Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Історичний розвиток поняття держави




2. Ознаки і сутність держави.

3. Порівняльний аналіз розвитку держав у сучасний період.

Методичні рекомендації

Під час розгляду цієї теми студентам та слухачам потрібно на першому етапі вивчити різноманітні джерела, присвячені проблемі становлення і розвитку держави. Це роботи як видатних філософів минулого, так і сучасних вчених. Саме в роботах Аристотеля, Платона, Сократа, Ціцерона, Полібія показано, як, яким чином проходило зародження теорії про державу, як вчені минулого бачили державу, які завдання та функції були притаманні цьому суспільному формуванню. Теорія держави, яка почала формуватися в часи Древньої Греції та Древнього Риму, потім знайшла своє відображення в роботах вчених епохи Реформації, Просвітництва, Нового часу, Демократизації. Враховуючи це, автор повинен провести аналіз самого терміна “держава”, як він сам змінювався і як змінювалося ставлення до нього вчених на різних історичних етапах.

Друге питання присвячено розгляду та аналізу ознак держави. Розкриваючи це питання, необхідно сказати, що таке ознаки держави і яким чином вони відокремлюють поняття держави від близького поняття “громадянське суспільство”. Автор повинен провести ретельне дослідження цієї проблеми та представити систему ознак держави як сукупність положень, які складають зовнішній образ держави. Однак не слід забувати про внутрішнью сторону держави, так звану сутність. Сутність держави дає уявлення, яким шляхом розвивається держава, які питання є основними у внутрішній та зовнішній політиці, який характер притаманний владі та ін.

Закінчуючи дослідження проблеми, варто звернути увагу на закономірності розвитку держави на сучасному етапі, зробити прогноз, яким чином у майбутньому буде розвиватися держава, які шляхи будуть вважатися пріоритетними в розбудові нової держави.

Література

1. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: підручник. / переклад з російської. – Харків: Консум, 2006.

2. Скакун О.Ф. Теорія держави і права (енциклопедичний курс): підручник. – Харків: Еспада, 2006..

3. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

4. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права: підручник. – К.: Кондор, 2006.

5. Оборотов Ю.М., Крестовська Н.М., Крижанівський А.Ф., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: державний іспит. – Харків: Одісей, 2007.

6. Осауленко О.І. Загальна теорія держави і права: Навчальний посібник. – К.: Істина, 2007.

7. Лисенков С.Л. Загальна теорія держави і права. Навчальний посібник. – К.: Юрисконсульт, 2006.

8. Загальна теорія держави та права: Навчальний посібник / За ред. В.В. Копєйчикова: Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. – К.: Юрінком Інтер, 2001.

9. Кельман М.С. Теорія держави: Навч. посібник / Львів. ін-т внутр. справ при Національній академії внутрішніх справ України. – Тернопіль, 1997.

10. Теорія держави і права: Навчальний посібник / В.М. Субботін, О.В. Філонов, Л.М. Князькова, І.Я. Тодоров. – К.: Знання, 2005.

11. Боден Жан. Шесть книг о государстве // Антология мировой политической мысли. – В. 5 т. – Т. 1. – С. 303 – 306.

12. Общая теория государства и права. Академический курс в 2-х томах. / отв. ред. проф. М.Н. Марченко. – Т.1. Теория государства. – М.: Издательство «Зерцало», 1998.

13. Лазарев В.В., Липень С.В. Теория государства и права: Учебник для вузов. – М.: Спарк, 1998.

14. Мюллер А. Об идее государства /Пер. с нем. / Предисл. Р.М. Габитовой // Филос. науки. – 1997. – №2. – С. 55-72.

15. Платон. Государство // Собрание сочинений в 4 т. Т. 3. – М., 1994. – С. 79-420.

16. Андрусяк Т.Г., Шульженко Ф.П. Історія політичних і правових вчень: Навчальний посібник / 3-є вид., стереотип. – К.: Юрінком Інтер, 2002. – 301 с.

17. Любашец В.Я. Теоретико-методологические проблемы становления и развития государства. // Северо-кавказский юридический вестник. – Ростов-н/Д., 2005. – № 3. – С. 23-50.

18. Тимошенко В.І. Держава: виникнення, сутність та призначення. // Наук. вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 1. – С. 51-57.

