Кодедж Ки ї вського м і жнародного ун і верситету
І ндив і дуальне науково- досл і дне завдання
РЕФЕРАТ
з дисципліни «Правознавство»
За темою «Поняття, ознаки та теорії походження держави»
Виконав: студент
1 курсу 1 групи
ПІБ
Перевірив: викладач Богашов О.А.
Київ 2012
ПЛАН:
ВСТУП
1. Поняття держави;
2. Ознаки держави;
3. Основні теорії походження держави.
ВИСНОВКИ
СПИСОК Використаних ДЖЕРЕЛ
ВСТУП
Виконана робота присвячена розгляду політико-територіальної організації суспільства – держави. У рефераті розглянуто основні підходи до визначення поняття держава. Окремо розглянуто призначення держави та історичні типи держав, що виділені сучасною юридичною та історичною наукою. Проведено аналіз основних та факультативних ознак держави, що вирізняють її з поміж інших територіальних організацій структур. Окрема увага у роботі була приділена теоріям походження держав. Проведено аналіз кожної з них окремо з викладенням авторів, періоду формування та основних світоглядних принципів.
При написанні роботи було використано матеріали з підручників «Правознавство» авторів Наровлянський О. Д., Дзера О. В., Гончаренко В.Г., Копєйчиков В. В. Використовувалися також нормативні джерела, серед яких Конституція України від 28 червня 1996 року, Декларація про державний суверенітет від 16 липня 1990 року, Закон України «Про правонаступництво» від 12 вересня 1991 року. Для визначення окремих понять було застосовано енциклопедичні матеріали, зокрема Юридична енциклопедія України.
Поставлені у роботі напрями стало можливим досягти шляхом структуризації теми за наступними напрямами. Робота складається з трьох питань: поняття держави, ознаки держави, основні теорії походження держави. Крім того у роботі визначено вступну частину та висновки. У кінці реферату приведено список використаних джерел. Загалом робота викладена на 15 сторінках.
Основні теорії походження держави
Уже багато століть історики та правознавці вивчають походження держави та права. Однак й донині існує чимало теорій походження держави.
Ця теорія найдавніша. Ще в XVIII ст. до н. е. в законах царя Хаммурапі стверджувалося про божественне походження Вавилонської держави та царів. Так само пояснювали походження своїх держав і своєї влади правителі Стародавнього Китаю та Стародав нього Єгипту. В епоху Середньовіччя ідею богоствореності держави й права проповідували та розвивали у своїх працях мислителі й учені — Августин Блаженний (354–430) та Фома Аквінський (1225–1274).[1]
ВИСНОВКИ
Проведена робота дає підстави сформулювати наступні висновки…
Підсумовуючи матеріал викладений у рефераті вважаємо за доцільне окремо презентувати наступні положення….
Вивчення політико-юридичного явища «держава» стало можливим узагальнити проаналізовану інформацію у наступних положеннях…..(приклади як можна розпочати вступ)
1. Розглянувши поняття «держава» у підручниках різних авторів та визначення вчених філософів стало можливим визначити, що держава – це суверенна політико-територіальна організація публічної влади певних соціальних сил, що має апарат управління й примусу, робить свої веління загальнообов’язковими на певній території та представляє суспільство у внутрішніх і зовнішніх відносинах.
2. Провівши аналіз ознак, що вирізняють державу від інших суспільних організацій вважаємо необхідним виокремити наступні:
· територія;
· населення;
· державна влада;
· правова система;
· органи легального примусу;
· збройні сили;
· податкова система;
3. Представлені у роботі теорії походження держави є різними за змістом і дають можливість зрозуміти різні фактори, що вплинули на формування держави. Теорії походження держави необхідно розглядати через призму їх системності до окремих держав світу. Оскільки, формування деяких держав здійснювалося саме на основі певних теорій (Ватикан – теологічна теорія, договірна теорія). Не можна також не відмітити, що соціально-економічні фактори були визначальними для утворення чи перетворення багатьох європейських держав.
СПИСОК вИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Наровлянський О. Д. Правознавство: Підручн. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. (профільний рівень). — К.: Грамота, 2010. — С272 с.
2. Правознавство: Підручник / За ред.В.В.Копєйчикова. - 5-е вид.,перероб. та доп. - К.: Юрінком Інтер, 2002. - 736 с.
3. Правознавство: підручник / За відп. ред. О.В. Дзери. – 10-те вид., перероб. і допов. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 848с.
4. Конституція України від 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30, ст. 141.
…
[1] Наровлянський О.Д. Правознавство: Підручн. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. (профільний рівень). — К.: Грамота, 2010. — С. 11-12.