Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Формування виробничої програми




Змістовний модуль 2

Тема: Виробництво, якість, конкурентоспроможність

Продукції підприємства

1. Загальна характеристика продукції та її класифікація

2. Формування виробничої програми.

3. Якість і конкурентоспроможність продукції

4. Державне регулювання випуску продукції

5. Маркетингова діяльність підприємства

1.

Загальна характеристика продукції та її класифікація

Результат праці здебільшого матеріалізується у вигляді конкретного продукту (продукції, виробу). Продукція, що виготовляється, протягом певного часу перебуває на різних стадіях технологічного процесу і з огляду на це називається незавершеним виробництвом, напівфабрикатом чи готовим для споживання продуктом (виробом).

Класифікація продукції:

1. По характеру споживчих властивостей, за формою виразу:

· продукти - результат праці у промисловому виробництві

· надавані послуги - нематеріальні результати праці (в установах зв’язку та банках)

· обсяг виконаної роботи - на підприємствах транспорту

2. За економічним призначенням продукція поділяється на:

· конкретна споживна вартість стає засобом виробництва - 1 підрозділ суспільного виробництва, у промисловості група "А". Засоби виробництва, у свою чергу, поділяються на засоби праці та предмети праці (є сировиною для виробництва іншого продукту (наприклад, виноград — для виготовлення виноградного соку, вина)

· Предмети споживання: продовольчі, і непродовольчі - 2 підрозділ, група "Б".

3. за галузевим походженням (продукція промисловості; продукція с/г; продукція будівництва та ін.)

4 в залежності від ступеня готовності (сировина; незавершене виробництво; напівфабрикат; готова продукція - кінцева та проміжна)

5. За фізичними властивостями:

А) за термінах зберігання (продукція тривалого зберігання; продукція з обмеженим терміном зберігання)

Б) за впливом на навколишнє середовище (шкідлива; нешкідлива)

Для постійного й повного задоволення потреб ринку планування та облік товарів, що їх виготовляють на продаж, здійснюється в натуральних (фізичних) і вартісних (грошових) вимірниках.

У натуральних вимірниках планується номенклатура і асортимент продукції.

Номенклатура - перелік найменувань виробів, завдання з випуску яких передбачено планом виробництва продукції.

Асортимент - сукупність різновидів продукції кожного найменування, що різняться за відповідними техніко - економічними показниками.

Вимірниками обсягу продукції в натуральному виразі є конкретні фізичні одиниці (шт., т, м.). Іноді використовуються умовно – натуральні (умовні банки консервів) і подвійні натуральні показники (виробництво сталевих труб може вимірюватися тоннами і метрами). Обсяг продукції у вартісному виразі визначається показниками товарної, валової, чистої, реалізованої продукції.

2.

Формування виробничої програми.

Найважливішим розділом плану господарської діяльності підприємства є його виробнича програма - тобто конкретна сукупність завдань щодо обсягу виробництва продукції, визначеної номенклатури та асортименту, а також належної якості за певний календарний період.

Запроектовану і відображену в плані підприємства виробничу програму треба економічно обґрунтувати, тобто узгодити з необхідними виробничими потужностями цього підприємства, трудовими, матеріальними та інвестиційними ресурсами.

Виробнича програма має дві складові частини:

І.Обсяг виробництва у натуральних вимірниках

ІІ. Вартість обсягу виробництва продукції.

Етапи розробки:

1. Проводиться аналіз продаж на основі вихідних даних про виявлений у процесі вивчення ринку попит; показників кількості продаж минулих періодів; портфелю замовлень на продукцію; заключних державних контрактів.

2. Розрахунок проектного обсягу виробництва = кількість продаж + залишки готової продукції на початок року – залишки готової продукції на кінець року

3. Обґрунтування плану виробництва за наявними потужностями

4. План виробництва розподіляється за кварталами, місяцями

За показниками виробництва продукції в натуральному виразі розраховують вартісні обсяги: валову, товарну і реалізовану та чисту продукцію:

1. Товарна продукція (ТП) -загальна вартість усіх видів готової продукції, напівфабрикатів, робіт і послуг виробничого характеру, призначених на продаж або для реалізації різним споживачам.

Розраховується як сума готової продукції, призначеної для реалізації своїм замовникам (ГП); напівфабрикатів власного виготовлення та продукції допоміжних і підсобних господарств, призначених для відпуску на сторону (НФ); робіт (послуг) промислового характеру, виконаних на замовлення зовнішніх і внутрішніх споживачів (Пп):

ТП = ГП + НФ + Пп.

Розраховується в діючих та порівняльних цінах

Порівняльні ціни — це ціни розраховані на основі єдиної бази порівняння і приведені до одного моменту часу. Як єдину базу порівняння при визначенні реальних цін використовують індекс споживчих цін (Ісц), який обчислюють державні органи статистики або який може бути обчислений за даними споживчого кошика. Реальні ціни, елімінуючи вплив інфляції, дають можливість порівнювати їх між собою.

Товарна продукція включає:

• готові вироби;

• запчастини, напівфабрикати власного виробництва, продукція допоміжних цехів, призначених для реалізації

• роботи, послуги виробничого характеру виконані на сторону та для непромислових господарств свого підприємства (капитальне будивництво, ЖКХ);

• капітальний ремонт й модернізація свого обладнання і транспортних засобів, які виконані робітниками підприємства;

• тара, яка не включена в оптову ціну виробу.

2. Валова продукція (ВП) - окрім елементів, які входять до складу товарної продукції (ТП), включає також зміну залишків незавершеного виробництва протягом розрахункового періоду (ΔНВ), вартість сировини й матеріалів замовника (ВСз) так і деякі інші елементи залежно від галузевих особливостей виробничої діяльності підприємства. (розраховується на п/п, де тривалість виробничого циклу перевищує два місяці)

ВП = ТП + НВ на к.р. - НВ на п.р. + ВСз

3. Реалізована продукція (РП) – виражає міру задоволення ринкового попиту. З огляду на цю важливу обставину варто визначити й контролювати також планові (очікувані) та фактичні обсяги реалізованої продукції. Плановий (очікуваний) показник реалізованої продукції визначають виходячи з передбаченого виробничою програмою підприємства на відповідний рік обсягу товарної продукції, з урахуванням зміни залишків, нереалізованих на початок і кінець розрахункового періоду, а фактичний — після оплати споживачем (замовником) вартості продукції та надходження відповідних грошових сум на банківський рахунок постачальника.

Обсяг реалізованої продукції (РП) підприємства визначається на основі обсягу товарної продукції (ТП) з урахуванням зміни залишків нереалізованих виробів (ΔНРп) на кінець розрахункового періоду (зменшення додається, збільшення віднімається):

РП = ТП + НРп. на п.р. - НРп. на к.р

4. Чиста продукція - за економічним змістом показник відбиває наново створену на підприємстві вартість і завдяки цьому характеризує результати використання саме власного трудового потенціалу. Відтак показник чистої продукції доцільно застосовувати для об'єктивної оцінки рівня ефективності виробничо-господарської діяльності підприємства.

Базою для обчислення чистої продукції (ЧП) слугує обсяг товарної продукції (ТП), з вартості якої вилучають матеріальні та прирівнювані до них витрати (МВ), суму нарахованої амортизації (АВ), тобто вартість так званої уречевленої праці:

ЧП = ТП – МВ – АВ.

3.




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 370 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2181 - | 2101 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.