ПЛАН-КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тема уроку: «Словниковий склад української мови. Походження слів: власне українські й запозичені слова».
Соціокультурна тема: «Мистецтво гончарів».
Мета: познайомити учнів з поняттями про лексикологія, лексика, сформувати поняття про поділ лексики за походженням, допомогти учням осягнути поняття власне української лексики та запозиченої;
увести словниковий запас учнів лексику на позначення предметів народного вжитку, формувати навичку комунікативної взаємодії учнів, сприяти мовленнєвому розвитку учнів;
розкрити привабливість давнього народного ремесла гончарів, формувати пізнавальний інтерес до народної культури.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу; урок-подорож
Методи і прийоми: бесіда, робота з підручником, метод вправ, інтерактивні (робота в групах, робота в парах), активні (гра-мовчанка, прогнозування, проблемні питання), зв’язні висловлювання учнів, аудіювання, читання.
Унаочнення та засоби навчання:
Ілюстрації „Гончар за работою”, „Гончарні вироби”.
Роздавальний матеріал – матеріали для груп, пар.
Карта „Країна Лексикологія”, динамічні об’єкти.
Картки оцінювання: малюнки, слова, тлумачення (словникова стаття).
Картки взаємо і самоцінки.
Обладнання (технічні засоби навчання):
Картки з іменами учнів, тлумачні словники.
Дзвінок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хвилина)
· Привітання. ( Підводьтеся, налаштуємося, посміхнемося, скажемо українською своїм сусідам праворуч і сусідам ліворуч)
· Налаштування
· Картки (Продовжуємо знайомитися один з одним ближче, і в цьому нам допомагають наші картки з іменами, які ми оформлювали на минулому уроці )
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (2 хвилини)
· Прогнозування теми за картою (Кожний розділ науки про мову – як нова країна. У дорозі до нових відкриттів нам допоможе карта. Ця карта динамічна – на ній будуть з’являтися і зникати об’єкти. Ви вже могли роздивитися її на перерві)
– Як називається непізнана нами країна? (Лексикологія)
– Які два міста ми сьогодні збираємося відвідати? (Запозичена і власне українська лексика)
· Оголошення теми учнем
– Хто стане вчителем і оголосить тему нашого уроку?
· «Криголам» – очікування (Давайте скажемо, що ми чекаємо від нашого уроку, що дізнаємося. Я почну, а ви підхопите. «Я – Альона Ігорівна. Сподіваюсь, наша подорож буде цікавою і ми познайомимося з походженням слів».
· Оголошення мети учнями
· Запис у зошит (один рядок пропускають).
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Сприйняття й усвідомлення нових понять «лексика», «лексикологія»
· Розгадування кросворда. Робота в малих групах – четвірках (5 хвилини)
ІНСТРУКТАЖ
- Пропущений рядок ми заповнимо, коли отримаємо ключ від нової країни.
- Об’єднайтеся в четвірки. Ваше завдання: якнайшвидше дізнатися, хто є мешканцем країни Лексикологія.
- Кожна група отримає кросворд, заповнить його і у вертикальному рядку прочитає відповідь.
- Працювати потрібно пошепки, не здавати секрети конкурентам.
- Сигналом про виконання роботи підняті руки усіх членів команди. Відповідь, що викрикується, не зараховується.
- Представники четвірок отримайте кросворди. Починаймо?
Групі, що знайшла відповідь, поки інші працюють, видається бонусне завдання – подумати над питанням. Питання видаються на окремих аркушах.
–Який новий мовний термін буде нашим ключем. (Лексика)
– Хто здогадався, що ми називаємо лексикою?
Лексика – це словниковий склад мови
– А які ще мовні терміни ми беремо із собою у дорогу? (Лексикологія, словниковий склад мови)
– А хто кмітливий, хто є мешканцем країни Лексикологія? (Слова, усі слова нашої мови)
· Усвідомлення нового навчального матеріалу. (3 хвилини)
· Робота з підручником (стор.166)
Ø Ключ у нас є, але ми не зможемо ним скористатися, поки не добре не познайомимося з мовними термінами-помічниками. Як завжди надійним помічним нам стає підручник. Відкриємо на сторінці 166. І прочитаємо, що говорить підручник, навіщонам потрібно потрапити в країну Лексикологія.
– Чому для нас важливо познайомитися з усім, чим володіє Лексикологія? (Бо мешканці Лексикології – слова, а чим більше ми їх знаємо, ти кращими мовцями стаємо).
– Чи були ви праві у ваших визначеннях Лексики і Лексикології? (Майже так)
– То ж як визначаємо? Лексика – це …1 учень
– Лексикологія – це … 1 учень
– А що ви дізналися нового про українську мову? 1 учень
· Запам’ятовування нових термінів (2 хвилини)
o Робота в парах (Перший варіант розкажіть своєму сусіду нові терміни, а другий – що нового дізналися про українську мову).
o Заповнимо пропущений рядок Лексика – словниковий склад мови
Знайомство з групами лексики за походженням(1 хвилина)
· Знайомство з поділом лексики за походженням. Бесіда з опорою на карту
Ø Ми дійшли до містечка, в ньому будиночки різні (українські хатки, будинки інших народів). У віконечках слова: вода, сонце, рід; рушник, гопак; плеєр, майонез, краватка.
– Як ви думаєте, чому так виглядає містечко?
