Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Кейнсіанська модель сукупної пропозиції




Сукупна пропозиція “Аggregate supply” (AS) – загальний обсяг товарів та послуг в економіці, який може бути запропонований фірмами при певному рівні внутрішніх цін.

Кейнсіанська модель функціонування розглядає економіки на порівняно коротких відрізках часу. Аналіз сукупної пропозиції базується на наступних передумов:

- Економіка функціонує в умовах неповної зайнятості факторів виробництва;

- Ціни, номінальна заробітна плата та інші номінальні величини - відносно жорсткі, повільно реагують на ринкові коливання;

- Реальні величини (обсяг випуску, зайнятість, реальна заробітна плата та ін) більше рухливі, швидше реагують на коливання ринкові.

Крива AS * b горизонтальна кейнсіанської моделі (в крайньому випадку, при жорстких цін та номінальної заробітної плати) або має позитивний нахил (при жорсткій номінальної заробітної плати і щодо рухомих ціни).

Причинами відносної жорсткості номінальних величин у короткостроковому періоді є: тривалість трудових договорів, державне регулювання мінімальної заробітної плати, ступінчастий характер зміни цін і заробітної плати (коли фірми змінюють ціни і заробітну плату поступово, «порціями», з огляду на конкурентів), термін дії контрактів на постачання сировини та готової продукції, діяльність профспілок, що ефект «меню» і т.д.

Наприклад, якщо витрати перевидання каталогів з цінами на випущену продукцію досить великі й сам процес перевидання вимагає певного проміжку часу (ефект «меню»), то при збільшенні попиту фірми протягом деякого часу будуть прагнути найняти додаткову кількість робітників, наростити випуск і задовольнити попит покупців при колишньому рівні цін. У такому екстремальному випадку абсолютно жорстких цін короткострокова крива AS буде горизонтальною.

Якщо номінальна заробітна плата досить жорстка, а ціни щодо гнучкі, то їх зростання, викликане збільшенням сукупного попиту, призведе до зниження реальної заробітної плати, праця стане дешевше, що сприятиме зростанню попиту на працю з боку фірм. Використання більшої кількості праці призведе до збільшення випуску. Таким чином, у період, коли номінальна заробітна плата не міняється, з'являється позитивна залежність між рівнем цін і обсягом випуску. Крива AS в цих умовах має позитивний нахил.

Розумність і реальність припущень про відносну жорсткості цін на коротких тимчасових інтервалах підтверджується типовим поведінкою бізнесу. У звичайних умовах більшість фірм є надлишкові потужності, запаси готової продукції на складах, а також можливість використовувати понаднормову роботу або найняти додаткових працівників (особливо в умовах неповної зайнятості). Тому в короткостроковому періоді розширення попиту завжди може бути зустрінутий збільшенням обсягу продажів без будь-якого істотного зміни цін.

Слід звернути увагу на те, що у кейнсіанській моделі крива AS обмежена справа рівнем потенційного випуску, після чого вона набуває вигляду вертикальної прямої, тобто фактично збігається з довгостроковою кривою AS. Таким чином, об'єм сукупної пропозиції в короткостроковому періоді залежить головним чином від величини сукупного попиту. В умовах неповної зайнятості факторів виробництва і жорсткості цін коливання сукупного попиту викликають перш за все зміни обсягу випуску (пропозиції) і лише згодом можуть позначитися на рівні цін.Емпіричні дані підтверджують це положення.

Якщо уряд хоче збільшити обсяг випуску в економіці, то згідно з кейнсіанської-му підходу вона повинна стимулювати сукупний попит за допомогою фіскальної і грошової політики, наприклад, збільшити державні витрати, знизити податки, розширити пропозицію грошей і т.п.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 605 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2172 - | 2117 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.