Можливі такі варіанти:
1. Скасування рішення і передача справи на новий розгляд
Суд касаційної інстанції може скасувати ухвалу суду першої та (або) апеляційної інстанції одночасно за двох умов:
а) виявлення порушення норм матеріального чи процесуального права;
б) постановлення внаслідок цього незаконної ухвали, що перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Відтак, якщо під час постановлення ухвали суду першої чи апеляційної інстанції відбулося порушення норм матеріального чи процесуального права, але ухвала не перешкоджає подальшому провадженню у справі, вона не може бути скасована з направленням справи для
продовження розгляду.
Суд касаційної інстанції може скасувати судове рішення суду першої та (або) апеляційної інстанції одночасно за двох умов:
а) порушення норм процесуального права;
б) унеможливлення внаслідок цього встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, саме лише порушення норм матеріального права в жодному разі не може призвести до скасування рішення суду та
направлення справи на новий розгляд. Зазначена норма позитивно впливає на судову практику, адже касаційний суд в більшості випадків не може обмежитися скасуванням рішення без вирішення справи по суті.
Порушеннями норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, є неправильне визначення предмета доказування у справі, необґрунтована відмова у задоволенні клопотань про витребування доказів, призначення експертизи, виклик свідків, обґрунтування висновків суду доказами, які не були досліджені в судовому засіданні, недоведеність висновків суду та інші порушення норм процесуального права, що стосуються доказування.
2. Скасування судових рішень і залишення в силі судового рішення скасованого помилково
Підставою для скасування судових рішень і залишення в силі судового рішення, скасованого помилково апеляційним судом, є виявлена судом касаційної інстанції помилка, внаслідок якої апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції.
В таких випадках суд касаційної інстанції скасовує помилково постановлене рішення суду апеляційної інстанції і залишає в силі рішення суду першої інстанції.
3. Скасування рішення із закриттям провадження в справі або залишення заяви без розгляду
Судове рішення підлягає скасуванню в касаційному порядку із закриттям провадження у справі або залишенням заяви без розгляду з підстав, визначених статтями 205 і 207 цього Кодексу.
Ст. 205 – підстави закриття, зокрема, такі: 1) справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства; 3) позивач відмовився від позову і відмова прийнята судом; 4) сторони уклали мирову угоду і вона визнана судом; 6) померла фізична особа, яка була однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 7) ліквідовано юридичну особу, яка була однією із сторін у справі.
Ст. 207 – підстави залишення заяви без розгляду, зокрема: 1) заяву подано особою, яка не має цивільної процесуальної дієздатності; 4) спір між тими самими сторонами, про той сами й предмет і з тих самих підстав розглядається в іншому суді; 9) позивач до закінчення розглядусправи покинув судове засідання і не подав до суду заяви про розгляд справи за його відсутності тошо.
4. Скасування судових рішень і ухвалення нового рішення або зміни рішення
Суд касаційної інстанції має право скасувати судове рішення і ухвалити нове або змінити рішення за наявності двох умов одночасно: а) якщо обставини справи встановлено повно і правильно; б) якщо порушено або неправильно застосовано закон.
Суд касаційної інстанції ухвалює нове рішення тоді, коли при розгляді справи виявлено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які впливають на основний висновок суду першої або апеляційної інстанції про права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі.
Суд касаційної інстанції ухвалює рішення про зміну оскаржуваного судового рішення у випадку, якщо помилки у такому судовому рішенні можна усунути без його скасування, не змінюючи суті рішення, і вони стосуються окремих його частин, зокрема виправлення помилок суду першої або апеляційної інстанції щодо розміру суми, що підлягає стягненню, розподілу судових витрат тощо. Якщо помилки у судовому рішенні стосуються його правового обґрунтування, то їх усунення необхідно вважати також зміною рішення, тому суд касаційної інстанції не повинен усувати такі помилки ухвалою із зазначенням про залишення судового рішення без змін із його уточненням чи доповненням.
Суд касаційної інстанції не може ухвалювати нове рішення чи змінювати рішення, виходячи з обставин, які не були встановлені судом першої чи апеляційної інстанції.