Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Що таке „золоте правило моральності”, чому воно має таку назву




Золоте правило моральності визнає рівність усіх людей у їхньому прагненні до щастя та гідності. У давньовавілонскій легенді похилого віку візир Ахікар дає своєму племіннику настанову: "Сину, що тобі здається поганим, ти не повинен також робити своїм товаришам"

Спільним для західного і східного суспільства є “золоте правило” моральності. Це одна з найдавніших норм, що регулює поведінку людини. “Золоте правило” знаходимо у фольклорі багатьох народів від сивої давнини і донині. Воно трапляється вже у ранніх писемних пам'ятках багатьох культур. У VII ст. до н.е. “золоте правило” знаходимо у поемах Гомера та Гесіода, а також у першого, за висловом Ціцерона, грецького філософа Фалеса. У V ст. до н.е. це правило можна знайти у працях "батька історії" Геродота, а також у Стародавній Індії в поемі "Махабхарата", у Стародавньому Китаї в ученні Конфуція. У III ст. “золоте правило” зафіксовано у давньоєврейській біблійній книзі Товіта. Знаходимо його також в Євангеліях і у Святому Письмі. “Золоте правило” аналізувалось і проповідувалось багатьма мислителями та релігійними діячами впродовж двох тисячоліть після Різдва Христового. Воно стало джерелом гуманістичних прагнень людства, оскільки "визнає рівність усіх людей в їхньому прагненні щастя і гідності, мовою моралі формулює ідею гуманізму, поваги та любові до людини". Найпоширеніше формулювання “золотого правила” моральності каже: "Чини щодо інших так, як ти хотів би, щоб вони чинили щодо тебе". А проте у “золотому правилі” зафіксований антропоцентризм класичної етики. 3 усього видно, що йдеться

тільки про моральні відносини між людьми. Природі в цьому правилі явно немає місця. Цікаво зазначити, що головне правило моральності названо “золотим” (сталось це у XVIII ст.). Це свідчить про ті цінності, які є домінуючими у світі. Це не багатоманітність життя, а багатство і влада, символами яких завжди було золото.


Категоричний імператив І. Канта. Розкрити и охарактеризувати зміст понять "імперативність" та "категоричний імператив".

Вищим принципом етики І. Кант вважав категоричний імператив (загальний обов'язковий моральний закон), який має гранично формальний і всезагальний характер. Категоричним він є тому, що його слід дотримуватися не задля певних цілей, а заради його самого. Він не потребує обґрунтування, оскільки є дедукцією чистого практичного розуму. Категори́чний імперати́в — фундаментальний моральний принцип Канта. За Кантом, існує один і тільки один фундаментальний моральний принцип: діяти так, щоб завжди розглядати інших людей як цілі, і ніколи тільки як засіб. Цей принцип є імперативом (командою), і він є категоричним (застосовується без винятків, у всіх випадках, місцях і обставинах). Він є класичним прикладом етичних теорій, систем моралі, що зосереджуються радше на істинному характері поведінки (і намірах особи), аніж на наслідках цих дій. Категоричний імператив Іммануїла Канта: «Дій лише за тією нормою, яку хочеш бачити універсальним імперативом — нормою для всіх людей і також для тебе… Дій так, щоби завжди ставитися до людей і до себе також — як до мети і ніколи — лише як до засобу». Кант також говорив, аналізуючи людську діяльність, що небезпечно ставити насолоду на перше місце — це загрожує самій сутності моралі. Будучи наскрізь оригінальною, концепція Канта синтезує в собі раціональні аспекти основних етичних учень Нового часу.

Імперативність — це форма вираження повелінь (при­писів, вимог), спосіб їх реалізації, що орієнтує особистість за­лежно від конкретно-історичних умов, обставин на конфор­мізм, адаптацію до встановлених (усталених) суспільством стандартів поведінки. Мораль у такому ракурсі велить, пев­ним чином, як належно ставитись до людей, до суспільства, його інституцій, до природи і до самого себе.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1036 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2279 - | 2102 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.