Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділ І. Методологія і теорія політики




МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ

Імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО

 

 

ПРОГРАМА

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

“ПОЛІТОЛОГІЯ”

 

 

ХАРКІВ

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ

Імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО

 

 

ПРОГРАМА

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

“ПОЛІТОЛОГІЯ”

 

Затверджено Вченою радою академії

(протокол № від 2007 р.)

 

 

ХАРКІВ

 

Програма навчальної дисципліни “Політологія” / Уклад.: М.П. Требін, Л.М. Герасіна та ін. – Х.: Нац. юрид. акад. України імені Ярослава Мудрого, 2007. - 12 с.

 

Укладачі: Требін М.П.,

Герасіна Л.М.,

Зимогляд В.Я.,

Ставицька О.В.,

Васильєв Г.Ю.

Сахань О.М.

 

«Політологія» є навчальною дисципліною циклу гуманітарних і соціально-економічних дисциплін освітньо-професійної програми за спеціальністю «Правознавство».

Політологія вивчає політичну сферу життя суспільства: політику, політичні відносини і процеси, політичну культуру, політичні системі і режими, політичні партії і суспільно-політичні рухи, класи, соціальні групи, клани, еліти, їх інтереси, форми діяльності в політиці, методи боротьби за владу та інш. Предмет політології має тісні зв`язки з предметом юридичної науки, особливо з таких питань, як держава, влада, право, закони, демократія, незалежність, відповідальність, юридична культура, права людини, вибори, суспільний та державний лад та інш.

Мета вивчення політології – це розширення та збагачення знань студентів-юристів, посилення теоретико-методологічної і професійної підготовки тих, кому буде необхідно засвоювати складну політико-правову дійсність, розбиратися в різних колізійних ситуаціях, вирішувати долі людей, виступати в ролі активних суб`єктів політики і права. Вивчення політології – один із засобів сучасної соціалізації особи і формування політико-правової культури, залучення до демократичних цінностей. Курс політології повинен дати студенту-юристу необхідний мінімум знань про політичні реалії, норми політичної поведінки, політичних цінностей; він повинен сприяти вихованню освічених людей, спроможних раціонально і критично давати оцінку політичним феноменам, робити усвідомлений політичний вибір. Знання основ політології необхідне для виконання багатьох функцій юриста, вирішення конкретних задач юридичної діяльності.

 

Вимоги до знань і умінь.

Знати:

-загально-теоретичні політологічні поняття і категорії;

- взаємозв`язок і взаємозалежність політики і права;

- становлення і розвиток політичної думки, світові і вітчизняні політологічні школи, концепції і напрямки;

- специфіку політичної влади, проблеми її легітимності;

- суб`єкти політики, політичної еліти, політичне лідерство;

- політичні системи сучасності, політико-правові режими, державу як суб`єкт політики, політичні партії, суспільні рухи і організації;

- політичні процеси;

- політичну культуру, правову культуру, політичну субкультуру;

- міжнародну політику і глобальні проблеми сучасності.

Вміти:

- розпізнавати різні види владних відношень, владу як субстанцію політики і засіб управління соціальними процесами;

- орієнтуватися в проблемах розподілу влади;

- вміти сформулювати основні показники кризи політичної влади в сучасному українському суспільстві;

- мати уяву про еволюцію політичних систем, перехід від авторитарно-тоталітарного режиму до демократії, удосконалення електоральних систем, конституційного ладу та інш.

- орієнтуватися в міжнародних політичних обставинах, геополітичних проблемах, місці та ролі України на міжнародній арені;

- формувати і відстоювати власну політичну позицію, чітко розуміти свій громадський обов`язок та свої права;

- працювати в умовах політичного плюралізму, формувати толерантність, вносити посильний внесок в гармонізацію міжнаціональних і міжпартійних відношень.

 

Розділ І. МЕТОДОЛОГІЯ І ТЕОРІЯ ПОЛІТИКИ.

ПОЛІТОЛОГІЯ ЯК НАУКА

 

Політика як соціальне явище. Політична сфера суспільства. Політичні відносини, зміст і специфіка їх реалізації.

Предмет політології, його проблемна структура. Місце політології в системі соціальних наук. Функції політичної науки. Методи політології: загальні й спеціальні, аналітичні та емпіричні.

Основні історичні етапи розвитку політичної доктрини. Формування парадигм сучасної політичної науки, національні школи політології та їх актуальна проблематика.

 

ПОЛІТИЧНА ВЛАДА

 

Влада і політика. Розвиток теоретичних ідей кратології. Поняття, сутність та ознаки влади; її різновиди. Структура політичної влади: суб`єкти й об`єкти, джерела, функції, ресурси. Спільне та особливе публічної політичної влади та державної влади.

Легітимність політичної влади. Проблема ефективності й моральності влади. Принципи розподілу (розгалуження) влади у політичному “полі”.

Право як інструмент реалізації політичної волі та державної влади. Взаємодія політичного і правового у механізмі державної влади.

 

ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА

 

Сутність політичної системи суспільства. Системний підхід у соціолого-політичній доктрині. Функції і структура політичної системи.

Типології політичних систем минулого й сучасності: автократія, тоталітаризм і демократія; відкриті й закриті (автаркії); патримоніальні та неопатримоніальні системи політики; соціопримирна, змагальна, командно-бюрократична, перехідна система; геополітична й цивілізаційна типології та інші. Проблеми трансформації й демократичної модернізації політичної системи України.

Політичний режим: сутність, ознаки, механізми здійснення влади. Різновиди і багатоманіття політичних режимів. Демократія як режим державної влади: ліберальна, конкурентна, плюралістична (поліархія), національна, транзитивна.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 256 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2376 - | 2051 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.