Основні відмінності служби в органах місцевого самоврядування від інших видів публічної служби. Способи заміщення посад в органах місцевого самоврядування: вибори; обрання; затвердження; призначення за конкурсом; призначення без конкурсу.
ТЕМА № 12. Навчання та атестація державних службовців, оцінювання їх діяльності (6 год.).
Підготовка і перепідготовка державних службовців. Підвищення кваліфікації державних службовців (навчання за професійними програмами, семінари, навчальні курси, тренінги, стажування, самоосвіта). Атестація працівників: нормативна база; мета і завдання; процедура. Щорічна оцінка діяльності публічних службовців.
ТЕМА № 13. Соціальне забезпечення і правовий захист публічного службовця (6 год.).
Соціально-побутові та правові гарантії як складові соціального та державного захисту публічного службовця. Огляд спеціального законодавства про захист публічних службовців. Захист життя і здоров’я окремих категорій осіб на публічній службі.
ТЕМА№ 14. Припинення публічної служби: загальні та спеціальні підстави (6 год.).
Загальні підстави припинення публічної служби, визначені нормами законодавства про працю. Спеціальні підстави припинення публічної служби, відповідно до спеціального законодавства. Алгоритм застосування норм спеціального і загального законодавства.
ТЕМА № 15. Порушення присяги як особлива підстава припинення публічної служби (6 год.).
Присяга як статусний елемент публічного службовця. Правова регламентація поняття присяги. Співвідношення понять «порушення присяги» та «дисциплінарне правопорушення». Особливості припинення служби з підстав порушення присяги державними службовцями, суддями.
ТЕМА № 16. Судові спори за участю публічних службовців. Види та процесуальний статус учасників адміністративного процесу (6 год.).
Критерії віднесення спору публічного службовця з приводу прийняття на службу, проходження служби, звільнення зі служби до публічно-правового. Правове регулювання такого спору. Процесуальні аспекти такого регулювання. Сторони спору. Визначення належного відповідача.
ТЕМА № 17. Практичні аспекти розгляду судами спорів, що виникають з відносин публічної служби (6 год.).
Проблеми визначення судової юрисдикції у справах публічної служби. Предметна та територіальна підсудність. Способи забезпечення адміністративного позову публічного службовця. Особливості розгляду спорів за участі суддів, прокурорів, військовослужбовців. Особливості судових рішень у справах за позовами осіб публічної служби.
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1.
«Загальна характеристика публічної служби: поняття, сутність, види»
ТЕМА № 1. ПУБЛІЧНА СЛУЖБА: ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ (12 год.)
Лекція № 1. Поняття та правова природа публічної служби (2 год.).
Лекція № 2. Види публічної служби. Загальні завдання і принципи реалізації служби (2 год.).
Практичне заняття № 1. Поняття, правова природа та види публічної служби (2 год.).
1. Служба як соціально-правова категорія. Значення публічної служби для становлення і розвитку інститутів державної влади.
2. Конституційні основи формування інституту публічної служби.
3. Правове і доктринальне визначення поняття публічної служби.
4. Класифікація видів публічної служби, їх законодавче визначення.
5. Посади та види посад в органах публічної влади.
6. Принципи реалізації публічної служби.
Завдання для самостійної роботи (6 год.).
1. Проаналізуйте особливості правових категорій: «посадова особа», «службова особа», «державна служба», «цивільна служба», «муніципальна служба», «військова служба», «політичний службовець», «найманий працівник».
2. Охарактеризуйте відмінності між політичними й адміністративними посадами.
3. Визначте завдання публічної служби на прикладі аналізу чинного вітчизняного законодавства про окремі види публічної служби.