Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Предмет теорії держави і права, його особливості




Вже з визначення поняття теорії держави і права як науки та її класифікаційних ознак можна з'ясувати у загальних рисах предмет, який вона вивчає, та деякі його особливості. Але для повного засвоєння навчального курсу теорії держави і права слід ширше і глибше ознайомитись з тим, що саме, у якому обсязі, для чого і як досліджує ця наука, проаналізувати характерні риси суспільних явищ, які вона опановує, їх відмінність від соціальних категорій, що досліджуються іншими науками.

Кожна наука має свої об'єкт і предмет дослідження. Об'єкт — це ті явища, котрі вивчаються наукою, предмет — те, що цікавить дану науку в конкретному об'єкті. «...Пізнання — це шлях, який веде від об'єкта до предмета, від первинних (чуттєвих, емпіричних) знань про право і державу до теоретичного, науково-юридичного (понятійно-правового) знання про ці об'єкти».

Загальним об'єктом досліджень для суспільствознавчих наук є суспільство, суспільні процеси, суспільні відносини, суспільне життя, становище і роль особи у суспільстві, суспільна свідомість. Юридична наука, яка належить до системи суспільствознавчих наук, має своїм предметом державу і право, державно-правові явища, правовий статус людини та громадянина у державі і суспільстві тощо. У свою чергу, теорія держави і права, яка входить до загальної системи юридичних наук, має свій предмет досліджень. Це такі явища суспільного життя, як держава і право, загальні та специфічні закономірності їх виникнення, розвитку і функціонування, сутність та прояви їх у різних державно-правових системах, системи об'єктивних і суб'єктивних прав, у тому числі система природних прав людини, правова культура тощо.

Як і будь-яка наука, що вивчає суспільство, комплекс людської діяльності у ньому, теорія держави і права має своїм завданням вироблення та систематизацію об'єктивних знань про соціальну дійсність, у першу чергу про державу і право, які, на думку сучасних дослідників, займають чи не найважливіше місце у суспільному житті, а в уявленнях багатьох мислителів минулого, навіть, ототожнювались із суспільством. Теоретичне осмислення суспільних явищ неможливе без ретельного дослідження закономірностей їх виникнення, функціонування і розвитку. Якщо дослідити закономірність як поняття, то вбачається, що вона насамперед втілює зв'язки між явищами і процесами, які відбуваються в об'єктивному світі і мають певні ознаки. Це такі зв'язки, як: зв'язки взаємодії, тобто причинно-наслідкової залежності одних явищ або процесів від інших; зв'язки об'єктивні, тобто такі, що існують незалежно від волі і свідомості людей; зв'язки необхідні, тобто неминучі, такі, які не можуть не виникати (скажімо при економічному пануванні у суспільному виробництві певної людської спільноти вони неодмінно пануватимуть і у політичному спектрі життя суспільства); зв'язки загальні, поширені у різних народів, країнах, у різні епохи й характеризують певні явища або процеси з огляду на їх суттєві, головні риси; зв'язки усталені, тобто такі, що наявні невизначено довгий час, не можуть зникати і руйнуватися під впливом інших явищ або процесів, з якими вони так чи інакше пов'язані, певною мірою взаємодіють.

У структурі універсальних зв'язків, які мають вказані вище ознаки, для теорії держави і права важливі не всі їх риси, а лише ті, що пояснюють властивості цих інститутів як особливих (специфічних) явищ суспільного життя, котрі досліджуються у цілому.

Без розуміння специфічних закономірностей, властивих державі і праву, як єдиній системі, неможливо скласти не тільки цілісне уявлення про державно-правове життя суспільства, а й достатньо глибоко дослідити окремі правові чи державні явища. Тому вивчення цих специфічних закономірностей є неодмінним завданням загальної теорії держави і права. Вони, з одного боку, є загальними, оскільки характерні для держави і права як цілісних суспільних явищ, а, з іншого — специфічними стосовно загальних закономірностей суспільства у цілому.

