Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методика виготовлення препарату листка мніума середнього




Візьміть предметне скло і покривне скельце і ретельно протріть їх дочиста. На пенал покладіть предметне скло і на нього нанесіть краплину води. З гілочки моху мніума пінцетом зірвіть один серединний листочок і помістіть його у краплину води на предметному склі. Листочок зверху злегка змочіть і накрийте покривним скельцем. Виготовлений препарат покладіть на предметний столик і закріпіть затискачами.

Мікроскопічне дослідження препарату. Препарат спочатку розгляньте при малому збільшенні мікроскопа. У полі зору ви бачите, що листочок мніума складається з великої кількості дрібних багатокутних клітин зеленого кольору. Вибравши найчіткіше виявлену ділянку, переведіть мікроскоп із малого на велике збільшення. Як і в попередній роботі, за допомогою мікроскопа підберіть найкращу різкість зображення. Ретельно вивчіть будову клітин. На препараті добре помітна їх будова клітин завдяки чітко відособленій клітинній оболонці. Під нею залягає тонкий шар зернистої цитоплазми. У деяких клітинах помітне кулясте ядро з ядерцем, зануреним у цитоплазму. Особливістю досліджуваного об’єкта є численні хлоропласти — зелені еліпсоїдальні тільця. Більшу частину клітини займає вакуоля, що виділяється як безструктурна частина цитоплазми.

В альбомі великим планом зарисуйте 2-3 клітини і позначте їх складові частини.

Методика виготовлення препарату із плоду горобини звичайної. Із пенала візьміть предметне скло, а з бактеріологічної чашки - покривне скельце і ретельно протріть їх дочиста і досуха. Предметне скло покладіть упоперек на пенал і нанесіть на нього краплину води.

Візьміть плід горобини і за допомогою препарувальної голки надірвіть і відігніть шкірку оплодня. З-під шкірки на кінчик голочки візьміть трохи м’якуша плоду і покладіть у краплину води на предметне скло. Голочкою подрібніть взятий шматочок м’якуша до однорідної маси. До неї додайте краплину води і накрийте покривним скельцем. Готовий препарат покладіть на предметний столик і закріпіть його затискачами.

Рис.7. Хромопласти у клітинах плодів різних видів рослин: а - шипшини; б - конвалії; в - горобини; г - глоду; 1 - клітинна оболонка; 2 - цитоплазма; 3 - ядро; 4 - хромопласти; 5 – вакуоля

Мікроскопічне дослідження препарату. Спочатку розгляньте препарат при малому збільшенні мікроскопа. Ви бачите велику кількість роз’єднаних клітин неправильної форми. Виберіть 2-3 клітини з найбільш виявленою структурою. У такої клітини привертає увагу оранжеве або червонувате забарвлення нитчастих, циліндричних та іншої форми структурних тілець, переплетених між собою. Ці оранжеві тільця і є хромопласти. Уважно роздивіться форму, будову та розміщення. Розподіляються вони в зернистій цитоплазмі, розташованій уздовж клітинної оболонки. У клітинах звичайно виявлено кілька вакуолей, розділених цитоплазматичними тяжами. Десь збоку в цитоплазмі відшукайте ядро — кулясте сірувате тільце — з ядерцем (рис. 7).

В альбомі великим планом зарисуйте 2-3 клітини і позначте відмічені складові частини.

Методика виготовлення препарату листка традесканції віргінської. Предметне скло протріть дочиста і досуха. Аналогічно протріть покривне скельце. Предметне скло покладіть упоперек на пенал і нанесіть на нього краплину води.

Візьміть листок традесканції або нарізані попередньо шматочки листка і обгорніть його на вказівному пальці лівої руки так, щоб нижній бік листка виявився зверху. За допомогою гострого скальпеля чи леза дуже обережно, щоб не поранити палець, надріжте і зніміть частину епідермісу без зеленого м’якуша листка. Якщо це не вдається, то зріжте частину епідермісу. Достатньо шматочка, завбільшки кілька міліметрів. Помістіть його в краплину води на предметне скло. Злегка змочіть його, накрийте покривним скельцем, витісняючи з-під нього повітря. Зайву воду відберіть за допомогою фільтрувального паперу. Препарат покладіть на предметний столик і закріпіть затискачами.

Мікроскопічне дослідження препарату. Спочатку препарат розгляньте і вивчіть при малому збільшенні мікроскопа. На ньому добре видно клітинну будову епідермісу. Виберіть ділянку, де найчіткіше помітні всі складові частини об’єкта. Розмістіть їх в центрі поля зору.

Рис 8. Лейкопласти у клітинах листка традесканції: 1 - клітинна оболонка; 2 - цитоплазма; 3 - ядро; 4 - лейкопласти; 5 - вакуоля
Далі досліджуйте об’єкт при великому збільшенні мікроскопа. Зверніть увагу на те, що епідерміс утворюють живі багатокутні, щільно зімк- нені клітини. В їх будові рельєфно виділяються такі елементи: 1) клітинна оболонка, що оточує протопласт клітини;

2) цитоплазма, розміщена вздовж клітинної оболон- ки у вигляді суцільного шару або цитоплазма- тичних тяжів, розділяю- чи окремі вакуолі;

3) ядро з одним або двома ядерцями; 4) лейкопласти (рис.8) - сріблясті кулясті тільця,які найчастіше розміщуються навколо ядра у вигляді сріблястого віночка.

Крім безбарвних клітин, епідерміс містить багато зеленуватих клітин – це замикаючі клітини продихів, з якими ми ознайомимося в розділі „Гістологія”.

В альбомі великим планом зарисуйте 2-3 клітини з лейкопластами.

Висновки. 1.Пластиди є обов’язковим компонентом рослинної клітини, чим вона відрізняється від тваринної. 2. У процесі еволюції формуються пластиди та їх внутрішня структура відповідно до умов їх існування в повітряному середовищі. 3. З участю пластид відбувається процес фотосинтезу: утворення та нагромадження органічної речовини, збагачення атмосфери киснем, що є умовою розвитку високоорганізованих тварин і людини.

 

Тести для самоконтролю

 

1. Які ви знаєте типи пластид у квіткових рослин? Які вони у нижчих рослин?

2. Яку будову мають хлоропласти під електронним мікроскопом?

3. Яке походження пластид?

4. Яка їх будова у різних представників різних систематичних груп рослин?

5. Назвіть основні види сполук, що входять до складу пластид.

6. З участю яких пластид виникають первинні і вторинні крохмальні зерна.

7. Які ви знаєте способи розмноження пластид?

8. Що спільного і відмінного між хлоропластами і хромопластами?

9. Чому хромопласти нерідко розглядають як деградуючі хлоропласти?

10. Як формуються грани у різних систематичних груп рослин і яка їх будова?

11. Дайте визначення пластид і назвіть їх основні функції.

12. Які пігменти властиві хлоропластам?

13. Назвіть пігментний склад хромопластів.

14. Який тип крохмалю відкладається у хлоропластах?

15.  Як називаються пластиди, в яких запасається крохмаль?

16. Який крохмаль відкладається у лейкопластах?

17. У яких органах рослини зосереджені хлоропласти?

18. Які органи рослин містять хромопласти?

19. Чи входить каротин і ксантофіл до складу хлоропластів?

20. Що таке ламели і грани?






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-11-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 690 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2261 - | 2147 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.