19. Тихомиров Ю.А. Государство: развитие теории и общественная практика. // Правоведение. – 1999. – № 3. – С. 3.

20. Проблемы теории государства и права: Учебное пособие / Под ред. М.Н. Марченко. – М.: Юристъ, 2002.

21. Телятник Л. Логіко-методологічне тлумачення ознак загального поняття держави // Право України. – 2002. – № 9. – С. 14-18.

 

ТЕМА № 3. ФУНКЦІЇ ДЕРЖАВИ

Орієнтовний план

1. Поняття, зміст та ознаки функцій держави.

2. Внутрішні функції.

3. Зовнішні функції.

Методичні рекомендації

Проблема функції держави представляється дуже важливою, оскільки існування кожної держави пов’язане з реалізацією конкретних функцій, які можуть змінюватися залежно від політичної, економічної, екологічної ситуації. Функції в цьому випадку є основою діяльності держави, тобто від функцій повною мірою залежить, які напрямки в країні основні, на досягнення якої мети направлено діяльність органів державної влади, яким шляхом буде йти держава взагалі. Цій проблемі притаманна мінливість акцентів, і тому вона завжди потребує дослідження, оскільки перелік функцій перебуває в постійній динаміці і залежить від зовнішніх умов.

Написання курсової роботи з цієї теми слід починати з визначення поняття “функція держави” та різних підходів до її тлумачення, потім встановити, що складає зміст та ознаки функції держави, показати зв’язок з механізмом держави. Варто зазначити, яку роль суспільство відіграє в реалізації функцій, як реалізація функцій держави позначається на стані суспільства в цілому. Переходячи до наступних питань, автор повинен розкрити внутрішні та зовнішні функції держави, при цьому цей підхід не є єдиним, автор може обрати іншу класифікацію функцій. Однак у будь-якому випадку слід показати, у чому полягає цінність кожної функції окремо і всієї сукупності функцій в цілому, яким чином функції доповнюють одна одну і як системність функцій дозволяє вирішити всі питання в державі.

Література

1. Скакун О.Ф. Теорія де ржави і права: підручник. / переклад з російської. – Харків: Консум, 2006

2. Теорія держави і права. Академічний курс: Підручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. – К.: Юрінком Інтер, 2008.

3. Осауленко О.І. Загальна теорія держави і права: Навчальний посібник. – К.: Істина, 2007.

4. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

5. Теорія держави і права: Навчальний посібник / В.М. Субботін, О.В. Філонов, Л.М. Князькова, І.Я. Тодоров. – К.: Знання, 2005.

6. Загальна теорія держави і права: навчальний посібник / А.М. Колодій, В.В. Копейчиков, С.Л. Лисенков та ін., за ред. В.В. Копейчикова. – стер. вид. – К.: Юрінком Інтер, - 2000.

7. Черданцев А.Ф. Теория государства и права: Учебник для вузов. – М.: Юрайт-М, – 2002. Общая теория права и государства: Учебник / под ред. В.В. Лазарева. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Юристъ, 1999.

8. Общая теория государства и права. Академический курс в 2-х томах. / отв. ред. проф. М.Н. Марченко. – Т.1. Теория государства. – М.: Издательство «Зерцало», 1998..

9. Державна служба: організаційно-правові основи і шляхи розвитку. / За заг. ред. В.Б. Авер’янова; Академія правових наук України. Київський регіональний центр; Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ. – К.: Ін Юре, 1999.

10. Авер’янов В.Б. Органи виконавчої влади в Україні. – К.: Ін Юре, 1997.

11. Падалко Г. До сучасного розуміння наукової категорії “функція держави” (загальний огляд проблеми) // Право України. – 2006. – № 8. – С. 63-69.

12. Нагорная Т.А. К вопросу о понятии функций государства. // Актуальные проблемы правоведения. – 2006. – № 3. – С. 14-16.

13. Высоцкий Е.Н., Фролов В.Н., Высоцкий Д.Е. Практические аспекты инновационной модели развития экономики Украины // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – №4. – С. 132-134.

14. Высоцкий Е.Н., Фролов В.Н., Высоцкий Д.Е. Теоретические аспекты инновационной модели развития экономики Украины // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – №3. – С. 127-130.

15. Онопенко П. Поняття та формування правоохоронних функцій держави // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – №10. – С.37-39.

