Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Образ людини та Всесвіту в філософії Ренесансу




Ренесансний антропоцентризм не тільки не тільки не мав, але навіть не прагнув до створення інформаційної картини світу, яка задає принцип суб'єктно-об'єктного відношення до всього сущого і яка в рамках цього відношення строго і систематично артикулюється. Ось чому образи людини і світу набували яскраво виражені магічні вимірювання. Над образом людини як центру та осередку Всесвіту постійно витав образ мага, здатного проникати у потаємні сфери природи і наміри кожної людини за допомогою словесно-знакової означаемості, символічно-мальовничій зображальності та інженерно-практичної, суто технічної винахідливості. Осягаючи «таємничий хід» речей, людина стає піднесеним поетом, і нездоланним в суперечці з усім сущим ритором і філософом, що стверджують себе в центрі світу за допомогою магічного «мистецтва пам'яті», живописцем, зодчим і винахідником, здатним не просто записувати слова на папері, але витягувати з самої реальності дієві образи, знаки і символи, втілювати їх у дійсності і тим самим створювати нову, живу і відкриту для всіх, в силу її наочності, «книгу світобудови». Ренесансне свідомість, відштовхуючись від середньовічного теоцентризм у бік антропоцентризму, переміщати акцент з «Книги Одкровення» на велику і живу «Книгу Природи», яку кожному треба в собі усвідомлено відчути як внутрішньо в кожному відбитий, і на основі такого роду внутрішнього досвіду слід здійснювати технічну винахідливість і зодчество, осягати Всесвіт через мистецтво живописного зображення, астрологічно розшифровувати приховані подібності та відповідності, потаємні симпатії і антипатії, що конституюють структуру універсуму, в магікоалхіміческой орієнтації дієво «зціляти» все пошкоджене і до цих пір «подвергаемое псування» як у бутті природного сущого, так і в бутті самої людини.


Загальна характеристика філософії Нового часу: школи, представники, ідеї.

Визначальною особливістю Нового часу (ХУІІ-ХУІІІ ст.) є буржуазія, який висуває і обґрунтовує нові цінності і засади людського буття у порівнянні з феодалізмом. В центрі нового світогляду була вже не віра, а розум- Основні парадигми Нового часу: «Знання — то сила!» (в основі ставлення людини до світу лежить знання; перевага надається фактичному, позитивному знанню явищ дійсності, що базуються на науці й експерименті); друга парадигма — опануй природою в ім'я користі й успіху самого життя (виробляється на основі впровадження науки в виробництво).Перед суспільством постала проблема розробки методів, шляхів і прийомів вивчення природи. Саме тому проблема методу є однією із центральних в філософії Нового часу.Приходить експериментальне природознаство, виробляються кількісні критерії для оцінки природних явищ. Важливого значення набувають спостереження, вимірювання, порівняння, аналіз, есперименти і основані на них індуктивні умовисновки. Біля джерел такого розуміння наукової творчості стоїть Ф.Бекон.
Прагнення до систематизації, кількісний ріст і диференціація знання викликають розвиток теоретичного мислення. Тому поряд з розвитком чуттєвого, емпіричного, пізнання світу розвивається і раціональне, математичне мислення. Ці два типи пізнання і формують основні напрямки філософського мислення Нового часу: емпіризм та раціоналізм, найбільш яскравими виразниками яких були відповідно англійський філософ Ф.Бекон і французький філософ Р.Декарт. Емпіризм. (від грец. «емпірія» — досвід) — вважає чуттєвий досвід єдиним істинним джерелом знань. Раціоналізм (від лат. «раціо» — розум) вважає розум, думку вищим ступенем в системі філософських цінностей, основою пізнання та діяння людини. Достовірне знання не може бути виведеним з досвіду. Воно може бути виведене тільки із самого розуму.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1080 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2294 - | 2147 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.