Тема 1-2. Загальні положення методики викладання та педагогічної майстерності. Методична робота кафедри: функції, завдання, види, вимоги
Семінар – 2 години
Методика викладання у вищій школі як галузь педагогічної науки і навчальна дисципліна.
Методичне забезпечення діяльності кафедри та його практичне значення.
Педагогічне самовиховання та професійний саморозвиток викладача вищої школи засобами педагогічної майстерності.
Шляхи опанування методикою викладання та педагогічною майстерністю.
1. Методика викладання – 1. Галузь педагогічної науки, навчальна дисципліна, у вищій школі України – складова професійної діяльності науково-педагогічного (педагогічного) працівника, яка охоплює дослідження, розробку і впровадження найбільш ефективних для навчальних дисциплін методів, засобів навчання; створює рекомендації щодо вивчення певного навчального матеріалу з конкретної дидактики.
2. Педагогічне мистецтво, тому що відповідає на питання чого навчати? як навчати? як учитися? (С. Гончаренко)
3. Оптимальне поєднання прийомів та засобів загальнодидактичних методів навчання (А. Цимбалюк).
У сучасних умовах реформування системи освіти України набула актуальності проблема профпідготовки фахівців. Ії розв’язання полягає у відродженні українським суспільством національної ідеї, відкритості зарубіжному досвіду, утіленні перспективних технологій розвитку, навчання, викладання у ВНЗ. У цьому процесі особливої актуальності та визначального значення набувають методика, методи, технології та техніки викладання дисциплін у ВШ.
Методика викладання - це оптимальне поєднання загально дидактичних методів, прийомів і засобів навчання, які застосовуються для організації навчального процесу.
Мета вивчення дисципліни:
- сформувати у студентів систему знань та навичок, вміння викладати навчальні дисципліни;
- ознайомити із знаннями про особливості викладання дисциплін у вузах;
- ознайомити із особливостями професійної майстерності та педагогічної техніки викладача;
Програмою передбачено проведення лекційних та семінарських занять, на яких розглядаються теоретичні та практичні питання викладання, організаційно-правові форми активізації діяльності учасників навчального процесу, а також виконуються конкретні завдання з відповідних тем навчальної дисципліни.
Курс “Методика викладання у вищій школі” забезпечує засвоєння студентами основних принципів, методів, форм організації, технологій виховної, навчальної, організаторської діяльності викладача у вищій школі.
Зміст дисципліни включає: 1) теоретичні засади методики викладання у вищій школі; 2) специфіку методів викладання у структурі процесу навчання у вищій школі; 3) психолого-педагогічні умови впровадження освітніх технологій викладання у вищій школі; 4) методичні основи викладання у вищій школі; 5) методологічні основи викладання у вищій школі; 6) дидактичні основи управління навчально-творчою діяльністю студентів. Це відповідає двом змістовим модулям дисципліни, і її базові блоки створюють єдину модульну систему.
Мета курсу «Методика викладання у вищій школі» – надання студентам магістратури цілісної і логічно-послідовної системи знань про дидактику підготовки кадрів вищої кваліфікації, розкриття концепції, основи теорії, методики і методології викладання дисциплін у системі ВШ.
Завдання курсу:
1) формування теоретичних уявлень про МВ у ВШ як навчальну дисципліну, її мету, завдання; ознайомлення з поняттями, категоріями, методами, технологіями МВ у ВШ; з’ясування її місця в системі наук;
2) висвітлення особливостей методів викладання у ВШ;
3) ознайомлення зі структурою і змістом навчального процесу у ВНЗ;
4) оволодіння педагогічними формами освітньої взаємодії зі студентами, навчитися творчо застосовувати знання і способи діяльності, засвоєнні під час вивчення навчальних дисциплін;
5) научіння планувати, організовувати та аналізувати різноманітні види навчальних і позааудиторних занять. Використовувати найбільш ефективні методи навчання, виховання і розвитку студентів;
6) набуття початкового досвіду ведення науково-методичної роботи, дослідно-експериментальних форм педагогічної діяльності;
7) ознайомлення з кращим педагогічним досвідом викладачів ВНЗ України, апробування найбільш ефективних прийомів і методів навчання, що застосовуються в системі викладання навчальних дисциплін.
Предмет навчальної дисципліни: закономірності викладацької діяльності у вищій школі.