Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Причини утворення вуглеводнів, вплив на людину та довкілля




 

У відпрацьованих газах двигунів внутрішнього згоряння містить­ся декілька сотень різновидів вуглеводневих сполук. Переважно це газоподібні частинки палива, що не згоріло. Складаються вони з

ароматичних СпН2пв

парафінових СпН2п+2, нафтенових СпН2п, СпН2п+72 та інших вуглеводнів.

Окрім того, у відпрацьованих газах містяться органічні пєроксиди і альдегіди (недоокиснені вуглеводні), що виникають у результаті взаємодії активних радикалів, які утворились під час передполум'я-них реакцій з молекулами кисню. Цю групу вуглеводнів прийнято позначати загальною формулою ЯСНО. Основними речовинами, що входять до цієї групи, є альдегіди - формальдегід Н2С=О та акролеїн СН2=СН-~СНО.

В період основного процесу згоряння палива за умови високих температур і тисків та нестачі кисню від деяких проміжних видів вуглеводневих сполук відокремлюються атоми водню. Вуглеводні, які утворилися у такий спосіб, є нестійкими, і вони можуть поєдну­ватися між собою у складні структури, так звані поліциклічні арома­тичні вуглеводні (ПАВ). Серед цих вуглеводнів основним за кількістю утворення та токсичністю є бенз(а)пірен С^Н^, що має канцеро­генні властивості (спричиняє ракові захворювання).

Суттєвий вплив на концентрацію вуглеводнів у ВГ двигунів внут­рішнього згоряння чинить склад паливної суміші. Характер зміни вмісту вуглеводнів у відпрацьованих газах бензинового двигуна та дизеля від коефіцієнту надміру повітря в паливоповітряній суміші та навантаження показано на рис. 4.7.

У разі живлення бензинового двигуна збагаченими сумішами (а<1) через нестачу кисню в продуктах згоряння палива міститься більша кількість вуглеводневих сполук, які не згоріли і з відпрацьо­ваними газами надходять у атмосферне повітря.

Із збідненням паливоповітряної суміші (а>1) концентрація вуг­леводнів у ВГ значно зменшується і сягає свого мінімуму при а «1,05-1,15. Пояснюється це найбільш повним згоранням пали­воповітряної суміші завдяки оптимальному її складу. Наявність вуг­леводневих сполук у разі живлення двигуна збідненими сумішами спричинена неоднорідністю паливоповітряної суміші і гасінням по­лум'я у прошарку поблизу стінок камери згоряння. Між фронтом полум'я і стінками камери згоряння існує зона ламінарного руху за-ряду, де і відбувається гасіння полум'я через значне зменшення температури в цій зоні. Окрім паливоповітряної суміші, в цій зоні містяться і продукти згоряння палива від попередніх робочих циклів. Товщина цього прошарку може сягати 0,4 мм. Концентрація вугле­воднів у пристінковій зоні значно більша, ніж у самих відпрацьова­них газах.

Різке збільшення концентрації СтНп у ВГ із подальшим збіднен­ням суміші - а >1,3-1,4 пояснюється тим, що в окремих циліндрах, через надмірне збіднення суміші, згоряння не відбувається, тобто мають місце пропуски займання. І паливо, що не приймало участі у згорянні, надходить у атмосферу.

Механізм утворення продуктів неповного згоряння палива для дизелів такий же, як і для бензинових двигунів. Процес згоряння палива у дизеля відбувається завжди при а >1, тобто завжди має місце достатня кількість кисню в циліндрах. Тому концентрація про-

дуктів неповного згоряння палива СО і СтНп у відпрацьованих газах дизелів не перевищує десятих або сотих частинок відсотка.

Зміна вмісту вуглеводнів для дизелів залежно від а має анало­гічний характер перебігу залежності СО від а. Підвищений вміст вуг­леводнів на великих навантаженнях (при низьких) а пов'язаний із перезбагаченням паливоповітряної суміші в окремих частинах ка­мери згоряння, а збільшення СтНп в режимах малих навантажень, пов'язано з поганою якістю розпилювання палива і невисокою тем­пературою в циліндрі двигуна.

У відпрацьованих газах міститься кілька десятків різних вуглеводнів, які різняться за токсичністю. Джерелом вуглевод­невих сполук є шари паливної суміші, прилеглі до стінок камери зго­ряння, де відбувається гасіння полум'я, частини камери згоряння, в яких через нерівномірний розподіл суміші виникає нестача кисню, а також циліндри, що працюють з пропусками запалювання та згоряння.

Вуглеводневі сполуки, які потрапляють в атмосферу, є також од­нією з складових, що утворює смоги у великих містах. Особливу небез­пеку становить наявність у складі вуглецю канцерогенних речовин, які викликають захворювання на рак (наприклад, бензапірен) }

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1545 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2193 - | 2115 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.