Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Обсяг та зміст поняття «українська культура




Методологічні проблеми визначення культура

Зауважимо, що у своєму етимологічному значенні поняття “культура” бере початок в античності. Його можна віднайти в трактатах філософів та педагогів Стародавньої Греції та Риму.Спочатку у розумінні культури душі, розуму, тіла, що досягається шляхом цілеспрямованих вправ і виховання. Загалом, в античній свідомості розуміння культури ототожнюється з пайдеєю, тобто освіченістю. Так на думку Платона, пайдейя є керівництвом до зміни самої сутності людини. Відомий філософ

Вперше термін «культура» вжив Цицерон (106 – 43 рр. до н.е.).

Серед різноманітної діяльності людини особливе місце посідає наука як елемент культури, одна з її підсистем. Поняття "наука" і "культура" не тотожні. Поняття "культура" значно ширше, адже наука не враховує всіх сфер матеріальної і духовної культури, наприклад таких, як мистецтво, моральні теорії і погляди.

Наука є феноменом культури. Вона збагачує людину, її духовний світ і тим самим сприяє його розвитку. Саме наука виробляє певний механізм передачі знань новим поколінням. Разом з тим, наука та її пізнавальна діяльність знаходяться в залежності від умов соціально-економічного стану суспільства. В тому числі — його культури. Наука розвивається тільки на певному рівні, який формує сприятливу атмосферу для виникнення і розвитку знань. Це означає, що наука народжується в надрах самої культури.

Культура є багатограним поняттям оскільки використовується в повсякденному значенні і як об’єкт наукових досліджень. 500 значень терміну «культура». Проблема в тому, що усі вони є коректними, але неповними.:

Культура – комплекс духовних, емоційних та інтелектуальних рис суспільства, які виражаються не лише в мистецтві,а у способі буття, світогляді на конкретному історичному етапі його розвитку, системі цінностей і традицій.

Предметом історії української культури є вивчення фундаментальних закономірностей, світоглядних принципів розвитку культури на конкретних етапах та їх зв’зок із сучасним станом вітчизняної культури.

Обсяг та зміст поняття «українська культура

У антропологічному значенні термін «культура» означає створений суспільством життєвий світ. створення особливого самобутнього життєвого світу,а отже, і самобутньої спільноти.

Національна культура уособлює надбання культур різних соціальних верств і прошарків населення кожного окремого суспільства. Своєрідність національної культури, її неповторність і оригінальність виявляються як у духовній (мова, література, музика, живопис, релігія), так і в матеріальній (традиції виробництва, праці, ведення господарства) сферах життя і діяльності народу. Так, зокрема, виділяють національні культури — українську, російську, французьку та ін.

Кожен народ, створюючи власну національну культуру, тим самим робить внесок у світову культуру, здійснюючи за її допомогою зв'язок з навколишньою природою та іншими народами. В результаті такого спілкування відбувається взаємне культурне збагачення. І як наслідок — різні культури розвиваються, ускладнюються, стають набагато різноманітнішими

В основі розуміння національної культури покладено поняття спільноти.

Етнос - група людей, які об’єднані саме культурними чинниками (міфами, віруваннями,звичаями,мовою),які здатні породжувати почуття солідарності.

Нація – спільнота людей, які об’єднані культурно-психологічним та історичним контекстом (етнічна нація, культурна нація).

Нація – єдність громадян у межах певного державного утворення.

Етнічна або політична нація, залежно під поняття.

Політична нація формується внаслідок утворення національних держав, належність до політичної нації визначається громадянством.

Етнічна нація є результатом етногенезу, який має історичний,а не політико-правовий характер.

До основних рис національної культури відносять:

національну самосвідомість, національна ідея, національна мова,територія, наявність держави та держ. утворень. Ці ж риси характеризують і національну культуру.

Під національною самосвідомістю розуміють здатність культури до консолідації синтезу різних етнокультур, а також здатність до визнання і розуміння інших культур.

Національна ідея - здатність культури зберігати єдність у просторі та часі, зберігати свою ідентичність (Велика франц. революція дала поштовх французам).

Національна культура - така культура, яка виникає на основі спільного культурно-історичного і психологічного контексту, формується внаслідок консолідації різних етнокультур.Має такі властивості, як національна самосвідомість, нац. ідея, нац. держава і територія.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1025 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2240 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.