При перевірці ефективності землекористування підприємством аудитору доцільно:
1) Визначити типи землекористування, площу забудованої, вкритої рослинністю території, площу під місцями тимчасового та постійного зберігання відходів та небезпечних речовин (у т.ч. у минулому), площу застосування отрутохімікатів, площу рекультивованих земель, санітарно-захисної, водоохоронної зон та ін.
2) Зазначити:
- фактичне виконання на об’єкті аудиту заходів з охорони земель, дотримання цільового використання території;
- площу підтоплених земель
- стан протиерозійних та гідротехнічних споруд, захисних насаджень;
- наявність і виконання проекту благоустрою та озелененню санітарно-захисної зони об’єкту аудиту.
3) Звернути увагу на дотримання об’єктом аудиту встановленого порядку та обмежень при користуванні землями водного фонду.
При оцінці впливу підприємства на ґрунти та ґрунтові води аудитору необхідно:
1) Перевірити та проаналізувати інформацію (підприємства, територіальних органах влади та представництв Міністерства охорони навколишнього природного середовища на місцях) про випадки забруднення ґрунтів та ґрунтових вод, яка зберігаються на підприємстві.
2) Відібрати зразки ґрунтових вод/ґрунтів для лабораторних досліджень та передати їх на аналіз для подальшого використання результатів аналізу при загальній оцінці підприємства.
Наземні та підземні резервуари та цистерни перевіряються аудитором, у випадках зазначених у договорі, у наступній послідовності:
1. Аудитор повинен зазначити наявність або відсутність нормативно-технічних документів, що регулюють будівництво та експлуатацію наземних та підземних резервуарів (цистерн), зазначити їх технічні характеристики, особливі вимоги до них, відповідність до цільового призначення та вимог безпеки.
2. Перевіряється відповідність переліку хімічних речовин та сполук, що зберігаються в наземних/підземних резервуарах/цистернах дійсній номенклатурі речовин, що там зберігаються.
3. Аудитором долучаються копії планів розміщення, сполучення, шляхів завантаження та розвантаження резервуарів/цистерн, трубопроводів, нанести місця розміщення резервуарів/цистерн на план-схему.
4. Зазначається якість ведення контрольних оглядів та наявність звітної документації щодо використання підземних/наземних резервуарів/цистерн.
У окремих випадках аудитору при проведенні екоаудиту також необхідно перевірити рівні фізичних впливів на об’єкті. Таку перевірку доцільно проводити у наступній послідовності:
1. Надати інформацію про відповідність умов виробничих процесів до вимог щодо гранично допустимих рівнів акустичного впливу, вібрації, електромагнітного випромінювання.
2. Надати результати контрольних вимірів, описати функціонування системи моніторингу за рівнями впливу фізичних факторів.
3. Провести дослідження рівня фізичних факторів впливу.