Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні морфологічні ознаки генетичних горизонтів




Забарвлення ґрунту

Забарвлення грунту - це найбільш доступна і, перш за все, по­мітна морфологічна ознака, суттєвий показник належності ґрун­ту до того чи іншого типу, що визначається кольором тих речо­вин, з яких він складається, а також гранулометричним скла­дом, фізичним станом і ступенем зволоження.

Багато грунтів одержали назву відповідно до свого забарвлен­ня - підзол, чорнозем, бурозем, сірозем, червонозем, каштановий, ко­ричневий тощо. Ці назви відомі науковцям усього світу. Вони увій­шли у термінологічний апарат світового ґрунтознавства і ми особ­ливо горді з того, що дослідники всіх країн постійно вживають наші, слов'янські терміни. Не кожен український науковець з інших галу­зей науки похвалиться подібним.

Забарвлення грунту та його окремих горизонтів може дати ба­гато для розуміння суті процесів, що проходять у грунті, його гене­зису (походження), оскільки воно відображає хімічний склад твердої фази. Ця морфологічна ознака має велике агрономічне значення. Практики-землероби знають, що родючість грунту залежить від ба­гатства його на гумус, а значить - від наявності та інтенсивності чорного або темно-сірого кольору.

За С.О.Захаровим, найбільш важливими для забарвлення грун­ту є такі три групи сполук: 1)гумус; 2)сполуки заліза; 3)кремнієвакислота, СаС03 та каолін.

Гумусові речовини в більшості випадків зумовлюють чорне,темно-сіре, сіре забарвлення грунту. Часом чорне забарвлення може бути зумовлене й іншими причинами: невеликими плямами (пункту-аціями) оксидів і гідроксидів марганцю (підзолисті ґрунти), сірчис­того заліза (болотні грунти), материнської породи (юрські глини,вуглисті сланці).

Окисне залізо надає ґрунтові червоного, брудно-помаранчевого та жовтого кольору. Зі сполук Fe3+ найбільшу роль у забарвленні відіграють його безводні та водні оксиди.

Сполуки закисного заліза надають грунтові сизуватих, зеле­нуватих, голубуватих тонів (вівіаніт Fe3(P04)2'H20 в болотних грун­тах). Кремнезем (SiO,), вуглекислий кальцій (СаС03), каолініт (H2Al2Si2O -H20) зумовлюють білий та білястий колір. У деяких ви­падках помітну роль у білястих відтінках відіграють гіпс (Са804*2НЛ0), легкорозчинні солі (NaCl, Na2S04 та інші).

Різне співвідношення вказаних груп речовин визначає велику різноманітність ґрунтових кольорів, відтінків, зведених С.О.Захаровим в одну схему (рис.2).

 

 


На забарвлення впливає структурний стан грунту. Агрегати, що знаходяться в грудкуватому, зернистому або глинистому стані, здаються темнішими, ніж безструктурні. Великий вплив на забарв­лення має вологість грунту, вологі грунти здаються темнішими.

Забарвлення грунтів важко охарактеризувати одним кольором, тому треба вказувати ступінь та інтенсивність кольору (наприклад, світло-бурий, темно-бурий), відмічати відтінки (білястий з жовту­ватим відтінком), називати проміжні тони (коричнево-сірий, сіро-бурий). У ґрунтознавстві прийнято домінуючу ознаку вказувати останньою. При неоднорідному забарвленні горизонтів їх характе­ризують як пістряві або плямисті. При цьому визначають основний тон забарвлення й колір плям.

Структура грунту





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1031 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2513 - | 2360 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.