ВСТУП
Курсова робота є одним із видів наукової роботи, самостійним навчально-науковим дослідженням студента. Виконання курсової роботи має за мету дати студентам навички проведення наукового дослідження, розвинути у них навички творчої самостійної роботи, оволодіння загальнонауковими і спеціальними методами сучасних наукових досліджень, поглибленим вивченням будь-якого питання, теми навчальної дисципліни.
Згідно з Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах України курсова робота виконується з метою закріплення, поглиблення і узагальнення знань, одержаних студентами за час навчання та їх застосування до комплексного вирішення конкретного фахового завдання.
Як наукове дослідження, курсова робота є формою реалізації інтелектуальної діяльності студента, тому результати найцікавіших досліджень можуть бути опубліковані в збірках студентських наукових робіт і рекомендовані до презентації на науково-практичних конференціях. При підготовці курсової роботи необхідно: ‒ продемонструвати ґрунтовні знання з дисципліни і вміння застосовувати їх до розв’язання конкретних завдань; 5 ‒ виявити глибоке розуміння пропонованих наукових концепцій і принципів; ‒ проявити аналітичне мислення, наукові здібності; ‒ реалізувати продемонструвати вміння користуватися додатковою літературою; ‒ розвинути навички самостійної роботи. Курсова робота дає змогу виявити творчий та науковий потенціал студента, а також може бути сходинкою до подальшої наукової роботи. Адже в процесі її підготовки не тільки розвиваються навички самостійного вивчення й узагальнення наукової літератури з конкретного питання, але й виявляються нові складові наукові проблеми. Ці складові можуть бути розглянуті в наступних курсових або магістерській роботах. Важливим значенням курсової роботи є те, що, моделюючи розв’язання виокремленої проблеми, студент розвиває здатність приймати самостійні рішення, необхідну будь-якому фахівцю на конкретному робочому місці. Крім того, досвід самостійного наукового дослідження, вибір найбільш ефективних методів та прийомів, аналіз одержаних результатів та їх оцінка розвивають здатність до обґрунтування власної професійної думки та вміння викласти її в письмовій формі.
Термін виконання курсових робіт визначається робочим навчальним планом.
Мета курсу “Соціальна педагогіка” полягає в розкритті теоретичних основ соціальної педагогіки як науки та обґрунтуванні змісту провідних напрямів професійної соціально-педагогічної діяльності з представниками різних соціальних груп.
Виконання курсової роботи з "Соціальна педагогіка" - важливий етап в професійному становленні фахівця із соціальної роботи.
1 ЗАГАЛЬНА МЕТОДИКА ПІДГОТОВКИ КУРСОВИХ РОБІТ
Мета курсової роботи – поглиблення і застосування теоретичних знань, розвиток науково-дослідницьких здібностей, формування цілісного уявлення про актуальні проблеми.
Організація написання курсової роботи. Курсова робота виконується з метою поглибленого вивчення студентом обраної теми згідно з навчальними планами, робочими навчальними програмами відповідних дисциплін і передбачає обов’язкове вивчення спеціальної вітчизняної та зарубіжної літератури, передового досвіду з теми, яка вивчається, а також представлених у літературі (або отриманих самим студентом) результатів емпіричних досліджень.
Орієнтовні теми курсових робіт розробляються лектором з дисципліни «Соціальна педагогіка». Орієнтовну тематику курсових робіт студенти отримують на початку вивчення дисципліни. Назва роботи повинна бути короткою (5-12 слів), відповідати змісту навчальної дисципліни та суті вирішуваної наукової проблеми, вказувати на мету дослідження і його завершеність.
