Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Створення Української академії Наук




Ще в літі 1918 р. створено комісію, яка мала виробити проект Української Академії Наук, з участю визначних українських учених Академії, що, за словами міністра освіти М. Василенка, мала мати велике національне значення („бо ще й досі е багато людей, які скептично і з насмішкою відносяться до українського руху та відродження, не мають віри в життєві сили народу українського, не вважають можливим розвиток української мови і науки”).

У вересні був вироблений і затверджений Радою Міністрів проект про

Академію, а її статут передбачав, що:

1. УАН у Києві — це найвища державна установа в Україні, що перебуває в безпосередньому віданні верховної влади.

2. УАН намагається поширювати, поглиблювати і розповсюджувати наукові дисципліни і збагачувати їх на користь людськості.

3. УАН пособляє об’єднанню та організуванню наукової праці в Україні та допоможе витворенню дослідних інститутів для усіх паростей людського знання.

4. Як найвища українська національно-наукова установа, Академія, визнаючи українську національну культуру з її оруддям — українською мовою, ставить собі на меті, крім загальнонаукових завдань, виучувати сучасне і минуле України, української землі і народу.

УАН мала три відділи: а) історично-філологічний (22 академіків),

б) фізико-математичний (30 академіків),

в) соціальних наук (20 академіків).

У віданні Академії мали бути такі установи: Національна Бібліотека, Астрономічна Обсерваторія, Хімічна лабораторія, Фізичний інститут, Зоологічний музей, Ботанічний сад, Геологічний музей та ряд інших наукових інститутів. УАН мала свою друкарню і літографію. Членами могли бути обрані громадяни України та українські вчені Галичини, Буковини і Закарпаття, відомі своїми науковими працями.

Дуже імпозантною була перша група керівників окремих відділів, серед яких зустрічаємо імена таких заслужених вчених, як Дм. Багалія — історія, А. Кримського — орієнталістика, М. Петрова — література, Ст. Смаль-Стоцького — мова, В. Вернадського — мінералогія, М. Туган-Барановського — економіка. З уваги на відмову М. Грушевського (з партійно-політичних причин), президентом назначено В. Вернадського. Неодмінним секретарем назначено А. Кримського.

З заснуванням УАН на одне з перших місць було поставлено дослідження історії України, а в парі з цим студії літератури, мовознавства, археології, мистецтва, тобто українознавство. В Україну почали вертатися до праці українські вчені-дослідники, що до цього часу працювали в інших високих школах і установах російської імперії.

В цьому ж часі засновано Державний Український Архів, у якому мали бути зосереджені, привезені з Москви і Петербурга, архівні матеріали до минулого України. З інших культурних установ, які теж постали в цьому часі, як от напр. Національна Галерея Мистецтва, Український Історичний Музей — найкраще і доволі швидко розвинулася Національна Бібліотека. За несповна один рік вона мала вже мільйон книжок, а серед них багато стародруків-документів.

Крім цих наукових установ, засновано в Києві Державний Драматичний Театр, а утримання театру і акторів перейшло на державні кошти.

Для піднесення музичної культури було організовано в Києві, під керівництвом Олександра Кошиця, Українську Державну Капелу, яка згодом, за кордоном, стала славною своїми виступами в усьому культурному світі. Була теж організована симфонічна оркестра.

До досягнень у ділянці культури цього періоду треба ще додати незвичайно гарний розвиток видавничої справи, зокрема в ділянці шкільних підручників. Продовжуючи діло, розпочате ще за часів Центральної Ради, Міністерство Освіти подбало про те, що на цю ціль асигновано величезні суми гроша і в результаті було видано 1,620,000 книжок для народних шкіл і 345,000 для середніх.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1844 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2358 - | 2221 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.