Фінансовими результатами діяльності суб'єктів підприємницьких структур є прибуток або збиток.
Прибуток – це показник, який характеризує фінансовий результат діяльності підприємства. В бухгалтерському обліку загальний фінансовий результат господарської діяльності визначається на рахунку 79 «Фінансові результати».
По Кт 79 – доходи, по Дт 79 – витрати. Сальдо рах.79 при його закритті списується на рах.44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».
Для того, щоб визаначити прибуток від реалізації продукції потрібно від виручки відняти повну собівартість, податок на додану вартість, акцизний податок. Якщо виручка, що надходить, перевищує затрати підприємства по виробництву та продажу продукції (собівартість), то підприємство отримує прибуток.
Щоб зробити висновок про рівень ефективності роботи підприємства, отриманий прибуток необхідно порівняти зі здійсненими витратами.
Співвідношення прибутку (П) з поточними витратами (С) характеризує таке поняття, як рентабельність (Р). Рентабельність означає прибутковість або доходність виробництва і реалізації всієї продукції (робіт, послуг) чи окремих її видів, доходність підприємств як суб’єктів господарювання; прибутковість різних галузей економіки.
Облік і визначення фінансових результатів – прибутку (збитку) здійснюються за такими видами діяльності підприємства: звичайна діяльність (операційна, інвестиційна, фінансова та інша діяльність), і надзвичайна діяльність.
Відповідно до стандартів бухгалтерського обліку прибуток – це сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати.
На практиці остаточний фінансовий результат – чистий прибуток (збиток) підприємства визначають у звіті про фінансові результати. Звіт складається щоквартально наростаючим підсумком з початку року.
Чистий прибуток (збиток) формується поступово протягом фінансово-господарського року від усіх видів звичайної та надзвичайної діяльності та включає:
§ чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, послуг);
§ валовий прибуток (збиток);
§ фінансовий результат від операційної діяльності;
§ прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування;
§ прибуток (збиток) від звичайної діяльності;
§ прибуток (збиток) від надзвичайної діяльності.
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) податку на додану вартість, акцизного податку, інших зборів, знижок тощо.
Різниця між чистим доходом і собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) називається валовим прибутком (збитком).
Фінансовий результат від операційної діяльн ості визначається як сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.
Фрез.о.д. = ВПр+Інші операційні доходи (71) – Адміністративні витрати (92)
Витрати на збут (93)
Інші операційні витрати (94)
Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів, фінансових та інших витрат.
Фрез.з.д. до опод. = Фрез.о.д. +Дохід від участі в капіталі (72) – Фін. Витрати (95)