ВСТУП
Актуальність теми. На сьогоднішній день ні для кого не секрет, що економіка України функціонує за законами ринку та в умовах кризи, тобто всіма силами намагається вийти з неї. Кожне підприємство веде свою самостійну політику, і тільки воно відповідає за результати своєї діяльності. І саме це зумовлює необхідність у розробці нових і вдосконаленні існуючих механізмів управління діяльністю суб’єктів господарського процесу.
В сучасних умовах ринок створює для підприємств дуже жорсткі умови функціонування, а криза в економіці України лише поглиблює і без того тяжке становище підприємств. Щоб вижити і успішно працювати в таких умовах, підприємству не достатньо просто виробляти продукцію в максимальній кількості, а й реалізовувати її. Бо виживати за умов жорсткої конкуренції можуть тільки ті підприємства, які можуть представити на ринок якісну продукцію за помірними цінами.
Особливої уваги заслуговують ті підсистеми управління, які не застосовувалися в умовах командної економіки або ж мали деградований характер. Однією із таких підсистем була дистрибуційна. При цьому відсутність торговельної інфраструктури спричинила хаотичний розвиток торговельних посередників. Під час економічної кризи, яка розпочалася з осені 2008 року, стало очевидним, що дитрибуційні компанії повинні оптимізувати свої збутові системи з метою уникнення банкрутства.
Дистрибуцій на діяльність сьогодні є однією з найскладніших у системі менеджменту. Зараз ефективно реалізувати продукцію є набагато складніше, ніж її виготовити. Саме тому й актуальним є написання даної магістерської роботи, де ми дослідимо організацію дистрибуційної діяльності на підприємстві.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи є вивчення основних аспектів дистрибуційної діяльності торговельного підприємства та пошук шляхів її ефективнішого здійснення.
Щоб досягнути поставленої мети, потрібне виконання таких завдань:
- визначення теоретичної основи дистрибуційної діяльності на пдприємстві;
- вивчення основних засад організації каналів розподілу на підприємстві;
- з’ясування особливостей управління збутовою діяльністю;
- оцінка ефективності діючої системи дистрибуції на ТзОВ „Керамічна група”;
- пошук шляхів покращення ефективності дистрибуційної діяльності досліджуваного підприємства.
Об’єктом дослідження магістерської роботи є торговельне підприємство ТзОВ „Керамічна група”, що здійснює роздрібну і оптову торгівлю будівельними матеріалами.
Предметом дослідження нашої роботи є вивчення системи управління та організації дистрибуційної діяльності на підприємства та її компонентів.
Інформаційною базою є законодавство України, монографії, підручники, періодичні видання, публікації, статистична звітність. Окрім цього проаналізовано діяльність торговельного підприємства ТзОВ „Керамічна група”.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в розробці та обґрунтуванні шляхів удосконалення організації збуту на підприємстві.
Апробація (конференції). Основні ідеї наукового дослідження доповілись на міжнародній студентсько-аспірантській науковій конференції „Актуальні проблеми розвитку національної економіки України” (13-14 травня 2011року).
Методи дослідження. Дляреалізації поставлених перед нами завдань використано т теоретичні та емпіричні методи дослідження, такі як: метод аналізу, синтезу, порівняння, композиції та статистичні методи.
Структура та обсяг роботи. Результати дослідження магістерської роботи знайшли своє відображення у вступі, трьох розділах, висновках, списку використаних джерел і додатках.
У першому розділі дипломної роботи проведено вивчення теоретичних засад організації дистрибуційної діяльності на підприємстві. Розкрито економічний зміст таких категорії як збут, комерція, торгівля, управління. Охарактеризовано організаційні засади формування каналів розподілу, визначено типи каналів розподілу товарів і послуг. Окрім цього, визначено основні особливості управління дистрибуційною діяльністю, види збутових стратегій які використовують на підприємствах.
Другий розділ присвячений аналізу практичного управління дистрибуційною діяльністю на прикладі торговельного підприємства ТзОВ „Керамічна група”. Для кращого усвідомлення проблем визначено особливості збуту продукції, розподілом якої займається компанія. Це дало змогу повної мірою охарактеризувати збут на ТзОВ „Керамічна група” і виявити основні заходи, які сприяють ефективному розподілу, оцінити ефективність дистрибуційної діяльності та особливості збутової стратегії підприємства.
Методи покращення комерційно-збутової діяльності, виявлені на основі вивчення теорії і практики, запропоновані в третьому розділі дипломної роботи. В першу чергу, визначено способи підвищення ефективності комерційно-збутової діяльності, а також шляхи вдосконалення дистрибуційної діяльності ТзОВ „Керамічна група”.
Підсумком роботи є висновки, які узагальнюють результати дослідження.
Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Основний зміст роботи викладено на 124 сторінках. Робота містить 10 таблиць, 20 рисунків, 9 додатків. Список використаної літератури налічує 130 найменувань.