16. Теория государства и права: Учебник для юридических вузов и факультетов /Под ред. В.М. Корельского, В.Д. Перевалова. – М.:1998.

 

ТЕМА № 4. ТЕОРІЇ ВИНЕКНЕННЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

Орієнтовний план

1. Загальна характеристика теорій виникнення держави.

2. Загальна характеристика теорій виникнення права.

3. Закономірності та сучасна трактовка співвідношення права та держави.

Методичні рекомендації

Тема теорії виникнення держави та права в курсі ТДП є однією з найбільш цікавих, тому що саме багатобарвність різних поглядів відносно походження держави та права складає теоретичний та історичний аспекти виникнення держави та права. Саме ці теорії пов’язують теорію держави та права з історичними науками, дають змогу скласти особисте уявлення про державу та право, дослідити, як особливості суспільного життя, економіки, політики впливали на формування різних теорій походження держави та права.

Приступаючи до написання курсової роботи з цієї теми, автор повинен ознайомитися не тільки з теоретичною літературою, а й з історичними джерелами також. Крім того, доцільно ознайомитися з літературою з навчальної дисципліни “Історія вчень про державу і право”. Необхідність автора розглянути найбільш загальні закономірності розвитку і функціонування держави і права, за умов індивідуальності державності багатьох країн потребує від автора комплексного підходу до розкриття проблеми виникнення держави і права, задля всебічного розкриття питань щодо причин, умов, природи і характеру походження держави і права.

Література

1. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: підручник. / переклад з російської. – Харків: Консум, 2006.

2. Скакун О.Ф. Теорія держави і права (енциклопедичний курс): підручник. – Харків: Еспада, 2006.

3. Осауленко О.І. Загальна теорія держави і права: Навчальний посібник. – К.: Істина, 2007.

4. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

5. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права: підручник. – К.: Кондор, 2006.

6. Лисенков С.Л. Загальна теорія держави і права. Навчальний посібник. – К.: Юрисконсульт, 2006.

7. Скакун О.Ф. Теория государства и права (энциклопедический курс): Учебник. – Харьков: Эспада, 2005.

8. Кравчук М.В. Проблеми теорії держави і права: навчальний посібник. – К.: ВД «Професіонал», 2004.

9. Загальна теорія держави і права: навчальний посібник / А.М. Колодій, В.В. Копейчиков, С.Л. Лисенков та ін., за ред. В.В. Копейчикова. – стер. вид. – К.: Юрінком Інтер, - 2000.

10. Августин Блаженный. О Граде (или Государстве) Божием // Антология мировой философии: В 4 т. Т. 1. Ч. 2. – М., 1969.

11. Васильев Л.С. Проблемы генезиса китайского государства. – М.: Наука, 1983.

12. История политических и правовых учений: Хрестоматия для юридических вузов и факультетов / Сост. и общ. ред. проф., д-р ист. наук Г.Г. Демиденко. – Х.: Факт, 1999.

13. Кельман М.С. Теорія держави: Навч. посібник / Львів. ін-т внутр. справ при Національній академії внутрішніх справ України. – Тернопіль, 1997.

14. Загальна теорія держави та права: Навчальний посібник / За ред. В.В. Копєйчикова: Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. – К.: Юрінком Інтер, 2001.

15. История политико-правовых учений/ Под ред. проф. А.Н. Хорошилова. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001.

16. История политических и правовых учений / Под ред. О.Э. Лейста. – М.: Зерцало, 1999.

17. Кельман М.С., Мурашин О.Г., Хома Н.М. Загальна теорія держави та права: Підручник для студ. вищ. навч. закл. освіти. – Л.: Новий Cвіт-2000, 2003.

18. Проблемы теории государства и права: Учебное пособие / Под ред. М.Н. Марченко. – М.: Юристъ, 2002.

19. Теория государства и права: Курс лекций / Под ред. Н.И. Матузова, А.В. Малько. – М., 1997.

20. Теория государства и права: Учебник для юридических вузов и факультетов /Под ред. В.М. Корельского, В.Д. Перевалова. – М.:1998.

21. Хропанюк В.Н. Теория государства и права: Учебное пособие для вузов /Под ред. В.Г. Стрекалова. – 2-е изд. доп., испр. – М., 1997.

 

ТЕМА № 5. СУБ`ЄКТИ ПРАВОВИХ ВІДНОСИН

Орієнтовний план

1. Фізична особа як суб`єкт правовідносин.