Студент має право вносити уточнення до теми курсового дослідження згідно зі своїми навчальними і науковими інтересами, але всі зміни мають обов’язково повинні погоджуватися із науковим керівником. Науковий керівник проводить індивідуальне консультування студента. Під час консультації визначаються: загальні вимоги до роботи, порядок її виконання, орієнтовний план, джерела, які підлягають вивченню, зміст та методика проведення конкретного дослідження, визначаються терміни виконання етапів роботи. Починаючи роботу, студент має розподілити свій час і після вибору теми паралельно з навчальними заняттями взятися за її опрацювання, дотримуючись календарного плану написання курсової роботи (ДОДАТОК Д). Складаючи і виконуючи такий графік, студент не лише вчиться писати курсову роботу, вирішуючи ті чи інші фахові проблеми, але й практично розвиває навички тайм-менеджменту і самоменеджменту
В ході написання курсової роботи належить:
- обґрунтувати актуальність обраної теми курсової роботи, проаналізувати важливість проблеми для науки, суспільства, особистості;
- систематизувати і узагальнити свої знання з теорії соціальної роботи та суміжних дисциплін;
- навчитися аналізувати наукову літературу, практичний досвід, використовуючи при цьому різні методи наукового дослідження;
- логічно і аргументовано викласти суть питань плану роботи в контексті обраної теми
Процес виконання курсової роботи поділяється на декілька етапів, а саме:
- вибір теми курсової роботи;
- підготовка до написання курсової роботи;
- складання плану роботи;
- формування тексту курсової роботи;
- оформлення роботи;
- захист курсової роботи.
2 ЕТАПИ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
1. Вибір теми.
Вибираючи тему курсової роботи з тематики, запропонованої кафедрою, студент повинен зорієнтуватись у тому, щоб дослідження, здійснене в процесі розробки курсової роботи, можливо було продовжити в подальших наукових пошуках.
Назва курсової роботи повинна відповідати обраній спеціальності та суті дослідження.
Вибрана тема погоджуються з науковим керівником і затверджується на кафедрі.
2. Підготовка до написання роботи.
У процесі підготовки до написання курсової роботи підбираються й вивчаються літературні джерела, складається бібліографія. Самостійний пошук літературних джерел здійснюється за допомогою бібліотечних каталогів (систематичного, алфавітного), реферативних журналів, бібліографічних довідників. Особливу увагу слід звернути на періодичні видання: газети, журнали, де можна знайти останні результати досліджень спеціалістів. Важливо підібрати джерела сучасної зарубіжної літератури.
Методика вивчення літератури, як основа наукового дослідження в курсовій роботі, залежить від характеру й індивідуальних особливостей студента - загальноосвітнього рівня й спеціальної підготовки, ерудиції та особливостей пам'яті, звичок і працездатності. Разом з цим є доцільним дотримання загальних правил опрацювання літератури.
Спочатку потрібно ознайомитись з основною літературою (підручниками, теоретичними статтями), а потім - прикладною (законодавчими актами, інструктивними матеріалами, статтями про конкретні дослідження чи досвід господарювання тощо). Вивчення складних джерел (монографій) слід починати лише після опрацювання простіших (підручників). Вивчення книг передує вивченню статей давніших видань — найновіших джерел.
Відібрана література підлягає уважній обробці. Попереднє ознайомлення включає побіжний огляд змісту, читання передмови, анотації. Розділи, що мають особливе значення для курсової роботи, старанно обробляють, звертаючи особливу увагу на ідеї й пропозиції щодо вирішення проблемних питань обраної теми, дискусійні питання, наявність різних точок зору й протиріч.
У процесі опрацювання літератури на окремих аркушах або картках роблять конспективні записи, виписки з тексту, цитати, цифровий матеріал. При цьому слід обов'язково робити повні бібліографічні записи джерел: автора, назва книги (статті), видавництва (назви журналу), року видання, обсягу книги (номеру журналу), номеру сторінки з тим, щоб використати ці записи для підготовки списку використаної літератури й зробити необхідні посилання на джерела в тексті курсової роботи.
Складання попереднього плану роботи.
Ознайомлення з літературними джерелами є основою для складання попереднього плану курсової роботи. План включає: вступ; загальну частину: взаємопов'язані і логічно побудовані питання, що дозволяють розкрити тему; висновки. Самостійно складений студентом план обговорюються з науковим керівником, у разі необхідності коригується й після цього затверджується.
