Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мистецтво переконувати та технології пропагандистського, агітаційного впливу на виборців у ході політичних кампаній




Давньоримська ораторська схема: що, для чого, у який спосіб - може і нині бути визначальною для промовця. Отже, ураховуючи вид промови, оратор повинен змінювати й характер виступу, і засоби, якими оперуватиме під час її виголошування.

Із промовою виступають на мітингах, масових зібраннях на честь певної події, ювілею тощо. Мітингова промова зазвичай виголошується на злободенну тему й стосується суспільно значущої проблеми, яка хвилює широкий загал. Цей короткий, емоційний виступ розрахований на безпосереднє сприймання слухачів. Завдання оператора - виявити нові, нестандартні аспекти теми, спонукавши присутніх по-новому сприйняти уже відомі факти і реалії.

Успішність мітингової промови залежить від індивідуального стилю оратора, його вміння доречно використовувати весь арсенал вербальних і невербальних засобів спілкування та майстерності імпровізувати залежно від реакції аудиторії. Палка, заклична, актуальна, майстерно виголошена мітингова промова, як свідчить історія - дієвий чинник впливу на свідомість слухачів.

Агітаційній промові притаманні практично всі складові промови мітингової. В агітаційній промові, як правило, роз’яснюють чи з’ясовують певні питання, пропагують певні думки, переконання, ідеї, теорії тощо, активно агітуючи за їхню реалізацію чи втілення в життя.

Ділова промова характеризується лаконізмом, критичністю, спрямування, полемічністю та аргументованістю викладених в ній фактів. На відміну від мітингової та агітаційної ділова промова орієнтована на логічно виражене, а не емоційно схвильоване сприйняття слухача. Частіше цей виступ не має самостійного значення, він зрозумілий і сприймається лише в контексті проблеми, що обговорюється на конкретному зібранні.

Ювілейна промова. Присвячується певній даті, пов’язаній з ушануванням людини, групи осіб, урочистостям на честь подій з життя та діяльності організації, установи, закладу тощо. Якщо це підсумок діяльності - до ювілейної промові можна включати в хронологічному порядку найважливіші етапи діяльності та досягнення ювіляра, побажання подальшого плідного розвою та всіляких гараздів. Доречна пафосність не повинна переходити в заштамповану, нудну одноманітність. Слушними в ювілейній промові будуть експромти й імпровізації, тактовні жарти та дотепне акцентування уваги слухачів на своєрідних рисах ювіляра, спогади про цікаві й маловідомі факти з його життя та діяльності. Форма та зміст ювілейної промови, попри невимушеність і дотепність її викладу, повинні морально та етично виважені промовцем, щоб не образити ні ювіляра, ні його близьких, ні слухачів.

Лекція є однією з форм пропаганди, передачі, роз’яснення суто наукових, науково-навчальних, науково-популярних та ін. знань шляхом усного викладу навчального матеріалу, наукової теми, що має систематичний характер.

Виступ на зборах, нараді, семінарі передбачає:

- виклад суті певного питання;

- акцентування на основному;

- висловлення свого ставлення й оцінки;

- підкреслення значущості, важливості й актуальності (чи навпаки);

- підкріплення своїх доказів прикладами (посиланнями на джерела).

Дискусія (від лат. discussio - розгляд, дослідження) - обговорення якого-небудь спірного питання, проблеми. Важливою характеристикою дискусії, що відрізняє її від інших видів спору, є аргументованість. Обговорюючи спірну (дискусійну) проблему, в якій кожна сторона, опонуючи думку співрозмовника, аргументує свою позицію.

Під дискусією також може матися на увазі публічне обговорення яких-небудь проблем, спірних питань на зборах, у пресі, у бесіді. Відмінною рисою дискусії виступає відсутність тези, але наявність в якості об'єднуючого початку теми. До дискусій, організованим, наприклад, на наукових конференціях, не можна пред'являти тих же вимог, що і до суперечок, організуючим початком яких є теза. Дискусія часто розглядається як метод, що активізує процес навчання, вивчення складної теми, теоретичної проблеми.

Диспут (від лат. Disputare міркувати, сперечатися) — рiзновид дискусiї, публічне обговорення тієї чи іншої важливої для присутніх проблеми, яке, як правило, завчасно готується i пов'язане з реальним життям, власним досвідом учасників. Вид діалогічного мовлення, публічний спір на злободенну наукову або розмовно-побутову тему. З приводу даної проблеми учасники диспуту висловлюють різні думки і судження.

Розгортається диспут завдяки оцінкам, аргументаціям, смисловим зв'язкам із реальним життям, опорі на особистий досвід, яким користуються учасники спору. У диспуті є елементи монологу та діалогу. Діалогічні елементи надають емоційне забарвлення дискусії, а монологічні служать для вираження її логічного змісту. Як виховних потенціалів диспуту можуть бути названі вміння доказово, аргументовано викладати свою точку зору, зберігати витримку і спокій, сприймати критику, з повагою ставитися до думки опонента. Г. Плоткін пропонує правила для учасника диспуту:

ü Кожен має право висловити свою думку. Якщо у тебе є що сказати слухачам, нехай вони дізнаються про це.

