Інформаційна система
Інформаційна система - взаємозв'язана сукупність засобів, методів і персоналу, використовувана для зберігання, оброблення та видачі інформації з метою вирішення конкретного завдання.
У роботі інформаційної системи можна виділити такі етапи:
Зародження даних - формування первинних повідомлень, що фіксують результати певних операцій, властивості об'єктів і суб'єктів управління, параметри процесів, зміст нормативних та юридичних актів тощо.
Накопичення і систематизація даних - організація такого їх розміщення, яке б забезпечувало б швидкий пошук і відбір потрібних відомостей, методичне оновлення даних, захист їх від спотворень, втрати, деформування цілісності та ін.
Обробка даних - процеси, внаслідок яких на підставі раніше накопичених даних формуються нові види даних: узагалюючі, аналітичні, рекомендаційні, прогнозні. Похідні дані також можуть зазнавати подальшого оброблення, даючи відомості глибшої узагальненості і т.д.
Відображення даних - подання їх у формі, придатній для сприйняття людиною. Передусім - це виведення на друк, тобто виготовлення документів на так званих твердих (паперових) носіях. Широко використовують побудову графічних ілюстративних матеріалів (графіків, діаграм) і формування звукових сигналів.
Інформаційні технології
Cлово технологія - це спосіб освоєння людиною матеріального світу за допомогою соціально організованої діяльності, що включає три компоненти: інформаційну(наукові принципи та обгрунтування), матеріальну(знаряддя праці) та соціальну(фахівці, які мають професійні навики). Ця тріада становить сутність сучасного розуміння поняття технологія.
Кодування даних.
Найменшою одиницею об'єму даних прийнято вважати байт - групу з 8 бітів. Байтом можна закодувати, наприклад, один символ текстової інформації. Наступним одиницями кодування є:
кілобайт (Кбайт): 1 Кбайт = 1010 байт = 1024 байт;
мегабайт (Мбайт): 1 Мбайт = 1010 Кбайт = 1024 Кбайт;
гігабайт (Гбайт): 1 Гбайт = 1010 Мбайт = 1024 Мбайт;
терабайт (Тбайт): 1 Тбайт = 1010 Гбайт = 1024 Гбайт.
Саме в таких одиницях вимірюється ємність даних в інформатиці.
3. Поняття економічної інформації. Властивості, характеристики та види економічної інформації
Економічна інформація — це інформація, що характеризує виробничі відносини в суспільстві.
До неї відносять відомості, які циркулюють в економічній системі, про процеси виробництва, матеріальні ресурси, процеси управління виробництвом, фінансові процеси, а також відомості економічного характеру, якими обмінюються різні системи управління. Економічна інформація має відповідати таким вимогам: точність, достовірність, оперативність. Точність інформації забезпечує її однозначне сприйняття всіма споживачами. Достовірність визначає допустимий рівень викривлення вхідної та результатної інформації, за якого зберігається ефективність функціонування системи. Оперативність відображає актуальність інформації для потрібних розрахунків і прийняття рішень в умовах, що змінилися.
Класифікація економічної інформації
Рис. 1.11. Класифікація інформації, що циркулює в організації
В основу класифікації покладено п'ять найбільш загальних ознак.
Місце виникнення - за цією ознакою інформацію поділяється на вхідну, вихідну, внутрішню, зовнішню. Вхідна інформація - це інформація, яка надходить до організації або її підрозділів. Вихідна інформація - це інформація, яка виходить за межі організації (підрозділу). Одна й та сама інформація може бути для однієї організації вхідною, а для іншої - вихідною.
Відносно об'єкта управління (організація або її підрозділ: відділ, лабораторія) інформація може бути визначена як внутрішня або зовнішня. Внутрішня інформація виникає всередині об'єкта. Зовнішня - за межами об'єкта (зміст розпорядження уряду про зміни рівня стягнення податків для організації є, з одного боку, зовнішньою інформацією, з іншого - вхідною).
За стабільністю інформація може бути змінною і сталою (умовно-постійною). Змінна інформація відображає фактичні кількісні і якісні характеристики виробничо-господарської діяльності організації. Вона може змінюватись для кожного випадку як щодо призначення, так і щодо кількості (кількість виробленої продукції за зміну, щоденні витрати на доставку сировини, сума нарахованої заробітної плати працівникам тощо). Стала (умовно-постійна) інформація - це незмінна і багаторазово використовувана протягом певного періоду інформація. Стала інформація може бути довідковою, нормативною, плановою: постійна довідкова інформація включає опис постійних властивостей об'єкта у вигляді стійких протягом тривалого часу ознак (табельний номер працівника, професія працівника, номер балансового рахунку тощо).