4. Формування тексту курсової роботи
Формування тексту курсової роботи відбувається шляхом систематизації й обробки зібраних матеріалів з кожної позиції плану. До тексту вносяться тільки старанно підібрані й цілеспрямовано проаналізовані матеріали. На цьому ж етапі обґрунтовуються пропозиції, формулюються висновки, підбирається ілюстративний матеріал (графіки, рисунки, таблиці). У процесі роботи визначається необхідність доповнення додатковими матеріалами. Одержаний чорновий варіант курсової роботи доповнюється, уточнюються деякі положення, остаточно формулюються всі висновки й пропозиції.
Текст курсової роботи повинен бути відредагованим, стилістично витриманим як наукове дослідження. Остаточне оформлення курсової роботи здійснюється у відповідності з вимогами, які детально описані в наступному параграфі стосовно виконання та оформлення дипломної роботи.
Слід особливо відзначити, що курсова робота має містити результати проведеного соціологічного дослідження з обраної проблеми.
Оформлення роботи.
Робота оформлюється згідно з вимогами до змісту курсової роботи і правилами її оформлення. Після консультації з викладачем робота коригується, доповнюється. Потім брошюруется і представляється для перевірки, рецензування і подальшого захисту. Критеріями оцінки роботи є: адекватність змісту теми, глибина, повнота розкриття змісту, науковість, грамотність, акуратність оформлення.
6. Захист курсової роботи.
Захист курсових робіт здійснюється за встановленим графіком, прилюдно, перед комісією. Процедура захисту передбачає стислий виклад студентом головних проблем дослідження та їх вирішення, відповіді на запитання членів комісії. До захисту студент отримує свою роботу, знайомиться з рецензією й готується аргументовано відповісти на зауваження й запитання. У процесі захисту членами комісії оцінюється глибина знань студентом досліджуваної теми, уміння вести дискусію, обґрунтовувати й відстоювати свою точку зору, чітко відповідати на поставлені запитання. Остаточна оцінка вноситься в залікову книжку.
Курсова робота повинна бути логічно побудованою й мати характер цілісного й завершеного самостійного наукового дослідження.
3 ВИМОГИ ДО КУРСОВОЇ РОБОТИ
3.1.Структура курсової роботи
Структура курсової роботи:
Ø титульна сторінка
Ø завдання
Ø календарний план
Ø зміст
Ø вступ (приблизно 2 – 3 сторінки, основні елементи: актуальність, теоретико-методологічна основа роботи, мета, об’єкт, предмет, гіпотеза, завдання дослідження, теоретична та практична значущість роботи)
Ø основна частина:
Ø розділ/розділи теоретичного аналізу;
Ø розділ емпіричного дослідження, що складається з двох частин: у першій має бути описано організацію емпіричного дослідження (визначено мету, концептуальні та емпіричні гіпотези, завдання емпіричного дослідження, описано вибірку, методики дослідження (не менше двох) та статистичних методів розрахунку), у другій – наведено власне результати дослідження, їх інтерпретація та аналіз
Ø висновки
Ø список використаних джерел
Ø додатки.
Титульний аркуш має єдиний стандарт і містить такі відомості у визначеній послідовності:
а) назва міністерства та навчального закладу;
б) назва інституту (факультету) і випускової кафедри;
в) назва навчальної дисципліни і тема курсової роботи згідно із затвердженим на засіданні кафедри переліком;
г) номер групи, спеціальність, прізвище, ініціали студента, його власний підпис та дата, коли робота була здана;
д) посада, прізвище та ініціали наукового керівника, його підпис і дату;
є) місто і рік виконання курсової роботи. Зразок оформлення титульної сторінки наведено в ДОДАТКУ В.
ЗАВДАННЯ – в листі завдання містяться основні відомості про курсовий проект та визначені завдання для проведення дослідження.
КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН – окреслює та визначає чіткі терміни виконання курсової роботи.
