Слайд 19 | Слайд 20 |
Слайд 21 | Слайд 22 |
Слайд 23 | Слайд 24 |
Пояснення до слайду 23.
Відзивний акредитив у будь-який час може бути змінений або анульований банком-емітентом, у більшості випадків за вказівкою наказодателя акредитива без попереднього повідомлення бенефіціару. Тобто акредитив даної форми не передбачає ніякого правового платіжного зобов'язання банку і не надає бенефіціару достатнього забезпечення. Відзивний акредитив ніколи не підтверджується банком-кореспондентом і може застосовуватися лише в ділових відносинах між партнерами, відомими друг для друга як довіри, що заслуговують. В даний час такий акредитив використовується вкрай рідко.
Безвідзивний акредитив дає бенефіціару більш високий ступінь впевненості в тому, що його поставка або послуги будуть оплачені, як тільки він виконає умови акредитива. Безвідзивний акредитив являє собою тверде зобов'язання платежу банка-емітента. Для зміни або анулювання умов безвідзивного акредитива потрібна згода як бенефіціара, так і відповідальних банків.
Безвідзивний акредитив може бути непідтвердженим і підтвердженим.
При відзивному непідтвердженому акредитиві банк кореспондент лише авізує бенефіціару відкриття акредитива і не приймає ніякого власного зобов'язання платежу. Такий акредитив доцільний лише в тому випадку, якщо банк-кореспондент має позитивний досвід співробітництва з банком-емітентом, а також у країні банка-емітента політична й економічна ситуація достатньо стабільна.
Безвідзивний підтверджений акредитив характеризується тим, що банк-емітент підтверджує бенефіціару акредитив, тобто зобов'язується здійснити платіж по документах, які відповідають акредитиву і подані у встановлений термін. У цьому випадку бенефіціар, поряд із зобов'язанням банку, який відкрив акредитив, має юридично рівноцінне і самостійне зобов'язання банка-кореспондента здійснити платіж, що значно підвищує ступінь забезпечення. Оскільки в більшості випадків такий акредитив підтверджується банком у країні експортера, політичний ризик і ризик переказу коштів виключається.
У залежності від засобу використання акредитиви мають такі конструкції: акредитив із платежем по пред'явленні; акредитив, що передбачає акцепт тратт бенефіціара; акредитив із розстрочкою платежу; акредитив із червоною обмовкою; револьверний акредитив; акредитив, що передбачає негоціацію тратт бенефіціара; акредитив «стенд бай» (резервний акредитив); переказний акредитив. Крім того, використовуються такі конструкції акредитива, як акредитив «back-to-back» і переуступка виручки по акредитиву (цесія).
Акредитив із платежем по пред'явленні припускає, що розрахунки з бенефіціаром здійснюються безпосередньо після надання вказаних документів, якщо дотримані умови акредитива.
При акредитиві, що передбачає акцепт тратт бенефіціара (рамбурсному акредитиві), бенефіціар може вимагати, щоб після виконання умов по акредитиву тратта, що він виставив на покупця, була повернута йому банком-емітентом або банком-кореспондентом та забезпечена акцептом. Замість платежу відбувається акцепт тратти, що бенефіціар може передати своєму банку або для платежу в день настання терміна, або для обліку. Це дозволяє надати імпортеру відстрочку платежу.
Акредитив із розстрочкою платежу відрізняється тим, що бенефіціар одержує платіж не при подачі документів, а в більш пізній термін, передбачений в акредитиві. Такий акредитив близький до попереднього, проте з тією відмінністю, що в попередньому випадку бенефіціар має можливість здійснити облік тратти банком, а в другому тратта відсутня.
Акредитив із “червоною обмовкою” (акредитив з авансом) відрізняється тим, що продавець може вимагати від банка-кореспондента аванс на обговорену суму під письмове зобов'язання бенефіціара надати в термін відвантажувальні документи. Виплата авансу здійснюється за рахунок банка-кореспондента, але під відповідальність банку, що відкрив акредитив.
Револьверний акредитив полягає в тому, що покупець дає розпорядження поставляти замовлений товар визначеними партіями через визначені проміжки часу (договір про постачання партіями). Відповідно до цього графіку і здійснюються платежі по револьверному акредитиву, що покриває вартість часткових поставок. При використанні першої суми, автоматично набирає сили наступний частковий платіж і т.д. Револьверний акредитив може бути кумулятивний і некумулятивний. Кумулятивний означає, що суми невикористаних або не цілком використаних часток можуть бути додані до часток, що залишаються. Некумулятивний акредитив припускає, що термін використання своєчасно не затребуваних сум минає.
