Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Володимир Іванович Вернадський

Реферат

на тему:

«Володимир Вернадський – як громадянський діяч»

 

Виконала:

учениця 10-А класу

Микулинецької ЗОШ

Невідома Катерина

 

 

Володимир Іванович Вернадський

1863-1945

(радянський науковець, філософ, громадський діяч)

Вернадський В. І. — один із небагатьох учених-універсалів ХХ сторіччя. Він був мислителем і природознавцем найширшого профілю, одним із засновників геохімії і радіогеології, творцем біогеохімії, вчень про біосферу і ноосферу. Його внесок у науку відзначений численними преміями й обранням дійсним членом ряду світових академій наук і наукових товариств. Саме він був одним із творців і першим президентом Української академії наук.

Життя Вернадського було пов'язане з Україною, яку він досліджував, знав досконало і вважав своєю землею. Саме в полтавських Шишаках зародилося його вчення про живу речовину і біосферу.

Рід Вернадських має глибокі історичні корені і походить від литовського шляхтича Верна, який під час Визвольної війни 1648-1654 років перейшов на бік козацьких військ Б. Хмельницького.

Народився Володимир Іванович Вернадський 28 лютого 1863 року в Петербурзі, у родині професора політичної економії і статистики Івана Васильовича Вернадського, який закінчив Київський університет і багато років у ньому викладав.

Дитинство майбутнього вченого пройшло в Харкові, і глибоке відчуття українських коренів назавжди залишилося у душі юнака.

У 1881 році, закінчивши гімназію, Володимир поступає на природниче відділення фізико-математичного факульте­ту Петербурзького університету, де займається мінерало­гією і кристалографією. Після закінчення університету із званням кандидата наук, залишається при ньому хранителем Мінералогічного кабінету для підготовки до професорства.

У 1887 році молодий учений досліджує поклади фосфоритів у Смоленській губернії, а в наступному році відправляється у тривале закордонне відрядження до Мюнхену, де проходить стажування у видатного фахівця в галузі кристалографії П. Грота. Перебуваючи у Європі, В. Вернадський багато подорожує, працює в музеях і наукових установах, бере участь у роботі Міжнародного геологічного конгресу в Лондоні.

По поверненню до Росії у 1890 році вчений займається ґрунтознавчими дослідженнями, очолює кафедру мінералогії і кристалографії, а після захисту докторської дисертації на тему «Явище ковзання кристалічної речовини» у 1898 році призначається на посаду професора Московського університету. В ці роки В. Вернадський керує геологічними дослідженнями на Лівобережній Україні, у Польщі, на Уралі, у Криму та на Кавказі.

Знаменною науковою подією стала промова «Завдання дня в області радію», виголошена Вернадським 29 грудня 1910 року на загальних зборах Російської Академії наук, після якої навколо дослідника починає формуватися наукова школа, що орієнтувалася на комплексне застосування геологічних, хімічних і фізичних методів у вивченні порід, будови і еволюції Землі.

 

У Шишаках (Україна, Полтава). Зліва направо: Георгій Вернадський, Павло Старицький, Наталя Вернадська, Ніна, Володимир Вернадський (1913 рік)

 

У суспільному житті країни Вернадський завжди займав принципову громадянську позицію. Відомий професор був прибічником вільнодумства і демократії. Перебіг революційних подій спонукає його до праці в Тимчасовому уряді, а з приходом до влади гетьмана Скоропадського (1918 р.) і проголошенням Української держави, Вернадський очолює у Києві Комісію з організації Академії наук, організації Української національної бібліотеки, а також комісію з питань вищої школи. У жовтні 1918 року вченого обирають першим президентом Української академії наук. Він працює над створенням біохімічної лабораторії, яка згодом подарує людству багато відкриттів.

З приходом більшовиків становище Української академії наук погіршилося. На представників інтелігенції посипалися репресії. Серйозна небезпека загрожувала і вченому.

У 1920 році В. Вернадський обирається ректором Таврійського університету, у якому зібралися видатні вчені і мислителі В. Обручев, М. Андрусів, В. Лучицький, які тікали від більшовиків з Петрограда, Москви та Києва. На початку 1922 року Володимир Іванович призначається на посаду директора Державного радієвого інституту. Наступні п'ять років вчений перебуває у Франції по запрошенню Сорбонни, де читає курс лекцій з геохімії, викладає в Карловому університеті в Празі і веде велику науково-організаційну роботу.

 

Володимир Іванович Вернадський та Ніна Володимирівна Вернадська-Толь (1930-ті роки)

 

З 1926 по 1935 роки Вернадський видає ряд монографій: «Нариси з геохімії» (1924 р.), «Біосфера» (1926 р.), «Біогеохімічні нариси. 1922-1932», організовує відділ живої речовини в АН СРСР, очолює Комісію з вивчення важкої води та працює над проблемою «життя в космосі». Вчений створює Біогеохімічну лабораторію під Ленінградом, діяльність якої розширила межі розуміння єдності процесів, що відбуваються на нашій планеті.

Видатний вчений В. І. Вернадський є академіком Російської і Української академії наук, членом-кореспондентом Паризької Академії, іноземним членом Чехословацької і Югославської академій, Німецького хімічного товариства, Геологічного товариства Франції, Мінералогічних товариств США і Німеччини.

Переїзд В. Вернадського до Москви зумовлений переведенням у 1935 році Біогеохімічної лабораторії. У Москві він готує рукопис книги «Наукова думка як планетарне явище» і в 1940 році приступає до написання чергового дослідження «Хімічна будова біосфери Землі і її оточення».

У березні 1943 року наукова громадськість відзначила 80-літній ювілей видатного вченого, тоді ж він став лауреатом Державної премії. У наступному році Академія наук СРСР заснувала премію імені В. Вернадського.

1 листопада 1944 року була опублікована остання стаття вченого «Кілька слів про біосферу», яка побачила світ при житті автора.

Помер Володимир Іванович Вернадський 6 січня 1945 ро­ку у своїй московській квартирі.

У 1954-1960 роках були видані його «Вибрані твори» у п'яти томах та ряд окремих робіт: «Хімічна будова Землі і її оточення», «Думки натураліста» у 2-х томах, «Жива речовина», «Вибрані праці з історії науки», «Праці із загальної історії науки», «Філософські думки натураліста», «Наукова думка як планетарне явище». Перу В. Вернадського, крім наукових робіт, належать і філософські твори. В опублікованому щоденнику на одній із сторінок знайдено запис: «Ви знаєте, як мені дорога Україна і як глибоко українське відродження проникає в мій національний і власний світогляд... Я вірю в майбутнє...».

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Умови медичного страхування осіб, що від'їжджають за кордон | Научная школа Георгия Владимировича Вернадского
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 758 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2502 - | 2194 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.014 с.