ВСТУП розкриває сутність і стан вивчення основного питання роботи, підстави та вихідні дані для розробки теми, обґрунтування необхідності вивчення питання. Головна мета вступу – розкриття актуальності проблеми і позначення кола питань, що досліджуються. Основні елементи вступу: обґрунтування актуальності теми, визначення об’єкта, предмета, мети, гіпотези, завдань дослідження, методів дослідження, теоретико-методологічної основи дослідження, теоретичної та практичної значущості роботи. Всі назви елементів вступу виділяються жирним курсивом та пишуться з нового рядка.
ОСНОВНА частина роботи складається з розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів. Кожен розділ починають із нової сторінки. Перед основним текстом кожного розділу може бути передмова зі стислим описом обраного напряму. Наприкінці кожного розділу формулюють висновки із лаконічним викладом наведених у розділі результатів
Перший та другий розділи роботи присвячується аналізу теоретичних джерел із проблеми. У ньому описуються встановлені факти, закономірності, які являють собою теоретичну основу дослідження, що дозволяє визначити ступінь дослідженості проблеми та ті сторони, які залишилися поза увагою авторів.
ЕМПІРИЧНА частина роботи – найвідповідальніша та найсерйозніша та має містити результати соціологічного дослідження щодо проблеми. Цьому питанню присвячується 3 розділ курсової роботи.
Всі розділи курсових робіт є структурованими, тобто поділеними на 2 – 3 підрозділи, кількість яких визначається кількістю аспектів проблеми.
Висновки пишуть як до кожного розділу, так і за змістом усієї роботи (наприкінці роботи вони мають назву «ВИСНОВКИ»). Часто для зручності їх нумерують. У загальних висновках починають із дуже стислого опису актуальності обраної для дослідження проблеми. Потім, знову ж таки, коротко розкривають, що було з’ясовано в ході теоретичного аналізу певної проблеми. Нарешті, переходять до того, як вивчали цю проблему емпірично: які гіпотези було висунуто, що підтвердилось, а що – ні. Висновки в курсових роботах треба робити відповідно до поставлених у вступі завдань (скільки завдань – стільки і структурних елементів висновків (по факту – абзаців)).
Завершують висновки обов’язковим абзацом про визначення перспектив подальшої розробки обраної проблематики.
Список використаних джерел – елемент бібліографічного апарату, який містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після висновків. Бібліографічний опис складають безпосередньо за друкованим твором або виписують із каталогів і бібліографічних покажчиків повністю без пропусків будь-яких елементів, скорочення назв і т. ін.
Окремі частини тексту, що мають самостійне значення (об'ємні розрахунки, методики), можуть бути вміщені в додатки. Рекомендований обсяг курсової роботи не повинен перевищувати 30-35 друкованих аркушів.
3.2 Вимоги до оформлення курсової роботи
– Формат листа- А4
– Назва шріфта- Times New Roman
– Розмір шріфта- 14
– Міжрядковий інтервал 1,5 (полуторний)
– Розмір полів (відстань від тексту до краю аркуша)
зверху і знизу – (2 см)
зліва для прошивки роботи – (2,5 або 3 см)
справа – (1,5 см.)
– Вирівнювання тексту – по ширині
– Відступ для абзаца- 1 см.
– Назва розділів, підрозділів виділяється жирним шрифтом.
Кількість сторінок 30-35
Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знака №.
Нумерація сторінок – у правому верхньому кутку аркуша.
На першій сторінці (титульному аркуші) номер не ставиться. Нумерація починається зі змісту – друга сторінка. Додатки наприкінці роботи не нумеруються.
Усі курсові роботи пишуться державною – українською – мовою, за винятком списку літератури, де використане джерело записується мовою оригіналу, наприклад, російською, англійською, німецькою тощо.