Слід зазначити, що у даному разі поняття «специфічне» відображає властиву лише цьому явищу якісну визначеність, його відмінності від інших явищ. Ці відмінності можна вважати певною мірою внутрішніми закономірностями для держави і права. При цьому вони можуть бути спільними, якщо притаманні одночасно державі та праву, і специфічними, коли характерні тільки для держави або лише для права.

До предмета теорії держави і права належить вивчення також загальних закономірностей суспільства у такій мірі, у якій вони впливають на розвиток держави і права. Встановивши такі закономірності, особи можуть згідно з ними будувати свої відносини, вдосконалювати відповідні державно-правові системи на науковій основі.

Досліджувані теорією держави і права загальні специфічні закономірності у цілому поширюються і на їх структурні частини та напрями, слугують теоретичною основою їх пізнання. Це насамперед такі закономірності, як: виникнення, історичного розвитку та сучасного функціонування держави і права; єдності й відповідності типу держави і права, переходу їх від одного типу до іншого; поєднання у сутності держави і права загальнолюдських категорій з класовими та іншими засадами; співвідношення типу та форми держави і права; формування і функціонування механізму діяльності держави і системи права; правотворчої і правозастосовчої діяльності; співвідношення норми права і правовідношення; межі правового регулювання у суспільстві, розвитку демократії, законності і правопорядку; формування демократичної, соціальної, правової держави.

Якщо найзагальніше систематизувати такі закономірності, то побачимо, що вони можуть поділятися на: закономірності виникнення держави і права, які дозволяють з'ясувати, чому і на якій стадії розвитку людства з'являються держава і право; закономірності функціонування, що розкривають, як і у який спосіб діють складові елементи державно-правового механізму, як вони впливають на інші соціальні явища; і, нарешті, закономірності розвитку держави і права, покликані визначати, чому і у якому напрямі змінюються ці явища.

У процесі і внаслідок дослідження загальних специфічних закономірностей теорія держави і права розробляє методологічні засади наукового пізнання держави, права та інших державно-правових явищ, розкриває взаємозв'язок держави, права, інших сфер життя суспільства та людини.

Крім закономірностей, теорія держави і права досліджує значне коло питань, які мають вагоме значення для всіх юридичних наук, формулює основні теоретичні поняття або категорії юриспруденції, такі як: сутність, тип, форми, функції, структура та механізм дії держави і права, правова система, норми права та їх джерела, галузі й інститути права, суб'єктивне право і юридичний обов'язок, правове регулювання, правовідносини, правосвідомість, правова культура, природні та інші права і свободи людини та громадянина, їх законодавче визначення, додержання і захист. Дуже важливим є саме сучасне розуміння цих явищ і процесів, еволюції та співвідношення сучасних державних і правових систем; визначення загальних характеристик сучасних політико-правових доктрин.

Окрім суто реальних державно-правових відносин, процесів, явищ та категорій, до предмета теорії держави і права належать також уявлення людей щодо цього, а саме та частина суспільної свідомості, яка пов'язана з державою і правом, ними опосередковується. Причому теорія держави і права орієнтується не тільки на правосвідомість суспільства у цілому, а й на групову, індивідуальну, професійну правосвідомість посадових осіб, представників влади, юристів-практиків, правознавців з їх державно-правовими уявленнями, політико-правовою орієнтацією, свідомістю, психологією, ідеологією.

У процесі розвитку науки зазнає змін і перетворень її предмет, адже саме життя висуває нові об'єкти пізнання та ліквідує те, що віджило. Традиційна проблематика будь-якої науки, у тому числі держави і права, поповнюється новими напрямами досліджень, пов'язаних зі сферою інших галузей наукового знання. Практика свідчить: інтеграція, злиття, об'єднання різних наук у комплексному дослідженні відповідних об'єктів означає прогрес науки.

