Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Прогнозування соціальних явищ і процесів




Динамізм соціально-політичних, економічних, нау­ково-технічних, ідеологічних та інших змін надає нау­ковому передбаченню майбутнього винятково важли­вого, часто глобального значення. Без прогнозування явищ і процесів, передбачення перспектив їх розвитку неможливе науково обґрунтоване управління, вироб­лення і прийняття ефективних управлінських рішень. Виявлення назріваючих тенденцій, проблем і супереч­ностей суспільного життя, пошук шляхів і методів їх вирішення, надійний соціальний прогноз — важливі завдання соціології.

Методологічні основи передбачення майбутнього

Розгляд фахівцями прогнозів часто пов'язаний із труднощами, спричиненими недостатньою визначеніс­тю термінології цього порівняно нового напряму науко­вих досліджень. У різних галузях знань існують понят­тя, якими позначають певні судження про майбутнє: «пророцтво», «віщування», «передбачення», «прогно­зування», «футурологія» та ін. Часто їх вживають як синоніми, іноді в кожне з них вкладають різний зміст, що породжує термінологічні дискусії.

Загальним і таким, що інтегрує всі різновиди одержан­ня інформації про майбутнє, є поняття «передбачення».

Передбаченняобґрунтоване припущення про майбутній стан явищ природи і суспільства або про явища, невідомі в даний час, але які піддаються виявленню.

Передбачення може бути науковим і ненауковим. Наукове передбачення ґрунтується на пізнанні законо­мірностей розвитку природи, суспільства, мислення, використанні наукових методів дослідження. Ненауко­ве передбачення не застосовує спеціальних наукових до­сліджень і ґрунтується на передчуттях людини про май­бутнє за допомогою підсвідомості (інтуїтивне); життєво­му досвіді і пов'язаних з ним аналогіях, прикметах (буденне); на віруванні в надприродні сили, що визначають майбутнє (міфологічне, релігійне).

Однією з форм наукового передбачення є прогнозу­вання — процес вироблення прогнозів (імовірних су­джень про стан певного явища в майбутньому).

У вузькому значенні прогноз — це спеціальне наукове дослідження перспектив розвитку певних про­цесів, явищ, переважно з кількісними оцінками. Про­гнозування, на відміну від пророкування, не зводиться до спроб угадувати деталі майбутнього, йому властива ймовірнісність. На відміну від прогнозування пророку­вання — це твердження про майбутнє, якому не влас­тива ймовірнісність, воно претендує на абсолютну до­стовірність.

Прогноз є невід'ємною функцією науки, завершаль­ним етапом наукового дослідження, причому, на думку багатьох вчених, обов'язковим, якщо це стосується роз­витку теорії. Вдосконалення науки відбувається з поси­ленням її прогностичної функції.

Прогнозування має також велике прикладне значен­ня. Воно сприяє вибору оптимального варіанта при об­ґрунтуванні плану, програми, проекту, управлінського рішення. Завдяки цьому соціальне прогнозування в ос­танні десятиліття набуло безпрецедентних масштабів, відіграє важливу роль у процесах управління.

Різноманітною проблематикою, пов'язаною і з прог­нозуванням, займається прогностика — наука, що до­сліджує закони і способи прогнозування, розробляє проблеми гносеології та логіки прогнозування, типоло­гії прогнозів, методи і спеціальні методологічні пробле­ми прогнозування з метою підвищення обґрунтованості прогнозів. У структурі прогностики розвиваються окре­мі теорії прогнозування.

Поняття «прогностика» і «прогнозування» часто не­виправдано вживають як синоніми, ототожнюють. Ін­коли прогностику трактують дуже широко, вважаючи, що вона охоплює не тільки теорію передбачення, а й сам процес прогнозування.

У середині XX ст. німецький соціолог О. Флехтгейм, який емігрував до США, у своїх студіях про майбутнє почав використовувати поняття «футурологія», витлу­мачуючи його як філософію майбутнього. У 60-ті роки у зв'язку з «бумом прогнозів» на Заході утвердилося розуміння футурології як науки про майбутнє, предмет дослідження якої — перспективи розвитку всіх явищ, на відміну від інших дисциплін, які досліджують сучасне і минуле. Згодом поняття «футурологія» почали трактувати і як соціальне прогнозування, а прогности­ку — як науку про закони прогнозування.

Із системного погляду футурологія (лат. — майбутнє) — комплексна дисципліна, що ґрунтується на даних різноманітних галузей знань у передбаченні майбутнього. Важливою проблемою методології прогно­зування є виявлення чинників, які детермінують май­бутнє. Майбутнє — стан явищ, процесів, який випливає з сучасного і має корені в минулому. Об'єктивні умови містять зародки майбутнього у вигляді нових елемен­тів. Однак визначити їх майбутнє можна тільки на під­ставі законів розвитку певних об'єктів. Закони поста­ють як зв'язки між явищами, які за певних умов діють незмінно, постійно і відповідним чином. Отже, соціаль­ні факти і процеси, особливо нові, а також закони їх роз­витку є носіями інформації про майбутнє.

