Рекомендовано Вченою радою
філософського факультету
Лютого 2005 року
Протокол №5
Київ – 2005
В С Т У П
Навчально-методичний комплекс покликаний сприяти результативності засвоєння студентами нормативного курсу “Німецька філософія Нового часу”, який передбачає ознайомлення студентів спеціальності “Релігієзнавство” філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка з особливостями розвитку філософії в Німеччині в період Нового часу. Навчально-методичний комплекс забезпечує методичні основи вивчення курсу, який має важливе значення для розширення та поглиблення знань студентів в галузі історико-філософської науки і виступає неодмінною складовою вивчення історії філософії. Курс “Німецька філософія Нового часу” має на меті сформувати у студентів цілісне уявлення про специфіку німецької філософії Нового часу, як вона відбилась у системах її основних представників, виробити фахові навички тематичної праці з філософськими текстами.
Предметом курсу є:
1. Закономірності, основні періоди, специфічні риси, історична та культурна обумовленість німецької філософії Нового часу.
2. Окремі філософські системи запропоновані представниками німецької філософії Нового часу.
3. Способи розв’язання основних філософських проблем (онтологічних, гносеологічних, етичних, історичних, соціальних) у працях представників німецької філософії Нового часу.
Мета та завдання дисципліни:
Метою та завданнями курсу “Німецька філософія Нового часу” є:
1. Ознайомлення студентів з історико-філософськими аспектами формуванні і розвитку німецької філософії Нового часу;
2. Формування у студентів базових знань про розвиток німецької філософії Нового часу, а також про ті філософські системи, які були розроблені її представниками;
3. Формування у студентів цілісної концептуальної картини розуміння німецької класичної філософії та її ролі для розвитку всієї наступної філософської традиції.
Як результат вивчення дисципліни студенти мають засвоїти:
1. Базові знання з історії розвитку німецької філософії доби Просвітництва.
2. Базові знання з історії розвитку Німецької класичної філософії.
3. Знання різноманітних підходів до оцінки ролі і значення німецької філософії Нового часу для розвитку світової філософської думки.
4. Навички порівняльного аналізу різних філософських систем у межах одного історико-філософського періоду.
5. Вміння аналізувати матеріал і самостійно проводити історико-філософську роботу з опрацювання текстів.
6. Основні методи роботи з філософськими текстами.
Зв’язок з іншими дисциплінами
Обов’язковою вимогою до вивчення курсу “Німецька філософія Нового часу” є наявність знань з курсів “Філософія Нового часу”, “Середньовічна філософія”, “Філософія доби Відродження”, “Антична філософія”.
Дисципліна забезпечує базові теоретичні знання для набуття навичок практичної роботи з філософськими текстами, що є необхідним елементом фахової підготовки філософських кадрів.
Аналіз інформаційних джерел
Окрім першоджерел, базових підручників, посібників, монографій, наукових статей, доповідей (пункт “Основа література”, який подається після кожної теми), після кожної теми також надається перелік додаткових джерел, які мають на меті допомогти студенту розширити власні знання, більш ґрунтовно з’ясувати для себе основні положення, що викладались під час лекції та в більш повному обсязі засвоїти матеріал читаного курсу.
У якості базового підручника з вивчення курсу “Німецька філософія Нового часу” використовується підручник:
Базовим підручником, що використовується студентом протягом вивчення всього курсу є:
Історія філософії: Підручник / За ред. В. І. Ярошовця. – К.: Видавник ПАРАПАН, 2002.
Базовим словником є:
Історія філософії: Словник / За ред. В. І. Ярошовця. – К.: Знання України, 2006.