Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Реакції серцево-судинної системи працівника на трудові навантаження




 

Трудова діяльність, супроводжуючись певними затратами енер­гії, вимагає збільшення інтенсивності окислювальних процесів, що, У свою чергу, відбивається на показниках гемодинаміки, стані серця і кровоносних судин працівника. Саме з кровотоком надходять до всіх органів і тканин працюючого організму необхідні поживні реновини і кисень. Одночасно в кров виділяються з тканин продукти обміну та вуглекислота. Ці процеси складають транспортну функ­цію крові. Кров виконує також терморегуляторну (підтримання постійної температури тіла), захисну (білі кров'яні тільця поглина­ють мікроби, що потрапили в організм) і гуморальну (розносить по всьому тілу гормони, які посилюють або послаблюють діяльність різних органів) функції.

Відповідно до важкості роботи та факторів зовнішнього середо­вища в організмі працівника збільшується кровоток, мірою якого є хвилинний об'єм крові, тобто кількість крові, яка проходить через систему кровообігу за одну хвилину.

Збільшення хвилинного об'єму крові досягається за рахунок двох механізмів пристосування серцево-судинної системи до умов роботи:

• посилення діяльності серця;

• розширення капілярів.

Діяльність серця посилюється збільшенням частоти скорочень серця за одиницю часу, тобто збільшення пульсу, а також шляхом збільшення ударного об'єму серця. Ударний об'єм — кількість кро­ві, яка виштовхується в судини за одне скорочення.

В стані спокою частота пульсу у людини становить 60...80 уда­рів за хвилину, ударний об'єм — 50...80 мл, а хвилинний об'єм кро­ві— 5...6 л.

Під час інтенсивної роботи частота пульсу може зростати до 180...240 ударів за хвилину), ударний об'єм крові — до 100... 150 мл, а хвилинний об'єм — до 20...ЗО л. Доведено, що перевищення час­тоти пульсу при роботі понад 150... 190 ударів за хвилину є мало­ефективним, оскільки при цьому зменшується ударний об'єм. На частоту пульсу, крім м'язових зусиль, впливають рівень емоційних реакцій, робоча поза, температура навколишнього середовища. Так, у робочій позі стоячи частота пульсу працівника може бути на 10... 15 ударів за хвилину більшою, ніж в позі сидячи (80...90 за­мість 70...75). При температурі 25...ЗО °С частота пульсу також зростає на 10... 15 ударів за хвилину.

При важкій фізичній роботі, особливо в несприятливих умовах теплового перегрівання, частота пульсу у працівника може досягати 150 ударів за хвилину. 140...160 ударів за хвилину може досягати частота пульсу у працівників, які виконують напружену нефізичну роботу.

Проте показники пульсу залежать від індивідуального фізичного стану працівника, його віку і статі. За одних і тих самих наванта­жень частота пульсу у жінок в середньому на 10... 15 ударів за хви­лину більша, ніж у чоловіків. Фізично сильніша людина виконує ана­логічну роботу з меншою частотою пульсу, ніж менш працездатна.

При фізичній роботі частота пульсу досить тісно корелює з показ­ником споживання кисню, тобто затратами енергії (табл. 3).

 

 

Таблиця З





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 390 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2363 - | 2243 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.