ПАР
ПАР - одна з найрозвиненіших країн Африканського континенту. Країна володіє багатими мінеральними ресурсами, а також є найбільш економічно розвиненої на континенті і має відносно міцні світові позиції Завдяки видобутку алмазів і золота, економіка ПАР процвітає, а інфраструктура і сервіс знаходяться на досить високому рівні. На сьогоднішній день
Південно-Африканська Республіка являє собою один з найбільш багатообіцяючих ринків серед всіх країн третього світу. ПАР є однією з найбільш етнічно різноманітних країн Африки, і має найбільшу частку білого, індійського та змішаного населення на континенті
Клімат. Так як країна розташована в південній півкулі, то зима наступає тут в травні-червні, а літо - в січні. В зимовий час над територією ПАР стоїть область високого атмосферного тиску. В таких умовах формується суха прохолодна погода. Влітку зі сходу приходять вологі повітряні маси Індийського океану, в цей період випадає більша частина річних опадів, а температура повітря помітно підвищується. В цілому, можна розрізнити клімат західних, центральної частини та східних узбережь.
•Температура води коливається від +20°С до +26°С, виключення становлять прибережні води Атлантичного океану на заході країни, де протікає холодна Бенгальська течія. Там температура води цілий рік не піднімається вище +18°С.
•Населення: близько сорока млн Етнічні групи: чорношкірі – 75.2%,
білі – 13.6%, кольорові –8.6%,
індійці – 2.6%
Офіційні мови: африкаанс,англійський,ндебеле, зулу, коса,свази,суто,тсвана,тсонга,венда,педи. Релігія: християнство (68%), індуїзм (1.5%), іслам (2%), анімізм,итд. (28.5%).
•Розмаїття геологічної будови, виходи древніх кристалічних, частометаморфизованних порід зумовили виняткове багатство країни на корисні копалини. На її території виявлено 56 видів мінерального сировини. На порівняно невеличкий площі зустрічається воістину унікальний набір найрізноманітніших з корисними копалинами: хром, вугілля, залізо, нікель, фосфати, олово, мідь, ванадій; найбільший у світі постачальник золота (понад п'ятнадцять 000 000 тройських унцій на рік). ПАР займає перше чи одне з перших у світі місць за запасами і видобутку платини, алмазів, сурми, уранових і марганцевих руд,хромитов, азбесту,андалузита тощо. буд. Єдиним недоліком мінерально-сировинної бази є розвіданих запасів нафти. У зв'язку з цим основне місце у паливно-енергетичних балансах країни це вугілля.
Характерні риси господарства Австралії і Нової Зеландії як переселенських держав
Частка Австралії у світовому експорті - 1,11 %. Основними статтями австалійського експорту є сировинні товари: боксити, зерно, вовна, м'ясо та м'ясопродукти, цукрова тростина і ін. Вона є одним із найбільших експортерів вугілля, яке добувається у неї здебільшого відкритим способом, а тому характеризується низькою собівартістю і значною конкурентоспроможністю на світовому ринку (рис.5).
В останні роки в експорті країни збільшується частка готової продукції.
Австралія імпортує машини і обладнання, сировину для хімічної продукції, товари широкого вжитку. Основними торгівельними партнерами країни є США, Великобританія, Японія.
Як і Австралія, Нова Зеландія відноситься до країн "переселенського капіталу". Через це усі риси економічного розвитку, які характерні для цього типу країн, притаманні і Новій Зеландії - це сировинна спеціалізація і високий рівень технологічного виробництва та загальнонаціональної продуктивності праці.
У світовому господарстві Нова Зеландія відіграє роль постачальника найважливішої сільськогосподарської продукції - вершкової олії, сиру, вовни, м'яса. Її економіка багато в чому залежить від потреб світового ринку на цю продукцію. В зовнішньополітичному відношенні Нова Зеландія тісно зв'язана з найбільшими державами, особливо із США.
Яка роль Української діаспори в Австралії
Українська діаспора в Австралії є одним з наймолодших українських поселень у світі. У 1947-му році прибуло до Австралії кілька десятків українських родин.
У 1948 та 1949-му році українці, т.зв. політичні емігранти (displaced persons) масово прибули до Австралії – початок української діаспори в цій країні датується 1948 – 1949 роками. Цей 2013-й рік є для нас ювілейним.
65 років, здається, не так вже й багато. А виросло в Австралії три покоління австралійців українського походження.