ü Говори, що думаєш, думай, що говориш! Висловлювався ясно і чітко. Чи не затверджуй того, в чому не розібрався сам.

ü Постарайся, як можна більш переконливо викласти свою точку зору. Спирайся тільки на достовірні факти.

ü Не повторюй того, що до тебе було сказано.

ü Поважай чужу думку. Постарайся зрозуміти його. Умій вислухати точку зору, з якою не згоден. Будь витриманим. Не перебивай виступаючого. Не давай особистісних оцінок. Правоту доводь доводами, а не криком. Намагайся не нав'язувати своєї думки.

ü Якщо доведено помилковість твоїй позиції, май мужність визнати свою неправоту.

ü Нехай головним підсумком диспуту стане твоє просування по нелегкому шляху осягнення істини.

ü Починати диспут доцільно з пропозиції прокоментувати будь-якої факт, висловлювання, відео (кіно) фрагмент.

ü Активність учасників диспуту, їх творча діяльність, яка призводить до самостійного вирішення обговорюваних питань, може стимулюватися евристичними прийомами провідного диспуту або навчального (навідні запитання, оцінні і спонукаючи репліки).

Можна користуватися такими мовними трафаретами:

ü Я згоден (згодна), тому що...

ü Я не згоден (не згодна), тому що...

ü Я висловлюю окрему думку, так як..

Самопрезента́ція — це образ себе, який я представляю іншим. Вона пов’язана з нашим прагненнями запропонувати бажаний образ як для інших людей так і для самого себе.

Література

1. Альтшуллеp, Г. С. Алгоритм изобретения [Текст] / Г.С. Альтшуллеp. - М.: Московский pабочий, 1973.

2. Варій, М.Й. Психологія: Навчальний посібник для студ. вишч. навч закладів [Текст] / М.Й. Варій. – К.: Центр учбової літератури. – 2007. – 288 с.

3. Вдовина, М. В. Межпоколенческие отношения: причины конфликтов в семье и возможные пути их разрешения [Текст] / М.В. Вдовина / / Знание. Понимание. Умение. — 2009. — № 3 — Социология.

4. Владимиров, Н. И. Психографический метод как способ прогнозирования успешности профессиональной деятельности. Содержание и методы профессионального воспитания: Межвуз. сб. [Текст] / Н. И. Владимиров. Тюмень, 1981. — С.5361.

5. Горелов, И. Н. Умеете ли Вы общаться? Кн. Для учащихся [Текст] / И. Н. Горелов, В. М. Житников, М. В. Зюзько, Л. А. Шкатова. – М.: Просещение, 1991. – 144 с.

6. Загальна психологія: Підручник [Текст] / О. В. Скрипченко, Л. В. Долинська, 3.В. Огороднійчук та ін. — К.: Либідь, 2005. — С. 464.

7. Коваль, Р.П. Шкільна служба розв’язання конфліктів: досвід упровадження. Посібник [Текст] / Р. Коваль, А. Горова, А. Нікітчук, О. Микитюк, Ю. Ліхоліт. – К.: Видавець Захаренко В.О., 2009. – 168 с.

8. Максименко, С. Д. Загальна психологія: Навч. Посібник [Текст] / / С. Д. Максименко, В.О. Соловієнко — К.: МАУП, 2000. — 256 с.

9. Максименко, С. Д. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Психологія. 11 клас [Текст] / С. Д. Максименко, С. І. Болтівець, О. В. Губенко, С. О. Мусатов, О. С. Науменко, О. С. Нечаєва, Я. Є. Стемківська, М.-Л. А. Чепа. – К., 2011.

10. Мартинюк, І. З історії становлення психологічної служби в закладах освіти України [Текст] / І. Мартинюк / / Історія української науки на межі тисячоліть. - Вип.7. – К., 2002. – С. 126 – 129.

11. Немов, Р. С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. заведений: В 3 кн. [Текст] / Р.С. Немов. – 4-е узд. – М.: ВЛАДОС, 2000. – Кн.: Общие основы психологи. – 688 с.

12. Петров, В. Оператор РВС. Базовий курс по теорії розв'язання винахідницьких завдань [Текст] / В. Петров. - Тель-Авів, 2002.

13. Пономаренко, Л.П. Основы психологии для старшеклассников: Пособие для педагога: В 2 ч. [Текст] / Л.П. Пономаренко, Р.В. Белоусова. – М.: ВЛАДОС, 2001. –Ч.2. Психология общения: 11 клас. – 192 с.

14. Пономаренко, Л.П. Основы психологии для старшеклассников: Пособие для педагога: В 2 ч. [Текст] / Л.П. Пономаренко, Р.В. Белоусова. – М.: ВЛАДОС, 2001. – Ч.1. Основы психологи: 10 клас. – 224 с.

15. Шапар, В. Б. Психологічний тлумачний словник [Текст] / В. Б. Шапар. – Х.: Прапор, 2004. – 640 с.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 327 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2215 - | 2158 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.03 с.