Сутність інформатики.
Інформатика - це комплексна, технічна наука, що систематизує прийоми створення, збереження, відтворення, обробки та передачі даних засобами обчислювальної техніки, а також принципи функціонування цих засобів та методи керування ними.
Предмет інформатики як науки складають:
· апаратне забезпечення засобів обчислювальної техніки;
· програмне забезпечення засобів обчислювальної техніки;
· засоби взаємодії апаратного та програмного забезпечення;
· засоби взаємодії людини з апаратними та програмними засобами.
Основною задачею інформатики як науки є систематизація прийомів та методів роботи з апаратними та програмними засобами обчислювальної техніки.
Основні напрямки інформатики для практичного застосування:
· архітектура обчислювальних систем
· інтерфейси обчислювальних систем
· програмування
· перетворення даних
· захист інформації
· автоматизація
· стандартизація
На всіх етапах технічного забезпечення інформаційних процесів для інформатики ключовим питанням є ефективність. Для програмного забезпечення під ефективністю прийнято розуміти продуктивність користувачів, які з ним працюють. У програмуванні під ефективністю розуміють обсяг програмного коду, створеного програмістами за одиницю часу
Сутність інформації.
Інформація - це сукупність відомостей (даних), які сприймають із навколишнього середовища (вхідна інформація), видають у навколишнє середовище (вихідна інформація) або зберігають всередині певної системи.
Інформація існує у вигляді документів, креслень, рисунків, текстів, звукових і світлових сигналів, електричних та нервових імпульсів тощо. Саме слово «інформатика» походить від латинського information, що означає виклад, роз'яснення факту, події.
Людина отримує різноманітну інформацію про навколишній світ, сприймає всі його різноманітні сторони за допомогою сенсорної системи чи органів чуття.
Отримана інформація передається в мозок людини; він її аналізує, синтезує і видає відповідні команди виконавчим органам. Залежно від характеру одержуваної інформації, її цінності буде визначатися наступна дія людини.
В сучасних умовах до складу продуктивних сил включають і інформацію.
Інформація дає змогу у той чи інший спосіб пояснити, відобразити чи представити явище, процес, динаміку. Це ж саме можна говорити і про економічні явища та події.
Форма представленя інформації.
Сучасні комп'ютери можуть працювати з п'ятьма видами інформації:
1. Числовою інформацією
2. Текстовою інформацією
3. Графічною інформацією
4. Звуковою інформацією
5. Відеоінформацією
Все ці п'ять видів інформації разом називають одним словом: мультимедіа.
Якщо комп'ютер може працювати зі всіма цими п'ятьма видами інформації, то його називають мультимедійним.
Числова інформація
Для передачі інформації на велику відстань по проводах сто років тому людина винайшла телеграф. Знайшовся спосіб перетворення чисел і букв в сигнали - спеціальна телеграфна азбука (Азбука Морзе). Короткий сигнал «крапка». Довгий сигнал - «тире».
Текстова інформація
Кожній букві привласнюється числовий номер. Наприклад - букві «А» число 1, а букві «Б» - 2. Перетворивши букви на числа, комп'ютер перетворює числа на сигнали, і записує їх бітами, з яких збираються байти.
Графічна інформація
Це можуть бути малюнки або фотографії. Для того, щоб картинка могла зберігатися і оброблятися в комп'ютері, її перетворюють на сигнали - оцифровка. Для оцифровки графічної інформації служать спеціальні цифрові фотокамери або спеціальні пристрої – сканери.
Звукова інформація
Звук, музика і людська мова поступають в комп'ютер у вигляді сигналів і теж оцифровуються, тобто перетворюються на числа, а потім - в байти і біти. Комп'ютер їх зберігає, обробляє і може відтворити (програти музику або вимовити слово).
Для того, щоб ввести звукову інформацію в комп'ютер, до нього підключають мікрофон або сполучають з іншими електронними музичними пристроями, наприклад, з магнітофоном або програвачем. Якщо в комп'ютері є спеціальна, звукова плата, то він може обробляти звукову інформації і відтворювати людську мову, музику і звуки.
Відеоінформація
Сучасні комп'ютери можуть працювати з відеоінформацією. Вони можуть записувати і відтворювати відеофільми, мультфільми і кінофільми. Як і всі інші види інформації, відеоінформація теж перетворюється на сигнали і записується у вигляді бітів і байтів. Відбувається це точно так, як і з малюнками - різниця лише в тому, що таких «малюнків» треба обробляти дуже багато.
Передавання інформації.
Для систем передачі інформації важлива фізична природа її сприйняття. За цією ознакою інформація може бути розділена на слухову, зорову і “машинну”. Перші два види відповідають найбільш ємким каналам сприйняття інформації людиною. Пропускна спроможність слухового каналу складає тисячі десяткових одиниць інформації, а зрітельного – мільйони. “Машинна” інформація призначена для обробки ЕОМ. Тут пропускна спроможність каналів повинна узгоджуватися із швидкістю обробки її машиною – до декількох десятків мільйонів двійкових одиниць інформації в секунду. За допомогою ЕОМ в даний час стала можлива обробка слухової і зорової інформації.
Кодер здійснює відображення повідомлення, що генерується, в дискретну послідовність.
Модулятор і демодулятор в сукупності реалізують операції по перетворенню кодованого повідомлення в сигнал і зворотні перетворення.
Декодер відображає дискретну послідовність в копію початкового повідомлення.