2. Поняття та ознаки юридичної особи.

3. Поняття правосуб`єктності та її склад.

4. Загальна та спеціальна правосуб`єктність.

Методичні рекомендації

Тема суб`єкти правових відносин спрямована на висвітлення актуальних питань, щодо регулювання правових відносин в країні. Сутність даної проблеми пов’язана з нагальною необхідністю визначення різних категорій учасників правовідносин реалізацією їх конкретних функцій у суспільстві. В процесі написання курсової роботи рекомендується визначити поняття і ознаки суб`єктів правовідносин, з залученням чималого масиву інформації з даного питаня.

Важливе значення в процесі висвітлення проблеми також матимуть аспекти правосуб`єктності з урахуванням матеріалів, наукових публікацій юристів фахівців з даного кола питань.

Автору також варто приділити увагу стосовно місця кожної категорії учасників правових відносин в процесі правових відносин. Використання системного подходу в процесі висвітлення теми дозволить вирішити задачі поставлені перед автором в процесі підготовки та написання даної курсової роботи.

Література

1. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: підручник. / переклад з російської. – Харків: Консум, 2006..

2. Теорія держави і права. Академічний курс: Підручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. – К.: Юрінком Інтер, 2008

3. Скакун О.Ф. Теорія держави і права (енциклопедичний курс): підручник. – Харків: Еспада, 2006.

4. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права: підручник. – К.: Кондор, 2006.

5. Осауленко О.І. Загальна теорія держави і права: Навчальний посібник. – К.: Істина, 2007. Лисенков С.Л. Загальна теорія держави і права. Навчальний посібник. – К.: Юрисконсульт, 2006.

6. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

7. Загальна теорія держави та права: Навчальний посібник / За ред. В.В. Копєйчикова: Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. – К.: Юрінком Інтер, 2001.

8. Теорія держави і права: Навчальний посібник / В.М. Субботін, О.В. Філонов, Л.М. Князькова, І.Я. Тодоров. – К.: Знання, 2005.

9. Гоббс Т. Левиафан, или материя, форма и власть государства церковного и гражданского // Избранные произведения в 2 томах. – М., 1964. – Т.2. – С. 213-265.

10. Десницкий С.Е. Юридическое рассуждение о разных понятиях, какие имеют народы о собственности имения в различных состояниях общежительства //Юридические произведения прогрессивных русских мыслителей. Вторая половина XVIII века / Под ред. С.А. Покровского – Т. 1. – М.: Госюриздат, 1959.

11. История политических и правовых учений: Хрестоматия для юридических вузов и факультетов / Сост. и общ. ред. проф., д-р ист. наук Г.Г. Демиденко. – Х.: Факт, 1999.

12. Локк Д. Два трактата о правлении // Сочинения в 3 т. – М., 1985. – Т.3. – С. 128-144

13. Проблемы общей теории права и государства: Учебник для вузов /Под общ.ред. В.С. Нерсесянца. – М.: Издательство НОРМА (Издательская группа НОРМА – ИНФРА.М), 2002.

14. Проблемы теории государства и права: Учебное пособие / Под ред. М.Н. Марченко. – М.: Юристъ, 2002.

15. Радищев А.Н. Опыт о законодательстве // Полн. собр. соч. – М.-Л., 1952. – Т.3. – С.5 –28.

16. Руссо Ж.-Ж. Об общественном договоре, или принципы политического права //Руссо Ж.-Ж. Трактаты. – М., 1969.

17. Теория государства и права: Учебник для юридических вузов и факультетов /Под ред. В.М. Корельского, В.Д. Перевалова. – М.:1998.

 

ТЕМА № 6. МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ: ПОНЯТТЯ, ОЗНАКИ, СТРУКТУРА

Орієнтовний план

1. Поняття та структура механізму держави.

2. Класифікація державних органів.

3. Основні принципи організації та діяльності апарату держави в сучасних умовах.

Методичні рекомендації

Розглядаючи перше питання теми, треба дати поняття механізму держави, його структурним елементам, визначити статус кожного елемента окремо, підкреслити значення органів державної влади в здійсненні завдань і функцій держави. Аналізуючи це коло проблемних питань, студент (курсант), слухач повинен звернути увагу на такі особливості механізму держави. По-перше, він складається з державних органів, підприємств, установ та організацій. По-друге, механізму притаманий системний характер, кожний з елементів виконує визначений державою обсяг роботи, а разом вони реалізовують функції держави. По-третє, для забезпечення владних наказів механізм держави має необхідні організаційні засоби, безпосередні знаряддя примусу.