Þ Перечитайте тему нашого уроку (у підручнику)
– Якими ж за походженням є слова в нашій мові?
– Дайте відповідь повним реченням: На які групи за походженням поділяється лексика?
3. Знайомство з власне українською лексикою. (2 хвилини)
· Встановлення істотних ознак власне українських слів
o Бесіда.
– Яких слів в українській мові більше?
– Назвіть, які ви знаєте власне українські слова?
– Як давно ці слова у нашій мові?
– Чи могла б мова існувати без цих слів?
· Запис прикладів слів. Щоб запам’ятати термін, запишемо у зошитвласне українські слова, які ви знайшли на карті.
Власне українські слова: вода, сонце …
– Допишіть самостійно
· Робота з власне українськими словами: гончар…. Мотивування наступної роботи
– Прочитай останніх п’ять слів
– Чи всім знайомі ці слова, ви знаєте їх значення?
– Чи здогадалися, де ми опинилися? вулиця Гончарна.
– Хто живе на цій вулиці?
– Хто такі гончарі?
4. Робота з текстом «Мистецтво гончарів». Вправа. 381, сторінка 166 (11 хвилин)
4.1. Дотекстові завдання
– Про таких майстрів ми дізнаємося із тексту на сторінці 166.
– Прочитайте його назву.
– Придивіться до ілюстрації
– Чому їх роботу називають мистецтвом?
· Знайомство з новою лексикою. «Займи позицію»
– Де тут куманець, кухоль, горщик, макітра, глечик, миска, кухоль? Доведіть. Можете скористатися довідкою підручника. (Я вважаю, що …, тому що ….)
4.2. Текстові завдання
· Виразне читання тексту вчителем та підготовленими учнями
– Розпочнімо знайомство з мистецтвом гончарів. Спробуйте уявити, як працює майстер-гончар. Перший абзац читає підготовлений учень, другий – вчитель, щоб передати динаміку, третій – підготовлений учень
· Перевірка первинного сприйняття. Бесіда за змістом
– Подивіться на ілюстрацію чи таким ви уявляли гончаря за роботою?
Þ Як народжується гончарний виріб?
– Чи легка ця справа?
· Вибіркове читання тексту в парах
Ø Перший варіант перечитайте пошепки своєму сусіду частину тексту, де описується його робота, передаючи усю чарівність цього процесу (Учні читають 2 абзац)
Ø Підніміть руку кому вдалося детально уявити роботу гончаря.
Ø А тепер другий варіант прочитайте першому, що ще ми дізналися про мистецтво гончарів. (Учні читають 1, 3 абзац )
4.3. Післятекстові завдання
· Комунікативна вправа: вживання нової лексики
– Хто уважний, як називається предмет на фото
– Які ще вироби виготовляють гончарі?
– Як одним словом називаються ці предмети?
Ø Складемо речення із словосполученням глиняний посуд.
Ø Запишемо у зошит найкраще.
З давніх-давен в Україні виготовляли майстри-гончарі глиняний посуд.
· Робота над оволодінням мовними нормами
– Чи дотримувалися правил вимови? Прочитайте слова в рамочці.
– Знайдіть і прочитайте словосполучення із цими словами.
· Орфографічний коментар
– Які слова виділено у тексті?
Þ Чому?
Þ Поясніть їх правопис.
– Нам час вирушати з містечка Гончарне, наостанок скажемо, а яких слів власне українських чи запозичених в тексті було більше?
– Чому?
5. Запам’ятовування матеріалу (3 хвилини)
· Вправа на застосування знань.
· Робота в парах. Учитель-учень
Ø Мешканці нас не хочуть відпускати, хочуть дати нам щось у подарунок, щоб його отримати ви всі перетворитесь на пари «вчитель-учень»
Учнями будуть учні другого варіанта, вони будуть усно виконувати вправу 382, а учні першого варіанта стануть вчителями, вони будуть слухати і перевіряти правильність виконання, при потребі допомагати.
Починаймо.
Вчитель контролює роботу учнів
Учні розповідають в парах
· Презентація тлумачного словника
– Як ви думаєте, що це за подарунок?
Þ Чи значення всіх власне українських слів ми завжди знаємо?
Þ Що допоможе нам дізнаватися значення власне українських слів, значення яких ми не знаємо.
– Чому потрібно використовувати тлумачний словник?
Тепер ви зможете завжди на перерві постійно знаходити значення невідомих слів.
4. Знайомство із запозиченою лексикою. (3 хвилини)
· Сприйняття нового матеріалу. Бесіда за картою
– Попрощаємося з містом власне українських слів. Куди вирушаємо далі?
– Чому воно менше?
– Як ви розумієте термін «запозичені»?
– Придивіться уважно до малюнків на карті, чи можете встановити звідки прийшли слова?
– А як ви вважаєте, чому в нашій мові з’являються слова з інших мов?
· Усвідомлення нового матеріалу. Робота з підручником. Впр. 385.
Три учні читають по черзі.
– То ж чому в нашій мові з’являються слова з інших мов?
– Які слова називаються запозиченими?
· Запам’ятовування нового матеріалу. Взаємоконтроль у парах. Учитель-учень
Ø Розкажіть, що ви дізналися про запозичені слова. Тепер другий варіант учитель, перший – учень.
Вчитель контролює роботу учнів.
Учні розповідають в парах
ІV. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