Навчальна мета: опрацювати основні види соціологічного дослідження: розвідувальне, описувальне, аналітичне, сформувати та закріпити систему етапів проведення конкретно-соціологічного дослідження та основні методи збирання соціологічної інформації.
Виховна мета: формувати основні методи збирання соціологічної інформації, вміти правільно проводити методи опитування і його форми, анкетування, вимогидо оформлення анкет.
Розвивальна мета: розвинути вміння проведення етапи аналізу соціологічних даних. Організація й проблеми кодування соціологічної інформації. Обробка соціологічних даних. Характеристика статистичних методів аналізу. Види звітів за результатами соціологічних досліджень. Вимоги до їх оформлення.
Обсяг навчального часу: 2 год.
Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор, комп’ютер.
Наочні засоби: електронні документи з наочними засобами навчання, схеми у рекомендованих підручниках та посібниках.
Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: філософія, історія вчень про державу та право, теорія держави та права, політологія, адміністративне право, конституційне право, міжнародне право, актуальні проблеми теорії держави та права, філософія права,кримінологія.
Навчальні питання:
1. Поняття соціологічного дослідження.
2. Конкретно-соціологічні методи досліджень.
3. Етапи соціологічних досліджень.
4. Використання методу експерименту в діяльності правоохоронних органів.
5. Метод вивчення документів на захисті економічних інтересів суспільства.
6. Анкета - універсальний інструмент соціологічного опитування.
Література:
1. Проблеми реформування моделі етнонаціональної політики України/ І. Кресіна// Вісник Академії правових наук України.- Харків: Право, 2012.- № 1(68).- С.46-54.
2. Медведчук В. Держава і громадянське суспільство: український вибір/ В. Медведчук// Право України.- 2012.- № 3-4.- С.375-384.
3. Радзієвський В. (Радзієвський, Віталій.) Громадянське суспільство та кримінальна субкультура/ В. Радзієвський// Підприємництво, господарство і право.- 2012.- № 6.- С.100-103.
4. Савчук К. Соціологічна школа міжнародного права В. М. Корецького/ К.Савчук, О.Кресін// Право України.- 2012.- № 3-4.- С.580-583.
5. Сеник О. (Сеник, Оксана.) Аналіз наукових підходів до розуміння природи правового конфлікту/ О. Сеник// Підприємництво, господарство і право.- 2012.- №3.- С.103-106.
6. Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні: Закон України від 06 вересня 2012 р.№5207-VI// Офіційний вісник України.- 2012.- №76.- Ст.3071.
7. Шатіло В. Проблеми співвідношення конституційного механізму державної влади та механізму реалізації її функцій/ В. Шатіло// Право України.- 2012.- №1-2.- С.336-344.
8. Яхно Т.П. (Яхно, Тетяна Петрівна) Конфліктологія та теорія переговорів: навчальний посібник/ Т.П.Яхно, І.О.Куревіна; МОН України. Львівська комерційна акдемія.- Київ: ЦУЛ, 2012.- 175с.
9. Бєлкін Л. Генеза правового нігілізму в контексті теорій бюрократизму/ Л. Бєлкін// Право України.- 2012.- №1-2.- С.313-320.
10. Блясова И.Ю. (Блясова, Ирина Юрьевна.) Социально-правовая природа предупреждения делинквентного поведения подростков/ И. Ю. Блясова// Российский следователь.- 2012.- №14.- С. 41-44.
11. Джунь В. Цивілізаційна парадигма соціології конституційного права/ В. Джунь// Право України.- 2012.- № 7.- С. 151-160.
12. Василевич В. В. Соціологія: Альбом схем. / В. В. Василевич, Ю. О. Левченко, А. В. Микитчик, О. О. Соловей. – К.: Національна академія внутрішніх справ, 2011. – 122 с.
13. Павленок П. П. Краткий словарь по социологии. – М.: Инфра–М, 2011. –256 с.
14. Фролов С. С. Общая социология. – М.: Проспект, 2011. – 384 с
15. Демидов Н. М. Основы социологии и политологии. – М.: Академия, 2011. – 208 с
16. Шелер М. Проблемы социологии знания. – М.: Ин.-т общегуманитарных исследований, 2011. – 304 с.
17. Анурин В. Ф. Социология: Учебник для вузов / В.Ф. Анурин, А. И. Кравченко. – СПб.: Питер, 2010. – 432 с.
18. Нецветаев В.Г. Социология: Учебник. 2–е изд. / В. Г. Нецветаев. – М.: Изд-во «Маркет ДС», 2010. – 240 с.
19. Социология. 2-е изд. перераб. и дополн. / Под ред. Скворцова Н.Г. – М.: Проспект, 2010. – 352 с.
20. Черниш Н.Й. Соціологія: Підручник за рейтингово-модульною системою навчання / 5-те вид., перероб. і доп./ Н.Й.Черниш. – К.: Знання, 2009. – 486 с.
21. Вербець В.В. Соціологія: навчальний посібник для студ. вищих навчальних закладів – Київ: Кондор, 2009. – 550 с.
22. Добреньков В. И. Методология и методика социологического исследования: учебник / В.И. Добреньков, А.И. Кравченко. – М.: Альма Матер, 2009. – 537 с.
23. Нестуля О. О., Нестуля С. І. Соціологія: навч. пос. [для студ. вищ. навч. закл.] – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 272 с
24. Сірий Є. В. Соціологія: загальна теорія та методологія, історія розвитку, спеціальні та галузеві теорії: навчальний посібник / Є. В. Сірий; МОНУ. – Вид. 3-є, виправл. та доп. – Київ: Атіка, 2009. – 492 с.
25. Соціологія / Навчальний посібник за ред. д. соц. н. Макєєва С.О. – К.: Знання, 2008. – 566 с.
26. Соціологія Посібник для студентів вищих навчальних закладів/ За редакцією В. Г. Городяненка. – К.: Видавничий центр "Академія", 2008. – 392 с.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Привітання (2 хв)
2. Перевірка наявності курсантів (студентів, слухачів) на занятті (3 хв)
3. Визначення теми семінарського заняття та основних питань, які виносяться на його розгляд (5 хв)
4. Розгляд основних питань (20 хв)
1. Поняття соціологічного дослідження.
2. Конкретно-соціологічні методи досліджень.
3. Етапи соціологічних досліджень.
4. Використання методу експерименту в діяльності правоохоронних органів.
5. Метод вивчення документів на захисті економічних інтересів суспільства.
6. Анкета - універсальний інструмент соціологічного опитування.
5. Експрес опитування щодо розуміння змісту основних термінів та понять теми (10 хв)
“дослідження”, “програма”, “етапи”, “соціальна інформація”, “експеремент”, “проблема”, “суб’єкти соціології”.
6. Завдання для самостійного вивчення (з аслуховування рефератів, доповідей) (30 хв):
1. Поняття програми соціологічного дослідження.
2. Методологічний розділ програми.
3. Процедурний розділ програми.
4. Об’єкт, предмет дослідження.
5. Обґрунтування гіпотези - основний елемент методологічного розділу програми.
6. Методики формування вибіркової сукупності.
7. Первинна інтерпретація.
8. Методи збору соціологічної інформації
9. Методи обробки отриманої інформації
10.Методи подання інформації
7. Тестовий контроль (10 хв)
8. Короткий підсумок опрацьованого матеріалу (5 хв)
9. Оголошення отриманих оцінок (5 хв)