Західноукраїнські землі між двома світовими війнами
Соціально-економічне і політичне становище українських земель на початку 20-х рр. Наслідки політики «воєнного комунізму». Селянський повстанський рух як історичний феномен. Голод 1921-1923 рр.: причини, масштаби та наслідки.
Причини, суть та наслідки запровадження нової економічної політики (НЕП). Формування адміністративно-командної системи управління еконо- мікою. Місце України у створенні індустріального потенціалу СРСР.
«Криза Непу». Перехід до директивного планування. Ескалація репресій проти господарників і фахівців. Організація змагань у промисловості. Ізотовський рух. Стаханівський рух. Результати капітального будівництва в промисловості в роки першої і другої п'ятирічок.
Завершення фракційної боротьби в ЦК ВКП(б), затвердження одноосібної диктатури І.Сталіна. УРСР в системі "договірної федерації". Союзний договір від 30 грудня 1922 р. Перша Конституція СРСР (січень 1924 р.). Затвердження нового тексту Конституції УСРР (травнь 1925 р.). Бюрокра- тизація партійних і державних органів та господарсько-управлінських структур.
“Українізація”: причини, суть та наслідки. Перші кроки культурного будівництва: кампанія по ліквідації масової неписьменності, розгортання системи освітніх установ, створення установ комуністичного виховання і формування системи загальної обов’язкової початкової освіти. Середня спеціальна, професійна та вища освіта. Ліквідація університетської освіти і перенесення центру наукових досліджень до установ ВУАН.
Радянізації науки. Діяльність Всеукраїнської академії наук. М. Грушевський, М. Василенко, М. Гамалія, Д. Заболотний, Ю. Кондратюк, Д. Яворницький, М. Яворський та інші.
Розвиток української літератури і мистецтва. Різноманітність творчих напрямів і течій, організацій, спілок й угруповань митців. М. Вороний, М. Куліш, П. Тичина, І. Їжакевич, М. Хвильовий, М. Бойчук, Л. Курбас, О. Довженко, Л. Ревуцький, Б. Лятошинський та інші. Літературна дискусія 20-х років ХХ ст.
Згортання “українізації” та репресії сталінського режиму проти української інтелігенції. "Розстріляне відродження". Уніфікація й русифікація. Український націонал-комунізм: хвильовизм, шумськізм, волобуєвщина. Боротьба з "буржуазним націоналізмом" і "націоналухильництвом". Умови і результати культурного розвитку в 30-х рр. Політика держави щодо церкви та її наслідки. Ліквідація УАПЦ.
Суспільно-політична й економічна криза. Хлібозаготівельна криза 1928 р. "Ліквідація куркульства як класу": причини, масштаби, наслідки. Сталінський курс на масову колективізацію селянських засобів виробництва. "Ножиці цін". Занепад сільськогосподарського виробництва. Зміни у житті, побуті й психології селян. Втрати урожаю в 1931─1932 рр. в результаті масового саботажу колгоспників. "Робота" хлібозаготівельних комісій. Голодомор 1932─1933 рр.: сутність, характер, масштаби та наслідки. Демографічні втрати. Закон України «Про Голодомор 1932—1933 рр. в Україні».
Колгоспи в системі командної економіки після 1933р. Відмова від продрозкладки. Національно-політичні аспекти геноциду. Наслідки та уроки геноциду для долі українського народу.
Суспільно-політичне життя в УСРР. Монополізація Комуністичною партією всіх сфер політичного, державного й культурного життя. Завершення формування тоталітарно-бюрократичної держави і режиму особистої влади Сталіна. Злочини сталінського режиму проти українського народу. Репресії проти інтелігенції. Політичні процеси 1930-х рр., їх причини та наслідки. Матеріально-побутові умови життя народу. Морально-психологічний стан суспільства.
Економічне, соціальне та політико-правове становище західноукраїнських земель під владою Польщі, Чехословаччини і Румунії. Правовий статус Східної Галичини, Західної Волині, Холмщині та Підляшші у складі Польщі. Осадництво. Промисловість і сільське господарство. Українська кооперація. Економічне і соціальне становище населення.
Політична ситуація. «Пацифікація». Розгортання українського націоналістичного руху. Політика інкорпорації. Асиміляційні процеси. Процес ополячення українського народу. Національний та соціальний гніт українського населення. Утворення Української військової організації та Організації українських націоналістів. Створення та діяльність організації українських націоналістів (ОУН). Ідеологія ОУН. Інтегральний націоналізм. Тактика «перманентної революції».
Українські політичні партії. Культурне життя. Діяльність наукового товариства їм. Т. Шевченка (НТШ) і таємного українського університету (1921-1925 pp.). Становище та роль православної та греко-католицької церкви в релігійному житті українського народу. Діяльність митрополита Андрія Шептицького.
Українські землі у складі Румунії. Економічне і соціальне становище українського населення. Діяльність українських політичних партій і рухів. Культурне життя.
Становище Закарпаття у складі Чехословаччини. Економічне, соціальне та культурне життя. Течії у громадсько-політичному житті українців: русофільство, русинство, українофільство. Карпатська Україна. «Карпатська Січ». А. Волошин.