Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Небезпеки, класифікація небезпек.

   Небезпека це негативна властивість живої та неживої матерії, що здатна спричиняти шкоду самій матерії: людям, природному середовищу, матеріальним цінностям. Небезпека – це умова чи ситуація, яка існує в навколишньому середовищі і здатна призвести до небажаного вивільнення енергії, що може спричинити фізичну шкоду, поранення та/чи пошкодження.

Завдання БЖД є вивчення всіх можливих потенційних небезпек та забезпечення таких умов, при яких вони не реалізуються.

Прихована (потенційна ) небезпека проявляється за певних важко передбачуваних умов і реалізуються у формі надзвичайних ситуацій, захворювань чи травм людей.

Кожна людина відчуває небезпеку інтуїтивно і розуміє ії значення по- своєму. Згідно з висновками експертів ООН, більшість людей пов'язують почуття небезпеки з буденними проблемами и повсякчасними клопотами, а не ґрунтують його на побоюванні глобальних катастроф чи міжнародних конфліктів. Захист життя, робочого місця, достатку, здоров'я, довкілля - основні проблеми безпечного почуття людини. Відчуття небезпеки має також індивідуальний відтінок, який головним чином залежить від:

а) рівня соціального і духовного розвитку особистості;

б) ситуації і суспільного устрою, які позитивно чи негативно впливають на світосприйняття громадянина.

При ідентифікації небезпек необхідно виходити з принципу “ все впливає на все”, тобто джерелом небезпеки може бути все живе і неживе, а підлягати небезпеці також може “все живе і неживе”.

Джерелами носіями небезпек є:

- природні процеси та явища;

- елементи техногенного середовища;

- людські дії, що криють у собі загрозу небезпеки.

Номенклатура, тобто перелік можливих небезпек, налічує понад 150 найменувань і при цьому не вважається за повну. З метою аналізу, узагальнення та розробки заходів щодо запобігання негативним наслідкам існує необхідність класифікації небезпек, джерел, що породжують їх, та тих чинників (факторів), які безпосередньо призводять до негативного впливу на людину.

 

4

 Залежно від конкретних потреб існують різні системи класифікації — за джерелом походження, локалізацією, наслідками, збитками, сферою прояву, структурою, характером впливу на людину тощо. Найбільш вдала класифікація за

джерелом походження, згідно з якою всі небезпеки поділяються на групи: природні, техногенні, соціально-політичні та комбіновані (природно-техногенні, природно-соціальні та соціально-техногенні.

Така класифікація майже збігається з класифікацією надзвичайних ситуацій (НС), затвердженого постановою КМУ 15.07.98р. №1099, згідно з якою НС на території України поділяються на: *нс техногенного, *НС природного, НС соціально-політичного та *НС воєнного характеру.

Природні джерела небезпеки - це природні об'єкти, явища природи та стихійні лиха, які становлять загрозу для життя чи здоров'я людини (землетруси, зсуви, селі, вулкани, повені, снігові лавини, шторми, урагани, зливи, град, туман, ожеледі, блискавки, астероїди, сонячне та космічне випромінювання, небезпечні рослини, тварини, риби, комахи, грибки, бактерії, віруси, заразні хвороби тварин та рослин).

Техногенні джерела нбезпеки  - це передусім небезпеки пов'язані з використанням транспортних засобів, з експлуатацією підйомно-транспортного обладнання, використанням горючих, легкозаймистих і вибухонебезпечних речовин та матеріалів, з використанням процесів, що відбуваються при підвищених температурах та підвищеному тиску, з використанням електричної енергії, хімічних речовин, різних видів випромінювання (іонізуючого, електромагнітного, акустичного), матеріально-технічне середовище (виведена людиною собака — бультер'єр, виведені в військовий лабораторіях бактерії, організми генної інженерії.

 До соціальних джерел небезпек - належать небезпеки, викликані низьким духовним рівнем: *бродяжництво, *проституція, *п'янство, *алкоголізм, злочинність тощо. Першоджерелами цих небезпек є незадовільний матеріальний стан, погані умови проживання, страйки, повстання, революції, конфліктні ситуації на міжнаціональному, етнічному, расовому чи релігійному ґрунті.

☼    Джерелами політичних небезпек  є конфлікти на міжнаціональному та міждержавному рівнях, духовне гноблення, політичний тероризм, ідеологічні, міжпартийні, міжконфесійні та збройні конфлікти, війни.

І все ж більшість небезпек мають комбінований характер.

● природньо-техногенні небезпеки — с мог, кислотні дощі, пилові бурі, зменшення родючості ґрунтів, виникнення пустель та інші явища, породжені людською діяльністю;

● природьо-соціальні небезпеки — химерні етноси, наркоманія, епідемії інфекційних захворювань, венеричні захворювання, СНІД та інші;

● соціально-техногенні небезпеки - професійна захворюваність, професійний травматизм, психічні відхилення та захворювання, викликані виробничою діяльністю, масові психічні відхилення та захворювання, викликані впливом на свідомість і підсвідомість засобами масової інформації та спеціальними

5

 технічними засобами, токсикоманія (це мається на увазі не одиничний випадок, а масові явища в певній галузі, регіоні, країні).

Походження небезпек

За характером походження небезпеки бувають:

• природного характеру (стихійні лиха, захворюваність людей, заразні хвороби тварин та рослин тощо);

• техногенного характеру (транспортні аварії, пожежі, неспровоковані вибухи, аварії з викидом небезпечних хімічних і радіоактивних речовин тощо);

• соціально-політичні небезпеки (політичні небезпеки: тероризм, збройні конфлікти, війни та інші; соціальні небезпеки: злочинність, бродяжництво, алкоголізм, тютюнопаління та інші);

• комбіновані небезпеки (природно-техногенні небезпеки: озонові діри, кислотні дощі, опустелювання, парниковий ефект тощо; природно-соціальні небезпеки: наркоманія, епідемії інфекційних захворювань, венеричні захворювання, СНІД).



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Основні поняття та визначення безпеки життєдіяльності. | Характеристика небезпечних та шкідливих факторів, небезпечні та
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 319 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2217 - | 2049 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.