У другому питанні автор повинен дати класифікацію органів держави, звернути увагу на такі, властиві тільки їм, специфічні особливості. По-перше, орган держави як первинна клітина державного механізму складається з особливого розряду людей, які виконують особливі управлінські функції. По-друге, державний орган, наділений владними повноваженнями, має відповідну компетенцію, яка здебільшого закріплюється в законах держави.

Викладаючи третє питання, необхідно залучати конкретний фактичний матеріал, треба розглядати основні принципи організації та діяльності органів держави.

В умовах розбудови нової держави, становлення нової соціальної культури з’являється нова система управління, структура та інститути, які інакше пов’язані між собою. Тому слід звернути увагу на основні принципи організації та діяльності апарату сучасної держави.

Література

1. Теорія держави і права. Академічний курс: Підручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. – К.: Юрінком Інтер, 2008

2. Скакун О.Ф. Теорія держави і права (енциклопедичний курс): підручник. – Харків: Еспада, 2006.

3. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права: підручник. – К.: Кондор, 2006.

4. Осауленко О.І. Загальна теорія держави і права: Навчальний посібник. – К.: Істина, 2007. Лисенков С.Л. Загальна теорія держави і права. Навчальний посібник. – К.: Юрисконсульт, 2006.

5. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

6. Загальна теорія держави та права: Навчальний посібник / За ред. В.В. Копєйчикова: Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. – К.: Юрінком Інтер, 2001.

7. Теорія держави і права: Навчальний посібник / В.М. Субботін, О.В. Філонов, Л.М. Князькова, І.Я. Тодоров. – К.: Знання, 2005.

8. Гоббс Т. Левиафан, или материя, форма и власть государства церковного и гражданского // Избранные произведения в 2 томах. – М., 1964. – Т.2. – С. 213-265.

9. Десницкий С.Е. Юридическое рассуждение о разных понятиях, какие имеют народы о собственности имения в различных состояниях общежительства //Юридические произведения прогрессивных русских мыслителей. Вторая половина XVIII века / Под ред. С.А. Покровского – Т. 1. – М.: Госюриздат, 1959.

10. История политических и правовых учений: Хрестоматия для юридических вузов и факультетов / Сост. и общ. ред. проф., д-р ист. наук Г.Г. Демиденко. – Х.: Факт, 1999.

11. Бельский К.С. О функциях исполнительной власти //Государство и право. – 1997. – № 3. – С. 14.

12. Дмитриев Ю.А., Черемних Г.Г. Судебная власть в механизме разделения властей и защите прав и свобод человека //Государство и право. – 1997. – № 8. – С. 44..

13. Онопенко П. Поняття та формування правоохоронних функцій держави // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 10. – С.37-39.

14. Про державну службу Закон України: від 16.12.1993 // Нормативні акти України/ Українська академія внутрішніх справ; Упоряд.: В.П. Лисюченко та ін.. – 2-е вид., допов. і змін.- К.,1998.

15. Про міліцію Закон України: від 20.12.1990 // Нормативні акти України/ Українська академія внутрішніх справ; Упоряд.: В.П. Лисюченко та ін.. – 2-е вид., допов. і змін.- К.,1998.

16. Про прокуратуру Закон України: від 15.12.1991 // Нормативні акти України/ Українська академія внутрішніх справ; Упоряд.: В.П. Лисюченко та ін.. – 2-е вид., допов. і змін.- К.,1998.

17. Проблемы теории государства и права: Учебное пособие / Под ред. М.Н. Марченко. – М.: Юристъ, 2002.

18. Самигуллин В. О механизме государства //Экономика и управление. – 1995. – №1. – С. 43-45.

19. Шаповал В. Конституционный механизм государственной власти в независимой Украине: политико-правовые проблемы организации исполнительной власти //Право Украины. – 1997. – № 1. – С. 30.

 

ТЕМА № 7. ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ ФОРМИ ПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВИ

Орієнтовний план

1. Поняття та значення форм правління.

2. Монархічна форма правління.

3. Республіканська форма правління.

