Стаття - 1) науковий або публіцистичний твір невеликого розміру в збірнику, журналі, газеті; 2) самостійний розділ, параграф у юридичному документі, описі, словнику.
Наукова стаття - один із видів наукових публікацій, де подаються кінцеві або проміжні результати дослідження, висвітлюються пріоритетні напрямки розробок ученого, накреслюються перспективи подальших напрацювань. У ній поєднуються аналіз, опис, критичне осмислення стану дослідження проблеми. У тексті статті робляться покликання на використану літературу. Обсяг наукової статті - 6-22 сторінки, тобто 0, 35-1 др. арк. (10-40 тисяч знаків).
Необхідними елементами мають бути:
o постановка проблеми у загальному вигляді, її зв'язок з науковими чи практичними завданнями;
o аналіз останніх досліджень і публікацій, в яких започатковано вирішення певної проблеми і на які спирається автор;
o виділення невирішених раніше частин загальної проблеми, котрим присвячується означена стаття;
o формулювання мети статті (постановка завдання);
o виклад основного матеріалу дослідження з повним обгрунтуванням отриманих наукових результатів;
o висновки цього дослідження;
o накреслення перспектив подальших розвідок у цьому напрямку76. Оформлення статті залежить переважно від вимог друкованого
органу, куди її подано.
Подана до друку стаття має містити: 1. Номер УДК; 2. Прізвище, ім’я, по батькові (у називному відмінку виділити жирним прямим), науковий ступінь, учене звання, посада, місце роботи автора (без скорочень, трьома мовами: українською, російською та англійською); якщо авторів декілька, відомості про кожного подаються окремими рядками; 3. Назва статті (відступ від попереднього тексту - 12 шт, по середині прописними літерами, виділити жирним, трьома мовами: українською, російською та англійською); 4. Анотація (виділити жирним) до статті повинна мати (вимоги реферативної бази даних Національної бібліотеки України ім. В. І.Вернадського «Україніка наукова») обсяг 600-800 друкованих знаків (з пробілами), в ній коротко викладається актуальність статті, мета, вміст, і перспективи подальших досліджень; трьома мовами: українською, російською та англійською); 5. Ключові слова: (з абзацу виділити жирним) перелік ключових слів (бажано від трьох до восьми, не виділяти жирним); 6. Текст статті (відступ від попереднього тексту - 6 шт) має бути обсягом не менше ніж 12 сторінок по 1800 знаків без пробілів на кожній з них. Загалом стаття має містити не менше 25 000 знаків із пробілами. Назви розділів в тексті статті розташовувати по середині, назви підрозділів - з абзацу, таблиці - по середині.
Основні вимоги до виконання та оформлювання курсової, дипломної робіт. Рецензія, відгук.
. Курсова робота повинна мати чітку структуру з виділенням окремих частин роботи, абзаців, нумерацією сторінок, правильним оформленням посилань, виносок, цитат, висновків і списку використаної літератури. Оформлення курсової роботи має відповідати естетичним і орфографічним нормам. Обовязковлю умовою підготовки дипломної роботи є чітке уявлення автора про сучасний рівень наукових досягнень. Дипломна робота повинна узагальнювати хоч і невеликий, але самостійний науковий пошук виконавця, а не повторювати чи констатувати загальновідомі істини. За змістом та формою дипломна робота дає підстави для судження про рівень спеціальної підготовки студента. У цій роботі може бути представлений історичний огляд виникнення, розвитку та пошуку шляхів вирішення певної проблеми. Реце́нзія — публікація, в якій обговорюється та оцінюється літературний чи науковий твір, театральна вистава, фільм, виставка. Рецензія оприлюднюється у пресі, на радіо чи телебаченні. Відгук — це висновки уповноваженої особи (кількох осіб) про наукові роботи, вистави, фільми, представлені на розгляд чи до захисту.