Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Емпіричний і теоретичний рівні наукового знання, їх відмінність і взаємозумовленість




Наукове пізнання є процес, тобто розвивається система знання. Вона включає в себе два основних рівня - емпіричний і теоретичний.

На емпіричному рівні переважає живе споглядання (чуттєве пізнання), раціональний момент і його форми (судження, поняття та ін). Тому об'єкт досліджується переважно з боку своїх зовнішніх зв'язків і відносин, доступних живому спогляданню. Збір фактів, їх первинне узагальнення, опис спостережуваних і експериментальних даних, їх систематизація, класифікація та інша фактофіксуруюча діяльність - характерні ознаки емпіричного пізнання.

Емпіричне дослідження спрямоване безпосередньо на свій об'єкт. Воно освоює його за допомогою таких прийомів і засобів, як порівняння, вимірювання, спостереження, експеримент, аналіз, індукція. Однак не слід забувати, що досвід ніколи, тим більше в сучасній науці, не буває сліпим: він планується, конструюється теорією, а факти завжди так чи інакше теоретично навантажені. Тому ВИХІДНИЙ ПУНКТ, ПОЧАТОК НАУКИ - це, строго кажучи, не самі по собі предмети, не голі факти (навіть в їх сукупності), а теоретичні схеми, «концептуальні каркаси дійсності». Вони складаються з абстрактних об'єктів («ідеальних конструктів») різного роду - постулати, принципи, визначення, концептуальні моделі і т. п.

Специфіку теоретичного рівня наукового пізнання визначає переважання раціонального моменту - понять, теорій, законів та інших форм і «розумових операцій». Живе споглядання тут не усувається, а стає підлеглим (але дуже важливим) аспектом пізнавального процесу. Теоретичне пізнання відображає явища і процеси з боку їх універсальних внутрішніх зв'язків і закономірностей, осягаються за допомогою раціональної обробки даних емпіричного знання. Ця обробка включає в себе систему абстракцій «вищого порядку», таких, як поняття, умовиводи, закони, категорії, принципи та ін.

Найважливіше завдання теоретичного пізнання - досягнення об'єктивної істини у всій її конкретності і повноті змісту. При цьому особливо широко використовуються такі пізнавальні прийоми і засоби, як а бстрагування - відволікання від ряду властивостей і відносин предметів, ідеалізація - процес створення суто уявних предметів («точка», «ідеальний газ» тощо), синтез - об'єднання отриманих в результаті аналізу елементів у систему, дедукція - рух пізнання від загального до приватного, сходження від абстрактного до конкретного та ін. Присутність у пізнанні ідеалізацій служить показником розвиненості теоретичного знання як набору певних ідеальних моделей.

Емпіричний та теоретичний рівні пізнання взаємопов'язані, межа між ними умовна й рухлива. У певних точках розвитку науки емпіричне переходить у теоретичне і навпаки. Проте неприпустимо абсолютизувати один з цих рівнів на шкоду іншому.

 

Логічні основи науки.

Вироблені філософією уявлення про буття, з'єднуючись з природничими уявленнями про матерію, рух, простір і час, знаходять відображення в загальнонаукової картині світу. Як основу науки, вона являє собою цілісну систему уявлень про світ, сформовану в ході систематизації досягнень науки. У системі наукового пізнання наукова картина світу поряд з ідеалами, принципами і нормами дослідницької діяльності виступає основою науково-дослідної діяльності та застосування отриманого наукового знання.

Гносеологічні основи науки пов'язані з певним трактуванням природи пізнання, відношення знання до реальності, умов його достовірності та істинності, надійності основних закономірностей процесу наукового пізнання, співвідношенням емпіричного і теоретичного рівнів, статусу наукових понять і т. д.

Логічні основи науки - це прийняті в науці правила формування ідеальних об'єктів: абстрагування, моделювання, освіта вихідних понять, правила, висновки і т. д. Наприклад, у конструктивній математиці забороняється використовувати поняття актуальної нескінченності, закон виключного третього в міркуваннях про нескінченні множинах і т. д.

Методологічні основи науки представляють собою прийняті в рамках тієї чи іншої науки положення про методи отримання істинних знань, способах докази й обгрунтування теорій, встановлення достовірності результатів наукового пізнання, їх відповідність критеріям науковості.

Аксіологічні основи науки виступають як прийняті твердження про практичної і теоретичної значущості науки в цілому в житті суспільства, про цілі науки, про зв'язок науки з суспільним процесом, про гуманістичні та етичні аспекти науки.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 767 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2461 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.