
C 2 = [(457,1 + 16,5)1,02 + 10,2 + 0,94×10,2 + 0,27×10,2]1 = 505,6 .
8.
= μ(C + k) + / E ..
μ - , () , , , ; E = 0,12 - , 1/;
k - , ./; - , ./; E . = 0,08 - . E = 0,15, E . = 0,1.
: - 30 ; 1,7 % ; , , .
K = AikiVi,
Ai - , i - ; ki - i - , .×/ ; Vi - , 3;
1 = 512,7×0,017 = 8,7 ./;
k 1 = 1,07×313×1,76 = 589 .×;
1 = 1(512,7 + 0,12×589) + 8,7/0,08 = 692,1 .
( 710,6 .);
2 = 505,6×0,017 = 8,6 ./;
k 2 = 1,07×313×1,94 = 650 .×;
2 = 1(505,6 + 0,12×650) + 8,6/0,08 = 691,1 .
(. 37) 3 %:
(1 - 2)×100/1 = (13,63 - 13,25)×100/13,63 = 2,8 % < 3 %,
, . , , .
37
/ | 1 2 | ||||
I | . | 13,27 | 13,63 | 13,25 | |
./ | 0,17 | 0,18 | 0,15 | ||
. ´ | 11,3 | 11,6 | 12,5 | ||
- : | . | 9,84 | 10,11 | 9,71 | |
8,96 | 9,26 | 8,78 | |||
0,29 | 0,3 | 0,32 | |||
0,19 | 0,21 | 0,2 | |||
II | : | .- | 0,93 | 0,96 | 0,7 |
) | 0,81 | 0,81 | 0,57 | ||
) | 0,12 | 0,13 | 0,13 | ||
III | : | ||||
) | 3 | 0,061 | 0,064 | 0,004 | |
) | 1,1 | 1,1 | 0,7 | ||
) | 0,2 | 0,24 | 0,22 | ||
) | 0,5 | 0,6 | 0,5 | ||
IV | 17,4 | 18,9 | 18,9 | ||
V | 3 | 0,034 | 0,037 | 0,037 | |
. I . , . - |
1
|
|
. 70. φ (7) (8) II-25-80
1 - ; 2 -
2