До 1947-го року не було багато українців в Австралії. Є інформації про те, що були поодинокі українці, які по Першій Світовій війні приїхали сюди з групами росіян з Китаю, – з Манджурії та Харбіну.
Статистика перепису населення з 8 серпня 2006 року подала, що на території Австралії живе 37 800 українців. Та ніхто не може точно подати число скільки нас.
В початках українці почали своє життя з нічого. Брак старої еміграції, брак власних домів, організацій не давали можливостей оминути перших важких років життя. Люди не знали англійської мови. Та тяжкою працею поступово підносилося українське громадське життя.
ОКЕАНІЯ
особливості: максимальна глибина у світовому океані знаходиться в Маріанській западині — 11034 м; Австралія —найбільший моноліт у світі; Великий Бар'єрний риф — найдовший кораловий риф у світі; гора Косцюшко 2229 м у Новому Південному Вельсі — вища точка в Австралії; гора Кука 3764 м вищий пік Нової Зеландії;
виробництво: у зв'язку з невеликим внутрішнім ринком виробництво Океанії на 70% орієнтовано на експорт. Австралія є найбільшим постачальником бокситів, нікелю, срібла, кобальту, золота, залізної руди, алмазів, свинцю, урану; Нова Каледонія є постачальником кобальту, хрому і нікелю; Папуа Нова Гвінея — кобальту, золота і міді. До сільськогосподарської продукції відносяться: кокоси, копра, пальмова олія, кава, какао, а також фосфати (Науру), гума (Папуа Нова Гвінея), 40% світового виробництва вовни (Австралія); Нова Зеландія й Австралія є другими у світі виробниками баранини; важливими галузями є рибальство і туризм;
•Океанія являє собою найбільше у світі скупчення островів, розташованих в західній і центральній частинах Тихого океану, між субтропічними широтами Північного і помірними Південної півкуль. При поділі всієї суші на частині світу Океанія зазвичай об'єднується з Австралією в єдину частину світу Австралія і Океанія, хоча іноді виділяється в самостійну частину світу.
•Загальна площа островів становить 1,26 млн км² (разом з Австралією 8520 тисяч км²), населення — близько 10,7 млн чол. (Разом з Австралією 32600000 чол.). Географічно Океанія підрозділяється на Меланезію, Мікронезію і Полінезії, іноді виділяють Нову Зеландію. Острови Океанії омиваються численними морями Тихого (Коралове море, Тасманове море, море Фіджі, море Коро, Соломонове море, Новогвінейське море, Філіппінське море) і Індійського океанів (Арафурське море).
•Найбільш розвинутою державою Океанії є Нова Зелан дія. Це індустріально-аграрна країна. Провідні галузі - харчова, лісова, хімічна і текстильна промисловість, машинобудування. Країна є одним з найбільших у світі експортерів високоякісної сільгосппродукції: вовни, баранини, м'ясо-молочних продуктів.
• Інші країни Океанії мають низький рівень економічного розвитку. У більшості з них основними заняттями є примітивне сільське господарство та рибальство. Товарна продукція цих країн — копра, тропічні фрукти, морська риба та рибні консерви. Фіджі, Федеративні Штати Мікронезії та Маршаллові острови експортують цукор із тростини, Соломонові ост рови — пальмову олію, Нова Каледонія та Папуа-Нова Гвінея — каву. Заняттям населення деяких країн є добування перлин та перламутрових черепашок (Французька Полінезія, острови Кука).
•Ґрунти островів Океанії дуже різноманітні. Вони залежать від складу порід, впливу температури, опадів та органічних впливів на поверхню. Ґрунти островів коралового походження є найменш сформованими, тобто молодими. Вони малопотужні, часто щебенисті або супіщані. Такі ґрунти не відзначаються особливою родючістю, вони найчастіше використовуються для вирощування кокосових пальм.
•Океанія розташована в межах декількох кліматичних поясів: екваторіального, субекваторіального, тропічного, субтропічного, помірного. На більшій частині островів переважає тропічний клімат. Субекваторіальний клімат панує на островах поблизу Австралії та Азії, а також на схід від 180 меридіана в зоні екватора, екваторіальний — на захід від 180 меридіана, субтропічний — на північ і південь від тропіків, помірний — на більшій частині Південного острова в Новій Зеландії.
•Корінними жителями Океанії є полінезійці, мікронезійци, меланезійці і папуаси.