За стадією обробки інформація може бути первинною, вторинною, проміжною, результатною. Первинна інформація - це інформація, яка виникає безпосередньо в процесі діяльності об'єкта і реєструється в первинних документах. Вторинна інформація - це інформація, отримана в результаті обробки первинної інформацій, може бути проміжною і результатною. Проміжна інформація використовується як вихідні дані для подальших розрахунків. Отримані розрахункові дані - результатна інформація.
За способом відображення інформація поділяється на текстову і графічну. Текстова інформація - це сукупність алфавітних, цифрових і спеціальних символів, за допомогою яких фіксується інформація на фізичному носії (на папері, відображення на екрані дисплея). Графічна інформація - це графіки, діаграми, схеми, малюнки тощо.
За фазами управління, як правило, класифікують економічну інформацію. При цьому виокремлюють такі групи: планову, нормативно-довідкову, облікову і оперативну (поточну).
Планова інформація - інформація про параметри об'єкта управління на майбутній період. Нормативно-довідкова інформація містить різноманітні нормативні і довідкові дані. її поновлення здійснюється рідко (нормативно-довідковою інформацією в організації є перелік клієнтів, оклади службовців, адреси постачальників або покупців, ставки прибуткового податку, електронні адреси клієнтів тощо). Облікова інформація - це інформація, яка характеризує фактичний стан системи, тобто діяльність організації за певний проміжок часу. На основі цієї інформації можуть бути проведені такі дії: скориговано планову інформацію, проведено аналіз господарської діяльності організації, прийнято рішення про більш ефективне управління роботами тощо. Оперативна (поточна) інформація - це інформація, яка використовується в оперативному управлінні і характеризує виробничі процеси в поточний (даний) період часу.
4.Інформаційні системи: загальне уявлення, класифікація, властивості, структура, функція управління
Інформацíйна систéма (англ. Information system) — сукупність організаційних і технічних засобів для збереження та обробки інформації з метою забезпечення інформаційних потреб користувачів.
Склад ІС
Інформаційні системи включають в себе: технічні засоби обробки даних, програмне забезпечення і відповідний персонал. Чотири складові частини утворюють внутрішню інформаційну основу:
- засоби фіксації і збору інформації;
- засоби передачі відповідних даних та повідомлень;
- засоби збереження інформації;
- засоби аналізу, обробки і представлення інформації.
Класифікація
За ступенем автоматизації
В залежності від ступеня (рівня) автоматизації виділяють ручні, автоматизовані й автоматичні інформаційні системи.
Ручні ІС характеризуються тим, що всі операції з переробки інформації виконуються людиною.
Автоматизовані ІС частина функції (підсистем) керування або опрацювання даних здійснюється автоматично, а частина — людиною.
Автоматичні ІС усі функції керування й опрацювання даних здійснюються технічними засобами без участі людини (наприклад, автоматичне керування технологічними процесами).
За сферою призначення
Економічна ІС — інформаційна система призначена для виконання функцій управління на підприємстві;
Медична ІС — інформаційна система призначена для використання в лікувальному або лікувально-профілактичному закладі;
Географічна ІС — інформаційна система, забезпечуюча збір, збереження, обробку, доступ, відображення і розповсюдження даних;
Адміністративні; Виробничі;
Навчальні; Екологічні;
Криміналістичні; Військові та інші.
За місцем діяльності ІС
наукові ІС — призначені для автоматизації діяльності науковців, аналізу статистичної інформації, керування експериментом.
ІС автоматизованого керування — призначені для автоматизації праці інженерів-проектувальників і розроблювачів нової техніки (технології).
ІС організаційного керування — призначені для автоматизації функції адміністративного (управлінського) персоналу. До цього класу відносяться ІС керування як промисловими (підприємства), так і непромисловими об'єктами (банки, біржа, страхові компанії, готелі і т. д.) і окремими офісами (офісні системи).
ІС керування технологічними процесами — призначені для автоматизації різноманітних технологічних процесів (гнучкі виробничі процеси, металургія, енергетика тощо).