Слід зазначити, що розширення предмета теорії держави і права у розумних, виправданих державно-правовою дійсністю межах, не «розмиває» його, а значно збагачує та зміцнює. Таке твердження узгоджується з відомим положенням про те, що державу і право неможливо до кінця зрозуміти, виходячи тільки з них самих, що лише за межами предмета власне теорії держави і права (у сферах економіки, політики, суспільної свідомості тощо), «на стику» з предметами інших наук виявляються істинна сутність, призначення та роль держави і права у суспільстві.

У ході розвитку теорії держави і права елемент новизни тісно пов'язаний з елементом наступності. Тут нове, як і будь-де, виникає на основі попереднього як пізнавальна, більш глибока, змістовна та адекватна форма осягнення й розуміння держави і права. Але кожну новизну не можна сприймати без глибокого осмислення і, навіть, критичності. Так, у останні роки в друкованих засобах масової інформації, а також науковій літературі з приводу боротьби з тоталітаризмом спостерігались намагання принизити роль і значення держави у житті сучасного суспільства, висловлювались сумнівні ідеї про малопридатність самого поняття держави. У той час як світовий досвід стверджує, що держава — це такий соціально-політичний інститут, применшення значення якого негайно і негативно впливає на правопорядок у суспільстві, на правове життя, правовий простір. У сучасних умовах соціально-політичний розвиток усіх країн світу характеризується зростанням ролі держави і права у житті суспільства, посиленням єдності й упорядкованості їх функціонування, більш ефективним державно-правовим втручанням у різноманітні суспільні процеси.

Соціальна практика існування як нашої країни, так і держав світу ставить перед правовою наукою, у першу чергу перед теорією держави і права, все нові і нові питання, що потребують глибокого осмислення та вирішення на підставі широких політичних узагальнень і досвіду практики. Особливе місце у дослідженнях фахівців теорії держави і права України повинно посідати вчення про українську державність, її історичні, національно-культурні корені і традиції, про сучасне та майбутнє української держави і права.

У сьогоднішній перехідний період розвитку нашого суспільства від соціалістичної формації до нового демократичного устрою дуже важливо ґрунтовно і всебічно розібратись, у якій саме державі ми живемо, куди йдемо, яким правом користуємось. Всі ці питання нині, коли в Україні здійснюється політико-правова реформа, що покликана забезпечити перетворення нашої держави з президентсько-парламентської на більш демократичну і прийнятну для нашого суспільства парламентсько-президентську республіку, є вкрай актуальними. З огляду на це першочергово повинні бути досліджені:

закономірності формування і розвитку державно-владного механізму та правове визначення функцій і повноважень останнього, підвищення його відповідальності в умовах утвердження парламентсько-президентської форми правління в Україні;

подальші шляхи розвитку демократії, вдосконалення системи представницької влади і місцевого самоврядування, а також здійснення безпосереднього народовладдя;

шляхи здійснення адміністративної реформи, покращання структури й дієвості роботи державного управлінського апарату в усіх його ланках і на всіх рівнях;

подальше вдосконалення правової системи, підвищення її регулятивного впливу на суспільні відносини, розвиток прогресивних тенденцій у суспільному житті;

поліпшення законотворчої діяльності, розроблення сучасних засад подальшої систематизації законодавства, практики його реалізації;

гармонізація національної правової системи з прогресивними правовими системами країн Європи і світу;

межі регулятивного впливу держави і права на суспільні процеси в умовах становлення та розвитку ринкових відносин і науково-технічних перетворень;

аналіз проблеми реалізації законності та забезпечення належного правопорядку як невід'ємних засад нормального життя суспільства тощо.

