МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ
Імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ПРОГРАМА
НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
“ПОЛІТОЛОГІЯ”
ХАРКІВ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ
Імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО
ПРОГРАМА
НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
“ПОЛІТОЛОГІЯ”
Затверджено Вченою радою академії
(протокол № від 2007 р.)
ХАРКІВ
Програма навчальної дисципліни “Політологія” / Уклад.: М.П. Требін, Л.М. Герасіна та ін. – Х.: Нац. юрид. акад. України імені Ярослава Мудрого, 2007. - 12 с.
Укладачі: Требін М.П.,
Герасіна Л.М.,
Зимогляд В.Я.,
Ставицька О.В.,
Васильєв Г.Ю.
Сахань О.М.
«Політологія» є навчальною дисципліною циклу гуманітарних і соціально-економічних дисциплін освітньо-професійної програми за спеціальністю «Правознавство».
Політологія вивчає політичну сферу життя суспільства: політику, політичні відносини і процеси, політичну культуру, політичні системі і режими, політичні партії і суспільно-політичні рухи, класи, соціальні групи, клани, еліти, їх інтереси, форми діяльності в політиці, методи боротьби за владу та інш. Предмет політології має тісні зв`язки з предметом юридичної науки, особливо з таких питань, як держава, влада, право, закони, демократія, незалежність, відповідальність, юридична культура, права людини, вибори, суспільний та державний лад та інш.
Мета вивчення політології – це розширення та збагачення знань студентів-юристів, посилення теоретико-методологічної і професійної підготовки тих, кому буде необхідно засвоювати складну політико-правову дійсність, розбиратися в різних колізійних ситуаціях, вирішувати долі людей, виступати в ролі активних суб`єктів політики і права. Вивчення політології – один із засобів сучасної соціалізації особи і формування політико-правової культури, залучення до демократичних цінностей. Курс політології повинен дати студенту-юристу необхідний мінімум знань про політичні реалії, норми політичної поведінки, політичних цінностей; він повинен сприяти вихованню освічених людей, спроможних раціонально і критично давати оцінку політичним феноменам, робити усвідомлений політичний вибір. Знання основ політології необхідне для виконання багатьох функцій юриста, вирішення конкретних задач юридичної діяльності.
Вимоги до знань і умінь.
Знати:
-загально-теоретичні політологічні поняття і категорії;
- взаємозв`язок і взаємозалежність політики і права;
- становлення і розвиток політичної думки, світові і вітчизняні політологічні школи, концепції і напрямки;
- специфіку політичної влади, проблеми її легітимності;
- суб`єкти політики, політичної еліти, політичне лідерство;
- політичні системи сучасності, політико-правові режими, державу як суб`єкт політики, політичні партії, суспільні рухи і організації;
- політичні процеси;
- політичну культуру, правову культуру, політичну субкультуру;
- міжнародну політику і глобальні проблеми сучасності.
Вміти:
- розпізнавати різні види владних відношень, владу як субстанцію політики і засіб управління соціальними процесами;
- орієнтуватися в проблемах розподілу влади;
- вміти сформулювати основні показники кризи політичної влади в сучасному українському суспільстві;
- мати уяву про еволюцію політичних систем, перехід від авторитарно-тоталітарного режиму до демократії, удосконалення електоральних систем, конституційного ладу та інш.
- орієнтуватися в міжнародних політичних обставинах, геополітичних проблемах, місці та ролі України на міжнародній арені;
- формувати і відстоювати власну політичну позицію, чітко розуміти свій громадський обов`язок та свої права;
- працювати в умовах політичного плюралізму, формувати толерантність, вносити посильний внесок в гармонізацію міжнаціональних і міжпартійних відношень.
Розділ І. МЕТОДОЛОГІЯ І ТЕОРІЯ ПОЛІТИКИ.
ПОЛІТОЛОГІЯ ЯК НАУКА
Політика як соціальне явище. Політична сфера суспільства. Політичні відносини, зміст і специфіка їх реалізації.
Предмет політології, його проблемна структура. Місце політології в системі соціальних наук. Функції політичної науки. Методи політології: загальні й спеціальні, аналітичні та емпіричні.
Основні історичні етапи розвитку політичної доктрини. Формування парадигм сучасної політичної науки, національні школи політології та їх актуальна проблематика.
ПОЛІТИЧНА ВЛАДА
Влада і політика. Розвиток теоретичних ідей кратології. Поняття, сутність та ознаки влади; її різновиди. Структура політичної влади: суб`єкти й об`єкти, джерела, функції, ресурси. Спільне та особливе публічної політичної влади та державної влади.
Легітимність політичної влади. Проблема ефективності й моральності влади. Принципи розподілу (розгалуження) влади у політичному “полі”.
Право як інструмент реалізації політичної волі та державної влади. Взаємодія політичного і правового у механізмі державної влади.
ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА
Сутність політичної системи суспільства. Системний підхід у соціолого-політичній доктрині. Функції і структура політичної системи.
Типології політичних систем минулого й сучасності: автократія, тоталітаризм і демократія; відкриті й закриті (автаркії); патримоніальні та неопатримоніальні системи політики; соціопримирна, змагальна, командно-бюрократична, перехідна система; геополітична й цивілізаційна типології та інші. Проблеми трансформації й демократичної модернізації політичної системи України.
Політичний режим: сутність, ознаки, механізми здійснення влади. Різновиди і багатоманіття політичних режимів. Демократія як режим державної влади: ліберальна, конкурентна, плюралістична (поліархія), національна, транзитивна.