За функціональним призначенням
- Керувальні (АСКТП, АСКВ);
- Проектувальні (САП);
- Наукового пошуку (АСНД, експертні системи);
- Діагностичні, моделювальні;
Інформаційна система має такі властивості:
- будь-яка інформаційна система може піддаватися аналізу, бути побудована й керована на основі загальних принципів побудови систем;
- інформаційна система є динамічною і може розвиватися;
- при побудові інформаційної системи необхідно користуватися системним підходом;
- вихідною продукцією інформаційної системи є відомості, на основі якої приймаються рішення;
- інформаційну систему потрібно сприймати як систему обробки даних.
Структура ІС
Структуру інформаційної системи становить сукупність окремих її частин, які називаються підсистемами.
Підсистема - це частина системи, виділена за якою-небудь ознакою.
Структура будь-якої інформаційної системи може бути представлена сукупністю забезпечують підсистем.
5.Інформаційна система. Система обробки даних: призначення, типові операції обробки даних, режимі функціонування
Система обробки даних (СОД) - комплекс технічних та програмно-математичних засобів для вирішення класу проблем автоматизованим способом, тобто з допомогою засобів обчислювальної техніки.
Основна функція системи обробки даних - реалізація типових операцій обробки даних, а саме: збирання, реєстрація і перенесення інформації на машинні носії; передача інформації в місця її збирання та обробки; введення інформації в ЕОМ, контроль за введенням та її компонування в пам'яті комп'ютера; створення і ведення внутрішньомашинної інформаційної бази; обробка інформації на ЕОМ (накопичення, сортування, коригування, арифметична і логічна обробка) для розв'язування функціональних задач системи (підсистеми) управління об'єктом; виведення інформації у формі машинограм, відеограм, інформації для зв'язку з іншими системами; організація, управління (адміністрування) обчислювальним процесом (планування, облік, контроль, аналіз реалізації послідовності обчислень) у локальних і глобальних мережах.
Система обробки даних (СОД) призначена для інформаційного обслуговування спеціалістів різних органів управління підприємства, що приймають управлінські рішення.
Отримання даних здійснюється під час виконання господарських операцій шляхом виміру, зважування, підрахунку тощо. Для отримання даних застосовують різні пристрої - вагу; вимірну тару, електричні, газові і водяні лічильники; контрольно-реєструвальні машини. Деякі з цих пристроїв за даними підрахунків одразу формують первинний документ і машинний носій. Тобто отримання даних нерозривно пов'язане з їх збором і реєстрацією.
Збір і реєстрація - це формування і запис на носій первинних даних, джерелом яких є підрозділи об'єкта управління або інші підприємства та організації (зовнішнє середовище), що виконують функції, пов'язані з підготовкою чи здійсненням виробництва й економіко-організаційною діяльністю. Первинні документи містять нормативно-довідкову інформацію (довідники і цінники, угоди і плани, організаційно-розпорядчі документи) та оперативну інформацію предметної області (прихідні/видаткові первинні документи, платіжні доручення тощо), що утворює позамашинну інформаційну базу.
Передача даних виконується кількома способами: з допомогою кур'єра, пересилання поштою, доставка транспортними засобами, передача каналами зв'язку (дистанційна)..
Розрізняють два види дистанційної передачі: з використанням телеграфу й абонентська.
6 .Інформаційна система. Види забезпечення системи обробки даних
7 .Інформаційні технології: поняття, етапи розвитку. Поняття концепції нової ІТ. Характеристики та способи впровадження сучасних ІТ
Технологія - система взаємозв'язаних способів опрацювання матеріалів та прийомів виготовлення продукції у виробничому процесі.
Інформаційна технологія - технологія опрацювання інформації, яка складається з сукупності технологічних елементів: збирання, накопичення, пошуку, передавання інформації користувачам на основі сучасних технічних засобів.
Можна відокремити такі етапи розвитку комп'ютерних інформаційних технологій:
1 етап машинних ресурсів (впровадження ЕОМ, програмування в кодах машин);
2 етап програмування (мови програмування, пакетна обробка);
3 етап нових інформаційних технологій, який характеризується появою ПЕОМ (персональних ЕОМ чи скорочено ПК - персональний комп'ютер), комп'ютерних мереж, АРМів (автоматизованих робочих місць), баз даних, ОLАР-технології (динамічний аналіз даних), Інтернет-технологій, тощо.