Методичні рекомендації

Приступаючи до викладення проблеми цієї теми, треба розкрити поняття, структуру та зміст форми держави, звернувши при цьому увагу на допоміжні поняття “влада”, “політика” та “апарат держави”. Показати сутність форми держави варто через її структурні елементи: форму правління, форму територіального устрою та політичний режим. Саме це допоможе скласти повне уявлення про внутрішнє становище в державі, про характер політичних відносин, про адміністративно-територіальний розподіл держави та ін.

Після розгляду цього питання виникає потреба в дослідженні безпосередньо форми правління як головного елементу форми держави. Саме з дослідженням цієї проблеми постають питання, по-перше, які форми існували в минулому та існують зараз, по-друге, кому і на яких умовах належить влада, по-третє, хто керує державою і за допомогою яких методів. Форма правління дає відповіді на ці та інші питання, вона класифікує держави залежно від того хто має владу, який обсяг повноважень та визначає ступінь участі суспільства в управлінні державою. Саме ці питання повинні стати відправною точкою в написанні курсової роботи.

У другому та третьому питаннях необхідно провести аналіз літературних джерел, не лише з теорії держави та права, а й з історії держави та права та конституційного права. Тому що ознаки, зміст та сутність монархічної та республіканської форми правління формувались протягом тривалого періоду, і деякі положення знайшли відображення в нормативній базі – конституціях. Крім того, автор повинен чітко визначити в нутрішню класифікацію монархії та республіки і звернути особливу увагу на специфічні ознаки, притаманні кожному виду монархії або республіки.

Література

1. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: підручник. / переклад з російської. – Харків: Консум, 2006.

2. Теорія держави і права. Академічний курс: Підручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. – К.: Юрінком Інтер, 2008.

3. Оборотов Ю.М., Крестовська Н.М., Крижанівський А.Ф., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: державний іспит. – Харків: Одісей, 2007.

4. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

5. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права: підручник. – К.: Кондор, 2006.

6. Теорія держави і права: Навчальний посібник / В.М. Субботін, О.В. Філонов, Л.М. Князькова, І.Я. Тодоров. – К.: Знання, 2005.

7. Загальна теорія держави і права: навчальний посібник / А.М. Колодій, В.В. Копейчиков, С.Л. Лисенков та ін., за ред. В.В. Копейчикова. – стер. вид. – К.: Юрінком Інтер, - 2000.

8. Черданцев А.Ф. Теория государства и права: Учебник для вузов. – М.: Юрайт-М, – 2002.

9. Общая теория права и государства: Учебник / под ред. В.В. Лазарева. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Юристъ, 1999.

10. Общая теория государства и права. Академический курс в 2-х томах. / отв. ред. проф. М.Н. Марченко. – Т.1. Теория государства. – М.: Издательство «Зерцало», 1998.

11. Власов В.И. К вопросу о соотношении типа и формы государства //Юридический вестник. – 1997. – №3. – С. 16-26.

12. Карапетян Л.М. Грани суверенитета и самостоятельности народов //Государство и право. – 1992. – № 11. – С. 36-44.

13. Котюк В. Форма держави як засіб її існування і функціонування в суспільстві //Закон і бізнес. – 1998. – 9 груд. (№49). – С.14

14. Чиркин В.С. Нетипичные формы правлення в современном государстве //Государство и право. – 1994. – № 1. – С.109-115.

15. Теория государства и права: Курс лекций / Под ред. Н.И. Матузова, А.В. Малько. – М., 1997.

16. Теория государства и права: Учебник для юридических вузов и факультетов /Под ред. В.М. Корельского, В.Д. Перевалова. – М.:1998.

17. Хропанюк В.Н. Теория государства и права: Учебное пособие для вузов /Под ред. В.Г. Стрекалова. – 2-е изд. доп., испр. – М.: 1997.

ТЕМА № 8. ПОНЯТТЯ ТА ФОРМИ ТЕРИТОРІАЛЬНОГО (ДЕРЖАВНОГО) УСТРОЮ ДЕРЖАВИ

Орієнтовний план

1. Поняття та сутність форми державного устрою.

2. Унітарна форма територіального устрою держави.

3. Складні форми територіального устрою держави.

