Наприкінці жовтня 1994 р. в Амстердамі Правлінням Генеральної Асамблеї Міжнародної асоціації товарної нумерації «ЕАМ-Іпіегпаііопаі» Україну було прийнято до її членів з присвоєнням префікса (прапора) «482». У грудні цього самого року Постановою Кабінету Міністрів України № 821 Асоціації товарної нумерації «ЄАН-Україна» було надано повноваження представляти нашу країну в Міжнародній асоціації «ЕАN-International». Асоціація товарної нумерації України «ЄАН-Україна» — це добровільна некомерційна організація, яка представляє інтереси виробників та дистриб'юторів України в Міжнародній асоціації товарної нумерації (EAN-International) та в інших організаціях у галузі автоматизованої ідентитфікації даних та штри-
хового кодування. До асоціації «ЄАН-Україна» входить (станом на жовтень 1999 р.) більш як 2000 асоційованих членів, які користуються асоціацією товарної нумерації та штрихового кодування міжнародної системиEAN-UCC.
Система ЕАN — це міжнародні стандарти для ідентифікації товарів, послуг та розташування, автоматизованої ідентифікації на основі штрихових кодів та електронного обміну даними —EDI—Electronic Data Interchange. Ідентифікаційні номери ЕАN товару є виключно цифровими і мають структуру, яка показана в табл. 5.8.
У коді ЕАN-13 розряди XI—Х9 поділяються на код підприємства — перші 5 або 6 розрядів та код товару — наступні 4 або З розряди; у коді ЕАN-8 розряди XI—Х4 — код товару конкретного виробника. Основний принцип кодування товарів — кожному виду товару необхідний окремий унікальний номер EAN.
Ідентифікаційні номери обмеженої циркуляції — це номери ЕАN-13, які починаються префіксами 02, 20—29 такої структури (табл. 5.9).
Ці номери призначені для використання лише в межах наперед визначеного середовища, яке може бути обмеженим до розмірів одного підприємства або території держави відповідно до рішення національної нумерувальної організації (в Україні — асоціації «ЄАН-Україна»). Коди ЕАN обмеженої циркуляції застосовуються для кодування та маркування товарів, які не марко-
вані виробниками, та товарів змінної кількості. Товарами змінної кількості є товари — одиниці споживання, хоча б одна з характеристик яких змінюється і роздрібна ціна якої залежить від цієї змінної характеристики (наприклад, свіже м'ясо на вагу, фрукти, овочі, сир та ін.). У цих кодах може кодуватися необхідна для виробника або магазину інформація стосовно товару (вага, ціна, кількість тощо).
Для кодування товарів, що призначаються для експорту в США та Канаду, можуть застосовуватися штрихові коди UPC. Коди UPCв Україні присвоює асоціація «ЄАН-Україна».
Для маркування книг та друкованих нот можуть застосовуватися існуючі номери ISBN, ISMN префіксами 978-979 у формі штрихового коду ЕАN-13, який має таку структуру (табл. 5.10).
Додаткова інформація (перевидання без змін, зі збільшенням ціни тощо), передається додатковим 2- або 5-цифровим номером та символом, що називається «розширення» («add-on»).
Для маркування періодичних видань можуть застосовуватися існуючі номери ISSN з префіксом 977 у формі штрихового коду EAN-ІЗ з 2-цифровим «розширенням».
Коди розташування (ідентифікаційні номери розташування) — це 13-розрядні номери, що призначені для ідентифікації підприємств та їх функціональних або фізичних підрозділів і мають таку структуру (табл. 5.11).
Застосовуються для ідентифікації в електронному обміні даними EDI (стандартEANCOM) та кодування транспортної інформації на одиницях постачання та документах (UCC/EAN-128).
Штрихкодова символіка застосовується для маркування товарів, що продаються в роздрібній торгівлі через касові апарати (The retail point- PoS) (рис. 5.3).
Штрихкодова символіка ITF (Interleaved TWO of Five) застосовується для маркування одиниць постачання, які не призначені для продажу через касові апарати. Вона більш придатна для друку на носіях низької якості, наприклад, на гофрокар-тоні (рис. 5.4).
Штрихкодова символіка UCC/FAN-128 (надалі EAN-128) — варіант штрихкодової символіки Соde 128, призначений для застосування лише учасниками системи ЕАN на основі стандарту ЕАN (UCC/EAN Application Identifir) (рис. 5.5).
Одиниці постачання — коробка, піддон, контейнер та інші кодуються та маркуються кодамиEAN:
1 ) EAN -13 — кодує номер структури ЕАІчШСС-13 для одиниць постачання, що містять різні одиниці споживання. Присво
ються асоціацією в порядку присвоєння номеру товару — одиниці споживання.
2) ITF-14 кодує номер структури EAN/UCC-14 для одиниць постачання, що містить однакові товари (одиниці споживання), формується підприємством на основі номеру EAN/UCC-13 для товару, що міститься всередині упаковки. Може кодувати до 8 типів одиниць постачання. Структура номеру структури EAN/UCC-14 (стара назва DUN-14) та правила його застосування описані в ДСТУ 3147-95.
3 ) UCC/EAN-128 — номери відповідно до стандарту UCC/EAN Aplication Identifier Standard. Структура UCC/EAN-128 та Ідентифікатори застосування описані в ДСТУ 3775-98 та ДСТУ 3776-98.