Акредитив із негоціацією (купівлею-продажем) тратт бенефіціара (комерційний акредитив) являє собою товарний акредитив, виставлений банком-емітентом у його національній валюті й адресований безпосередньо бенефіціару акредитива. Доставка адресату відбувається, в основному за посередництвом банка-кореспондента. У кредитному листі банк-емітент дає бенефіціару повноваження виставити вексель на нього, на іншого трасата, зазначеного в акредитиві, або на утримувача акредитива. Цей вексель може бути пред'явлений бенефіціаром разом з оригіналом кредитного листа і документами, що вказуються в ньому, для негоціації банку. За умови, що банк предстаить правильні документи, банк-емітент гарантує оплату векселя. Найбільш частий варіант комерційного акредитива припускає негоціацію в любому банку.
За допомогою акредитива “stand-by” (резервного акредитива) можуть бути гарантовані такі платежі і послуги:
- виплата по векселях, що підлягають оплаті по пред'явленні;
- погашення банківських кредитів;
- оплата товарних поставок;
- постачання товарів за договором;
- виконання договорів підряду на виконання робіт або надання послуг.
Акредитив “stand-by” є інструментом, подібним із гарантіями, що у силу свого документарного характеру підпорядковуються Уніфікованим правилам документарних акредитивів. Якщо гарантоване платіжне зобов'язання не виконане, бенефіціар спонукає банк виконати його, представивши разом із копіями відвантажувальних документів, що відповідають акредитиву, заяву про те, що наказодатель акредитива не виконав свої зобов'язання.
Переказний акредитив дозволяє торговому посереднику передати своє право на одержання коштів по акредитиву клієнта іншому постачальнику і тим самим дозволяє йому оформляти угоди з обмеженим використанням власних коштів. При цьому торговому посереднику його покупець виставляє безвідзивний акредитив. Останній повинний бути трансферабельний. Після одержання торговим посередником від банку повідомлення про відкриття на його користь акредитива, він може доручити останньому перевести акредитив на свого постачальника (другого бенефіціара). При цьому банк зобов'язаний перевести акредитив тільки в межах і в порядку, на які бенефіціар дав свою згоду. Витрати по переказу акредитива, як правило, відносяться за рахунок посередника. Після того, як постачальник відвантажив товар і представив документи, він одержує від банку, який авізує або підтверджує, договірний платіж. Документи направляються в банк, що переказує, який після цього дебетує торгового посередника. Останній передає свій рахунок-фактуру, виставлений на покупця, що переказує банку й в обмін на це одержує рахунок свого постачальника. Сума рахунку посередника, яка вища на торгову маржу, ніж сума рахунку постачальника, записується в кредит торговому посереднику. На закінчення, рахунок-фактура торгового посередника разом з іншими документами направляється банку-емітенту.
У випадку, якщо торговий посередник хоче перевести свою вимогу по акредитиві постачальнику, у його розпорядженні є дві можливості: акредитив “back-to-back” (компенсаційний) і переуступка виручки по акредитиву (цесія).
При виконанні розрахунків із використанням акредитива “back-to-back”, банк посередника відкриває зустрічний акредитив на користь постачальника й обмовляє за собою право бути місцем платежу по новому акредитиву. Банк також потребує гарантій безперешкодного обміну рахунками-фактурами, оскільки основний акредитив, відкритий на користь посередника, неможливо використовувати з виставленим постачальником рахунком із зустрічного акредитива.
Якщо промислові підприємства поступаються частиною виручки по акредитиву субпостачальникам матеріалів, деталей і т.д., ця операція оформляється з використанням цесії(переуступка виручки по акредитиві). На відміну від переказного акредитива, подачу документів здійснює бенефіціар. Цесія дає лише умовне забезпечення: виплата відбувається лише після здійснення платежу по акредитиву, а цесіонер не має ніякої гарантії, що бенефіціар по акредитиву в термін представить документи, що відповідають умовам акредитива.
Слайд 25 | Слайд 26 |
Слайд 27 | Слайд 28 |
Слайд 29 | Слайд 30 |
Слайд 31 | Слайд 32 |
Слайд 33 | Слайд 34 |