Вивчаючи об'єктивні закони суспільного розвитку стосовно держави і права, їх соціально-політичні цілі, теорія держави і права досліджує увесь механізм державно-правового регулювання суспільних відносин й тенденції його розвитку. Слід зазначити, що зв'язок держави і права із суспільними відносинами не такий вже простий. Взяти, наприклад, сферу економіки. Право не утворюється за принципом простого віддзеркалення економічних відносин, примітивного їх відображення. Ці відносини відображаються у свідомості політичних сил, що перебувають при владі, формують у них певні політичні і правові переконання, на підставі яких потім виробляється державна воля, висловлена як закон. Це ті закони, що розробляються й приймаються спеціально утвореними державними структурами за встановленою процедурою — парламентами, законодавчими зборами, конгресами тощо. Вони є нормативними законами. Вивчення їх появи, шляхів досягнення необхідної якості, проблем реалізації, тобто багатьох пов'язаних з ними питань — також предмет спеціальної уваги теорії держави і права.

Окремі явища державно-правового життя: правовідносини, правопорушення тощо, що також мають свої специфічні закономірності розвитку і функціонування, вивчаються галузевими юридичними науками, але лише у певному аспекті, з точки зору характеристик, притаманних цим явищам у конкретних галузях державно-правового життя. Загальні ж закономірності даних явищ у цілому є предметом досліджень загальної теорії держави і права. Скажімо, теорія держави і права вивчає не кримінально-правові правопорушення і не цивільно-правові, бо цим займаються відповідні галузеві юридичні науки. Загальна ж теорія держави і права, спираючись на досягнення галузевих наук з цих питань, досліджує правопорушення у цілому, як соціально-правове явище, його природу, загальні закономірності виникнення та розвитку незалежно від конкретних форм і проявів даного явища у будь-якій галузі права.

Вивчення теорією держави і права найбільш суттєвих, провідних, визначальних закономірностей держави і права надає внутрішнього зв'язку та єдності усім відносно самостійним юридичним наукам, забезпечує цілісне теоретичне сприйняття всієї державно-правової дійсності.

Предмет науки «Теорія держави і права», як вже зазначалось, не лишається незмінним. Навпаки, він постійно розвивається. Тому ця наука повинна працювати на збільшення знань про свій предмет, розробляти систему наукових підходів до дослідження його розвитку в умовах об'єктивної реальності, бути спроможною швидко реагувати на всі зміни у сучасній динамічній державно-правовій дійсності.

Оскільки предмет дослідження будь-якої науки є основою розуміння її суті, специфіки і призначення, його чітке визначення має бути одним з головних завдань, яке повинна виконати та чи інша наука. Що стосується безпосередньо предмета теорії держави і права, то він визначений у багатьох підручниках, посібниках, академічних курсах, монографічних та інших виданнях. Так, у названій вище статті «Загальна теорія держави і права» П. Рабіновича зазначається, що цю науку вирізняє серед інших своєрідність предмета, яким є державно-правові закономірності, тобто об'єктивний, необхідний, «суттєвий, для певних умов загальний і сталий зв'язок державно-правових явищ між собою, а також з іншими феноменами, який безпосередньо обумовлює якісну визначеність цих явищ, що виявляється в їх юридичних властивостях. Інакше кажучи, це такий зв'язок, який юридично опосередковує соціальну детермінованість, структуру, функціонування і розвиток, соціальну дієвість державно-правових явищ. Наявність специфічних державно-правових закономірностей об'єктивно виокремлює юриспруденцію у самостійну науку, а сукупність таких загальних закономірностей становить предмет загальної теорії держави і права».

Підсумовуючи викладене у цьому розділі та враховуючи визначення предмета теорії держави і права в низці науково-монографічних та навчальних видань, можна дати наступне визначення: Предметом теорії держави і права є держава і право як специфічні суспільні явища, загальні закономірності їх виникнення, призначення і функціонування, їх сутність, типи, форми, функції, структура і механізм дії, взаємовідносини між собою та правовідносини з іншими суб'єктами суспільного життя, основні державно-правові категорії, спільні для всіх галузей юриспруденції, а також особливості державно-політичної і правової свідомості та правової культури. Фундаментальні проблеми, які покликана досліджувати теорія держави і права, мають величезне методологічне значення як для всієї юридичної науки, так і для правотворчої та правозастосовчої практики.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 835 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2466 - | 2150 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.