Найдавніше населення на території України (доба палеоліту і мезоліту).
Білозір Оксана II БЛ(9),2013
Людина з’явилась на території України в епоху Раннього палеоліту – 1 млн. років тому. Найдавніша стоянка первісних людей на території України с. Королеве на р. Тиса в Закарпатті.
Палеоліт (1 млн.-10тис років до н.е.)
· Ранній палеоліт(1 млн.-150 тис. років тому)
Людина цієї доби – пітекантроп жила стадом. Використовувала кам’яне рубило. вагою до 1,5 кг. Первісні люди в цей час користувалися примітивними знаряддями праці з дерева і каменю займалися збиральництвом і полюванням. У пошуках їжі часто переходили з місця на місце, їх колективи не були сталими(первісне людське стадо). Жили в печерах або житлах-наметах, зроблених з дерева та кісток мамонта.
· Середній палеоліт (150-35тис. років тому).
Ця епоха характерна значним похолоданням. Північ України вкрив льодовик. Пітекантропи не пристосувались до нового клімату і вимерли. Люди цієї доби - неандертальці не лише почали носити одяг, а й будувати примітивне житло з кісток і шкір мамонтів. В цю епоху -100тис. р. тому людина навчилась добувати вогонь.
· Пізній палеоліт(35-10 тис. р. до н.е.)
Поява кроманьйонця („людини розумної”) сучасного типу людини з розвинутою мовою.
На зміну стаду з´являється материнська родова община. Жінки, як особи, що оберігають вогонь домінують у людських колективах цього часу (матріархат).
Поява найдавніших вірувань:
1. Тотемізм - віра в походження від тваринного чи рослинного предка.
2. Анімізм- культ предків і вшанування померлих (початок поховань в межах стоянки)
3. Фетишизм - поклоніння предметам неживої природи.
4. Магія- віра в те, що заклинаннями і обрядами можна вплинути на хід подій.
5.Піктографія - письмо малюнками.
У стоянці цього часу Кам`яна Могила біля Мелітополя знайдено численні наскельні малюнки.
· Мезоліт (середній кам'яний вік) – IX – VI тис. до н.е.
Не стало мамонтів. Люди були змушені пристосуватися до полювання на дрібніших тварин. Поява лука та стріл. Що не вирішило проблему нестачі м'яса. Зростання ролі рибальства. Одомашення перших тварин (собаки і свині).
Неоліт та енеоліт на території України.
Трипільська та середньостогівська культури.
Бортник Ірина 2бл9, 2013р
Неоліт - „новий кам´яний вік” (VI - ІV тис. до н.е.). Назву цей час отримав від знарядь праці з каменю, яких дуже досконало навчились обробляти первісні люди. Люди навчились розпилювати, шліфувати і свердлити камінь. Відомо понад 200 видів кам´яних інструментів: сокири, серпи з ка´яними вкладишами, зернотертки і навіть голки з каменю.
Люди приручали усіх відомих нині свійських тварин,
У неоліті відбулась перша суспільна революція в житті людства - Неолітична революція”- перехід від привласнюючих (збиральництво, мисливство, рибальство) до відтворюючих (землеробство, скотарство і ремесло) видів діяльності.
Формування індо-європейських мов. Відбувся „демографічний вибух”- різке зростання чисельності людей на території України. – Причина - значне покращення умов життя людей. Перехід до осілого способу життя.
Неолітичні культури:
1) Буго-Дністровська (землеробсько-скотарська)
2) Ямково-гребінцевої кераміки ( Полісся) (мисливсько-рибальська)
Село Саврань на Одещині- найдавніша знахідка зернових культур на Україні (VI тис. р. до н.е.)
Енеоліт (ІV- середина ІІІ тис. до н.е.) – мідно-кам´яний вік
Трипільська культура „ культура мальованої кераміки”. Проіснувала 1500 років. Відкрита археологом Вікентієм Хвойкою. Одно-дво поверхові глинобитні будинки з перегородками для окремих сімей і глиняними печами, оздобленими кахлями. Концентричне планування будівель. Поселення більше 100га. Основні заняття – оране землеробство, скотарство. Винайдено піч і стіл. Мідь привозили з Карпатського регіону і Балкан. Винахід першого механічного пристрою - лучкового дриля. Глиняні жіночі фігурки культового характеру.
Трипільці лишили помітний слід в, етнокультурному розвитку Європи.
Довгий час вчені вважали, що трипільці і є найдавнішими предками українців. – Їх малюнки на посуді дуже схожі на українські вишиванки. Проте антропологи довели, що трипільці були людьми азійського, а не словянського типу.
Причина загибелі цивілізації - вторгнення перших кочівників (племен ямної культури).
Одночасно із трипільцями на сході сучасної України проживали племена середньостогівської культури їх центром поселення Середній Стіг біля м.Запоріжжя. – Культура скотарів.
Кам яна Могила біля Мелітополя, - протошумерське письмо.