Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділ 1. Безпека життєдіяльності. Основні поняття й терміни




БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Частина І

УДК 910.2:614.8](075.8)

ББК 26.82я73+68.9я73

Д53

Рецензенти:

чл.-кор. АПН України, д-р геогр. наук, проф. П.Г. Шищенко,

Д-р геогр. наук, проф. М.Д.Гродзинський

Д-р геогр. наук, проф. В.В.Стецюк

Рекомендовано до друку Вченою радою

Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Березня 2007 року

Дмитрук, О.Ю.

Д 53 Безпека життєдіяльності: підручник / О.Ю. Дмитрук, Ю.В. Щур. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008. – 272. с.

ISВN 966-439-001-1

Розглянуто теоретичні положення, методики, правила та практичні рекомендації з безпеки життєдіяльності в польових експедиційних умовах.

Для фахівців-природознавців: географів, геологів, біологів, екологів, краєзнавців, експедиційних працівників, інструкторів туризму, туристів-аматорів і широкого загалу подорожуючих.

УДК 910.2:614.8](075.8)

ББК 26.82я73+68.9я73

Гриф надано Міністерством Освіти і науки України

(лист №1.4/18-Г-455 від 20.02.2008)

ISВN 966-439-001-1

© Дмитрук О.Ю., Щур Ю.В., 2008

© Київський національний університет імені Тараса Шевченка,

ВПЦ "Київський університет", 2008


ВСТУП

Захист людини від всіляких небезпек в різних умовах її існування є невід’ємною і найдавнішою складовою людської життєдіяльності, що веде початок з часу виникнення людства. Упродовж всього цивілізаційного розвитку кожна окрема людина дбала про власну безпеку й піклувалася про безпеку свого родинного осередку, так само й більшим людським спільнотам та й людству загалом доводилося убезпечувати своє існування від небезпечних природних явищ, хижих тварин тощо. Джерелом небезпеки була й лишається сама людина; війни, збройні конфлікти, тероризм, вбивства та інші акти насильства й досі супроводжують розвиток людства.

Людина завжди прогне зробити своє життя більш безпечним й зручним. Однак у процесі цивілізаційного розвитку дуже часто засоби не відповідають меті. Отримання нових знань й розробка нових технологій супроводжуються виникненням нових невідомих раніше небезпек, зростанням кількості нещасних випадків, аварій й катастроф. Сучасна безпека життєдіяльності людства загострюється низкою глобальних проблем, що вимагають для свого вирішення об’єднання зусиль всієї людської спільноти залучення всіх найновітніших знань найсучасніших технологій. Тому посилена увага до теоретичних знань і практичних умінь і навичок в галузі безпеки життєдіяльності людини на всіх рівнях – від індивідуального до глобального – є цілком виправданою.

При цьому необхідно зазначити, що існує дуже багато підходів, щодо визначення наукового статусу цього напрямку й конкретного змісту навчальної дисципліни «безпека життєдіяльності». Нині в деяких підручниках, посібниках і довідниках дається визначення безпеки життєдіяльності як науки, зокрема, науки про комфортну та безпечну взаємодію людини із середовищем, в якому вона перебуває. Проте поряд існує значний масив конкретних технологічних розробок з реального практичного забезпечення безпеки життєдіяльності людини.

Тому перш ніж заглиблюватись у предметний аспект безпеки життєдіяльності, з’ясуємо спочатку співвідношення понять наука й технологія, які є дуже тісно взаємопов’язаними та невіддільними одне від одного в найбільш загальному філософському розумінні.

Наука – це сфера людської діяльності, що пов'язана з набуттям нових знань про навколишній світ, їх узагальненням і систематизацією.

Технологія – це сфера людської діяльності, що пов'язана з практичною реалізацією наукових знань у процесі створення й використання матеріальних і духовних цінностей.

Між цими поняттями немає чіткої межі, і їх не можна протиставляти одне одному.

Наука сприяє розвитку технології, а технологія стимулює розвиток науки, реалізує її результати й забезпечує зворотний зв'язок.

Так, фундаментальні науки вивчають об'єктивні закони природи й суспільства, здійснюють теоретичну систематизацію знань про дійсність.

Поряд із фундаментальними існують і прикладні науки (обчислювальна математика, технологія, прикладна математика й ін.), а також дисципліни, що виникли на стику кількох фундаментальних наук (наприклад, біофізика, екологія, електроніка, інформатика, кібернетика й ін.), які мають більш технологічне спрямування й орієнтовані на практичну реалізацію наукових знань.

Основними функціями сучасної науки є набуття, опрацювання й теоретична систематизація об'єктивних знань про світ.

Метою науки є опис, пояснення й передбачення процесів та явищ дійсності, що становлять предмет її вивчення, на основі законів, які вона відкриває.

Кожна наука має власний об’єкт і предмет дослідження, методологічний апарат, структуру досліджень, мову.

Отже, наука відрізняється від повсякденної свідомості тим, що вона теоретично обґрунтовує дійсність, а технологія реалізує теоретичні знання на практиці.

Таким чином, існує певний дуалізм поняття: «безпека життєдіяльності», що може розумітися як наука (загальні та спеціальні знання про життєдіяльність, основні дестабілізуючі чинники, що її порушують, імовірність їх виникнення тощо) та як технологія – результат практичного використання наукових знань, практичний інструментарій з підтримки та забезпечення реальної безпеки життєдіяльності в умовах, коли вона порушується.

 

Розділ 1. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 530 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2458 - | 2338 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.