Соціологічна думка України: соціальне пізнання Київської Русі (Іларіон "Слово про закон і благодать", Нестор "Повість минулих літ", Володимир Мономах "Повчання дітям"), Києво-Могилянської академії (П. Могила, С. Яворський, Ю. Кониський,
П. Велинковський, Ф. Прокопович) та Кирило-Мефодіївського братства (С. Подолинський, М. Драгоманов, М. Грушевський, Б. Кістяківський, М. Ковалевський, М. Михайловський). Соціологія в 20-30-х рр. XX ст.
Новітні тенденції в розвитку української соціології та її інституціалізація. Теоретичні і практичні здобутки української соціології. Найважливіші соціологічні дослідження. Соціоінженерна діяльність (О. Погорілий, С. Войтович, М. Головаха, В. Городяненко, М. Захарченко, С. Макеєв, В. Паніна, І. Попова, А. Ручка, Ю. Саєнко, М. Шульга). Рекомендована література: 5, 21, 50, 53, 56, 58, 75, 80, 81, 82.
Практичне заняття №3. Соціологічна думка в Україні.
ПЛАН:
1. Соціальне пізнання часів Київської Русі.
2. Соціологічні аспекти Києво-Могилянської академії.
3. Теоретична спадщина Кирило-Мефодіївського братства.
4. Соціологія в Україні в 20-30-х рр. XX ст. (Український
соціологічний інститут).
5. Теорія і практика української соціології XX-XXI ст.
Рекомендована література: 5, 21, 50, 53, 56, 58, 75, 80, 81, 82.
Методичні поради:
Вивчаючи тему історії розвитку соціологічної думки на Україні необхідно звернути увагу на те, що вона охоплює багато століть, починаючи з часів Київської Русі. Зверніть особливу увагу на праці мислителів цього періоду і проаналізуйте їх соціально-політичні думки про ідеальне суспільство, про сутність людини та сенс її життя.
Цінними писемними пам'ятками протосоціологічних ідей є перші літературні твори: "Велесова книга", "Сказання про життя Бориса і Гліба", "Густинський літопис", "Слово про закон і благодать" Іларіона, "Повчання" Феодосія, "Хождєніє ігумена Данила в святую Землю", "Ізборники Святослава", "Слово Данила Заточника", "Повчання дітям" Володимира Мономаха, "Печерський патерик", "Повість минулих літ", Галицько-Волинський літопис, які створювалися для поширення християнства і водночас містили
відомості про соціальні відносини, побут і культуру того часу та відображали настрої різних верств населення.
Значний інтерес для протосоціології становлять соціально-політичні погляди викладачів і випускників Києво-Могилянської академії - першого вищого навчального закладу на східних землях України. П. Могила, засновник академії, разом з іншими діячами академії - СЯворським, Ю. Кониським, П. Величкоеським та Ф. Прокоповичем - розвивав погляди на співвідносний церкви і держави, світської та церковної влади.
Важливий вплив на становлення української суспільної думки має теоретична спадщина і". Сковороди. У своїх працях він відстоював ідеї соціальної рівності людей, їх права на свободу, здобути які можна через працю, яка відповідає життєвому покликанню.
Чільне місце в розвитку соціологічних поглядів періоду кризи феодально-кріпосницької системи посідали члени таємної організації - Кирило-Мефодіївського товариства (братства). Його активними членами були Т. Шевченко, М. Гулак, О. Наворський. П. Маркевич, П. Кулиш, М. Костомаров. Основні ідеї товариства висловив М. Костомаров у творі "Книги буття українського народу": соціальна рівність у правах людей, створення слов'янської спілки християнських республік, любов до слов'янських народів, їх історії та культури, виховання молоді в дусі Християнства та інші. У поемах Т. Шевченка, які істотно вплинули на розвиток соціальної думки в Україні, була чітко виражена ідея українського державництва, самостійності, соборності, проголошувався заклик до відновлення козацької традиції, українського демократизму, віра у воскресіння України та в зміну суспільного ладу.
Період активного розвитку української соціології сягає на 2-гу пол. ХІХ-поч. XX ст., коли під впливом західних ідей позитивізму, соціал-дарвінізму, марксизму та інших відбувається поступове продукування нових ідей. Найбільш відомими вченими того часу були: С. Подолинський, М. Драгоманов, Ф. Вовк, М. Зібер, М. Ковалевський, В. Антонович, І. Франко, М. Грушевський. Б. Кістяківський, С. Дністрянський, М. Туган-Барановський, В. Липинський.
З 20-х років XX ст. розвиток української соціології був не однозначним у зв'язку з інтегрованістю в радянську соціологічну науку та одночасним впливом соціологічних шкіл США та Європи.
Свій статус самостійної науки соціологія відновила в кінці 80-х років. Восени 1990 р. було створено Інститут соціології АН України. Згодом було засновано Українську соціологічну асоціацію. З 1998 р. виходить журнал "Соціологія: теорія, методи, маркетинг".
Розгляньте сутність основних теоретичних концепцій представників сучасної української соціології і проаналізуйте їх внесок у розвиток громадянського суспільства.
Завдання для самостійної роботи:
1. Перевірте свої знання історії розвитку вітчизняної соціологічної думки, заповнивши таблицю: 'Етапи виникнення та розвитку соціологічної думки України"
Етапи | Хронологічні рамки | Представники | Основна характеристика |
2. Підготуйте доповідь на одну з тем:
- соціальна філософія Г. Сковороди;
- Женевський гурток українських соціологів і його діяльність;
- історико-соціологічний метод М. Грушевського;
- теоретична економія М. Зібера;
- "теорія факторів" М. Ковалевського;
- "етичний соціалізм" М. Туган-Барановського;
- соціологічні студії у рамках Наукового товариства ім.
Т. Шевченка;
- розвиток української соціології в рамках Всеукраїнської академії
наук;
- соціологія радянського періоду та її криза;
- найбільш впливові напрями соціологічної теорії XX ст.;
- сучасні соціологічні концепції розвитку світової цивілізації.
3. Користуючись рекомендованою літературою, мережею Інтернет
підготуйте доповідь про сучасний стан розвитку соціології та
перспективи подальших наукових досліджень в Україні.
Запитання для самоконтролю:
1. У чому полягають особливості початкового етапу становлення
української соціології?
2. Які головні соціологічні ідеї в творчості українських мислителів
за часів феодально-кріпосницького ладу?
3. Яких видатних українських соціологів Києво-Могилянської
академії ви знаєте? Охарактеризуйте їхню діяльність.
4. Назвіть основні ідеї програми діяльності Кирило-
Мефодіївського товариства.
5. Визначте головні особливості соціологічних доробок
українських вчених-емігрантів.
6. У чому полягають завдання сучасного етапу української соціології?