Одним з найзагальніших та універсальних законів дійсності є закон причинності, або каузальної (причин­ної) залежності. Враховуючи його основну ознаку (при­чина обов'язково зумовлює наслідок) та з'ясовуючи са­мі причини, можна передбачити і їх наслідки. Більше того, якщо певні наслідки небажані, можна спробувати уникнути, паралізувавши або змінивши їх причини. Звичайно, не для всіх законів існує кількісний, матема­тичний вираз.

Важливе значення для прогнозування мають ритмо-циклічні закономірні зв'язки явищ. Циклічний розви­ток у суспільному житті простежується значно слабше, ніж у неорганічній природі чи в біосфері. Циклічність піддається кількісним вимірам, що дає змогу прогнозу­вати тенденції суспільного розвитку.

Системна структура явищ також є об'єктивною ос­новою передбачення. Знаючи характерні ознаки, функ­ції залежних між собою елементів явища як системи, можна передбачити і стан явища загалом.

Особливою методологічною проблемою передбачен­ня майбутнього є з'ясування відповідних властивостей психіки. Вони закорінені у психофізіологічній еволюції вищих тварин і людини. Психіка не тільки відображає дійсність, а й проникає в майбутнє. Адже передбачення хоча б найближчої перспективи потрібне кожній живій істоті, наділеній психікою, навіть для елементарних дій. Подібну властивість психіки називають «випереджаючим відображенням», «моделлю потрібного майбу­тнього». Таке передбачення виявляється як на безумов­но-рефлекторному (інстинктивному), так і на умовно-ре­флекторному рівнях психіки. Отже, здатність психіки випереджати події навколишнього світу є однією з най­ефективніших форм пристосування до середовища.

Основою прогнозування майбутнього, випереджаючо­го відображення, є досвід минулого. Він накопичується нервовою системою завдяки властивості нервової ткани­ни «записувати» минулі події. А повторюваність, циклі­чність подій створюють об'єктивні умови для передба­чення майбутнього.

Оцінка людьми перспектив розвитку явищ, процесів на основі попереднього досвіду за аналогією з уже відо­мими подібними явищами і процесами є одним з основ­них джерел інформації про майбутнє. Іншим джерелом передбачення є екстраполяція — умовне продовження в майбутньому тенденцій, закономірності розвитку яких у минулому і нині достатньо відомі. Ще одним шляхом одержання інформації про майбутнє є моделю­вання майбутнього стану певного явища, процесу з ура­хуванням очікуваних або бажаних змін тих чи інших умов, перспективи розвитку яких достатньо відомі.

Хоча соціальний детермінізм має ймовірнісний ха­рактер, це не стає на заваді передбаченню суспільного розвитку. Саме вірогідний підхід до передбачення є осо­бливістю і методичною основою соціального прогнозу­вання, яке почало динамічно розвиватися тільки після усвідомлення того, що продуктивним є не відгадування конкретних ознак майбутнього, а вироблення ймовірно­го спектра перспектив його розвитку.

Прогнози типологізують за різноманітними критері­ями: залежно від об'єкта, часу, на який прогнозується об'єкт; цілей; методів прогнозування та ін.

Найзагальнішим є поділ прогнозів на природничо-наукові та соціальні. Особливістю природничо-наукових прогнозів є те, що об'єкти прогнозування неможливо або майже неможливо змінити шляхом соціального управління, за допомогою програм, проектів, планів, ор­ганізаційних рішень. Людина прагне передбачити природні явища, щоб заздалегідь пристосуватися до них.

Соціальне прогнозування здійснюється, як правило, для вироблення рекомендацій щодо оптимального впливу на прогнозоване явище чи процес з метою їх реалізації чи відвернення.

Між природничо-науковими і соціальними прогно­зами не існує жорсткої межі. Люди вже навчились пев­ною мірою цілеспрямовано впливати на явища приро­ди, все тіснішими стають зв'язки між природничими і суспільними науками.

Залежно від часу, на який розраховане прогнозуван­ня, розрізняють поточні, короткострокові, середньострокові, довгострокові й наддовгострокові прогнози.

Залежно від мети прогнози поділяються на пошуко­ві та нормативні.

Пошуковий прогноз — це передбачення розвитку явищ шляхом умовного продовження в майбутнє тенденцій, які переважали у минулому і домінують нині, абстрагуючись від планів, проектів, програм, управлінських рішень, які можуть змінити існуючі тенде­нції, спричинити самоздійснення чи самозруйнування прогнозу.

Пошуковий прогноз з'ясовує те, що найімовірніше відбудеться за збереження існуючих тенденцій. Відпо­відь при цьому дається не однозначна, а у формі певної пікали ймовірності.

Нормативний прогнозпередбачення бажаного стану явищ на основі попередньо визначених норм, ідеалів, цілей.

У процесі його вироблення триває пошук відповіді на запитання: як досягти бажаного. Нормативними мо­жуть бути тільки соціальні прогнози. Нормативне про­гнозування схоже на планування, проектні розробки, але не тотожне їм.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 734 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2437 - | 2356 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.