Бріскін Ю.А.
Линець М.М.
Пітин М.П.
МІЖНАРОДНА ОЛІМПІЙСЬКА СИСТЕМА
Лекція з навчальної дисципліни
„Олімпійський та професійний спорт”
“ЗАТВЕРДЖЕНО”
на засіданні кафедри теорії спорту
„29” серпня 2007 р. протокол № 1
Зав. каф _____________ Ю.Бріскін.
Провідні принципи олімпійського спорту
Принципи олімпійського спорту (ОС) та основи його діяльності були розроблені ще в кінці минулого століття П"єром де Кубертеном. Сучасні нові умови тільки удосконалили їх, привели у відповідність до реалій оточуючого життя.
П"єр де Кубертен, звертаючись до учасників ігор ІХ Олімпіади (1928 р.) в Амстердамі, виклав основні принципи сучасного олімпійського руху. Він наголошував і відстоював наступні положення:
* притримуватись рівності основних видів спорту;
* проводити змагання в мистецтві, котрі проникнуті ідеями спорту;
* давати клятву спортсменів, яка, спираючись на честь і гідність людини, містить єдину правильну основу ефективного вирішення проблеми аматорства;
* відстоювати олімпійський прапор, котрий має всі кольори народів і символізує п’ять частин світу, об’єднаних спортом;
* дотримуватись церемонії і ритуалу відкриття і закриття Ігор, з відданням шани олімпізму, від якого вони беруть свій початок;
відстоювати авторитет МОК.
У новому варіанті Олімпійської хартії, прийнятої у 1990 році, називаються наступні 7 основних принципів олімпійського руху:
концепція сучасного олімпізма, розроблена П.Кубертеном, за ініціативою якого в червні 1994 року в Парижі відкрився Міжнародний атлетичний конгрес з метою відновлення Олімпійських ігор (ОІ). 23 червня 1894 р. створений МОК, котрий з того часу керує олімпійським рухом.
Олімпізм об’єднує спорт, культуру, освіту, проголошує виховні цінності, а також повагу до загальних етичних принципів.
Метою олімпізма є гармонійний розвиток людини, збереження людської гідності та мирного суспільства.
Олімпійський рух об’єднує організації, спортсменів, котрі керуються Олімпійською хартією.
Олімпійський рух вдосконалює сучасний світ, виховує молодь в дусі неприйняття дискримінації, вимагає проведення чесних змагань.
Діяльність Олімпійського постійна і універсальна. Найвищий прояв його - ОІ.
Олімпійська хартія керує організацією та функціонуванням олімпійського руху, визначає умови святкування ОІ.
В сучасній концепції олімпізма можна виділити наступні основні ідеї:
Політична ідея - підтримка антивійськового руху, примирення народів.
Гуманістична ідея - рівність людей, подолання класових, національних, релігійних, майнових протиріч.
Філософсько-педагогічна ідея - використовуючи спортивно-ігровий метод виховання, забезпечити всебічне розумове, моральне і фізичне виховання. Сприяти особистому вдосконаленню, максимальному розвитку здібностей, рекордних досягнень.
3.2. Олімпійська хартія – основний правовий документ
олімпійського спорту
Олімпійська хартія - збірник правил і офіційних роз’яснень, де визначені основні принципи олімпійського руху, система управління олімпійським спортом.
Основи хартії розроблені Кубертеном і затверджені у 1984 році на І конгресі. Останній варіант прийнятий 96-ю сесією МОК в Токіо у 1990 році. Він включає в себе "Основні принципи" і п’ять розділів: Олімпійський рух, МОК, міжнародні федерації, Національні олімпійські комітети, Олімпійські ігри.
Основні принципи розглянуті вище. В розділі "Олімпійський рух" визначені задачи, функції і роль МОК, пояснені поняття "олімпійський символ", прапор, девіз, гасло, емблема, гімн, вогонь, факел та ін.
В розділі "МОК" дається пояснення юридичного статусу, членства, комплектування, структури – органи МОК (сесія, виконком, президент), про міри та санкції, які можуть бути прийняті сесією або виконкомом, кошти МОК та процесуальні питання..
В розділі "Міжнародні федерації" подаються умови прийняття МСФ у МОК. На 1997 рік є 75 міжнародних спортивних федерацій 5-ти континентів, які входять у МОК.
В розділі "НОК" визначені питання ролі, функції, найменування, атрибутики НОК.
В розділі "ОІ" є чотири підрозділи: організація і адміністрація ОІ, участь в ОІ, програма ОІ, протокол. Тут же надаються принципи вибору міст організаторів ОІ, умови проживання в олімпійському селищі, вимоги до культурної програми, правила допуску спортсменів до ігор, подачі заявок, перелік заборонених препаратів та санкції за їх вживання, умови іключення нових видів спорту до програми ОІ, порядок відбіркових змагань, розклад змагань, запрошення, повідомлення, особисті та акредитаційні картки, нагородження, церемонія відкриття та закриття ігор.
Олімпійська хартія проголошує, що дотримання її положень є обов”язковим для будь якої особи або організації, яка належить до олімпійського руху.