Методичні рекомендації

Висвітлюючи тему “Поняття та форми територіального (державного) устрою держави”, треба звернути увагу на визначення терміна “форма державного устрою”. Для цього слід проаналізувати вітчизняну та зарубіжну літературу, встановити загальні ознаки цієї форми держави, визначити, у чому полягає протиріччя поглядів на це поняття. Після такого аналізу стане очевидним, у чому полягає сутність форми державного устрою, тобто стане можливим висвітлення внутрішньої сторони форми. Враховуючи, що форма державного устрою – це один з елементів форм держави, необхідно показати взаємодію з формою правління та політичним режимом, простежити, як одна форма доповнює іншу і як вони залежать одна від одної.

У відповіді на друге питання бажано дати визначення поняттю “унітарна форма державного устрою”, вказати, що це проста форма територіального устрою, назвати основні ознаки. Крім того, слід показати адміністративно-територіальну структуру будь-якої унітарної держави, довести за допомогою ознак, що ця держава є унітарною, провести порівняльний аналіз різних унітарних держав на предмет знаходження особливостей (наприклад, Франція та Україна). Автору у більш детальному дослідженні слід також враховувати наявність у деяких унітарних держав автономних утворень, розглянути їх статус.

Відповідаючи на третьє запитання, студент, слухач повинен приділити увагу наступним моментам. По-перше, наявність яких ознак дає змогу говорити про складні форми державного устрою. По-друге, які форми устрою належать до складних, їх характеристика. По-третє, за якими ознаками вони відрізняються. По-четверте, як та за яких причин може змінюватися адміністративно-територіальний поділ у державах зі складною формою територіального устрою. Наприкінці варто зазначити, як від форми територіального устрою залежить управлінська діяльність вищих органів державної влади та місцевих органів влади.

Література

1. Скакун О.Ф. Теорія держави і права: підручник. / переклад з російської. – Харків: Консум, 2006.

2. Теорія держави і права. Академічний курс: Підручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. – К.: Юрінком Інтер, 2008.

3. Скакун О.Ф. Теорія держави і права (енциклопедичний курс): підручник. – Харків: Еспада, 2006.

4. Оборотов Ю.М., Крестовська Н.М., Крижанівський А.Ф., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: державний іспит. – Харків: Одісей, 2007.

5. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

6. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права: підручник. – К.: Кондор, 2006.

7. Теорія держави і права: Навчальний посібник / В.М. Субботін, О.В. Філонов, Л.М. Князькова, І.Я. Тодоров. – К.: Знання, 2005.

8. Осауленко О.І. Загальна теорія держави і права: Навчальний посібник. – К.: Істина, 2007. Лисенков С.Л. Загальна теорія держави і права. Навчальний посібник. – К.: Юрисконсульт, 2006.

9. Крестовська Н.М., Матвєєва Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. – Х.: Одісей, 2007.

10. Титаренко Ю.Л. Теорія держави і права: навчальний посібник. – Донецьк: ДІВС МВС України, 1997.

11. Сурилов А.В. Теория государства и права: Учебное пособие. – К.; Одесса: Выща школа, 1989.

12. Кельман М.С. Теорія держави: навчальний посібник. – Тернопіль: Поліграфія, – 1997

13. Котюк В.О. Теорія права: курс лекцій. – Навчальний посібник для юридичних факультетів вузів. – К.: Вентурі, 1996.

14. Общая теория права и государства: Учебник / под ред. В.В. Лазарева. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Юристъ, 1999.

15. Общая теория государства и права. Академический курс в 2-х томах. / отв. ред. проф. М.Н. Марченко. – Т.1. Теория государства. – М.: Издательство «Зерцало», 1998.

16. Котюк В. Форма держави як засіб її існування і функціонування в суспільстві //Закон і бізнес. – 1998. – 9 груд. (№ 49). – С.14.

17. Ржевский В.А. О юридической природе форм нового содружества независимых государств //Государство и право. – 1992. – № 6. – С. 27-37.

18. Тадевосян Э.В. О моделировании теории федерализма и проблеме ассиметричных федераций //Государство и право. – 1997. – № 8. – С. 58-68.

19. Теория государства и права: Учебник для юридических вузов и факультетов /Под ред. В.М. Корельского, В.Д. Перевалова. – М.:1998.

 

ТЕМА № 9. ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ ПОЛІТИЧНИХ РЕЖИМІВ

Орієнтовний план

1. Поняття політичного режиму.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 537 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2290 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.