Основний текст курсових робіт поділяється на структурні одиниці: найбільш великі – РОЗДІЛИ (назва пишеться великими жирними буквами, обов’язково пишеться слово «розділ», перенесення слів у заголовку розділу не допускається), розділ складається з підрозділів (назва пишеться жирними буквами, слово «підрозділ» писати не обов’язково), підрозділи складаються з пунктів (назва пишеться жирними буквами курсивом, слово «пункт» не пишеться). Нумерація розділів подається арабськими цифрами без знака № і без крапки після цифри. Зміст, вступ, висновки, список використаних джерел не мають порядкових номерів. У тексті курсової роботи номер розділу ставлять після слова «РОЗДІЛ», після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка друкують заголовок розділу.
Структурні складові роботи (ЗМІСТ, ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ – якщо є, РОЗДІЛИ, ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ, ДОДАТКИ) пишуться великими літерами, вирівнюються по центру та завжди починаються з нової сторінки.
Назви підрозділів пишуться звичайними буквами, вирівнюються по ширині, крапка наприкінці не ставиться. Назви пунктів також пишуться звичайними буквами, вирівнюються по ширині, але наприкінці ставиться крапка.
Підрозділи нумеруються в межах розділів (наприклад, 1.1, 1.2, 1.3 і т. д.), пункти, відповідно, в межах підрозділів (наприклад, 1.1.1, 1.1.2, 1.2.1, 1.2.2 і т. д.), підпункти, в межах пунктів (наприклад, 1.1.1.1, 1.1.1.2 і т. д.)
Обов’язково при написанні курсових робіт треба робити посилання на першоджерела. Зазвичай багато посилань концентрується в теоретичній частині роботи, але доцільно робити посилання й при інтерпретації результатів емпіричного дослідження на схожі результати досліджень інших вчених.
Якщо посилання на одне джерело, то пишеться його порядковий номер зі списку джерел у квадратних дужках (наприклад, [22]). Якщо посилання на кілька джерел, то пишуться їх порядкові номери зі списку джерел через крапку з комою (наприклад, [10; 15; 22]). У разі посилань на кілька джерел, порядкові номери яких у списку джерел ідуть один за одним, то номери посилань пишуться через тире (наприклад, [10 – 12; 22].
Якщо в тексті роботи наводиться оригінальний текст автора, цитата оформлюється в лапках і в посиланні необхідно обов’язково навести сторінки, де її можна знайти в такому трактуванні. У такому випадку наприкінці цитати в квадратних дужках спочатку ставиться номер джерела зі списку джерел, потім, через кому, номер сторінки.
Унікальність курсової роботи Одне з нових вимог, це контроль наявності плагіату і визначення допустимого рівня в процентному співвідношенні унікальності роботи, тому використання матеріалу в чистому вигляді, навіть з посиланнями на першоджерела, при наявності таких вимог, вважаються неприйнятними і потребують авторської правки.
Особливу увагу слід звернути на оформлення таблиць та рисунків.
4 ЗАХИСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Захист курсових робіт здійснюється за встановленим графіком, прилюдно, перед комісією. Процедура захисту передбачає стислий виклад студентом головних проблем дослідження та їх вирішення, відповіді на запитання членів комісії. До захисту студент отримує свою роботу, знайомиться з рецензією й готується аргументовано відповісти на зауваження й запитання. У процесі захисту членами комісії оцінюється глибина знань студентом досліджуваної теми, уміння вести дискусію, обґрунтовувати й відстоювати свою точку зору, чітко відповідати на поставлені запитання. Остаточна оцінка вноситься в залікову книжку. Підготовка презентації Захист курсової роботи проводиться із технічними засобами, а саме, проектором.
На захист студент готує доповідь із презентацією основних результатів роботи. Основні результати роботи мають подаватись структуровано, в послідовності виконання поставлених дослідницьких завдань. Не рекомендується у доповіді повторювати текст вступу і висновків, які члени комісії можуть прочитати самостійно і окремі моменти уточнити під час запитань. Для виступу надається 10 хвилин, протягом яких треба відповісти на такі запитання:
1. З якою метою курсова робота готувалася саме з цієї теми, проблеми? Яке теоретичне і практичне значення вона має?
2. Яка структура робота і які розглянуті в ній запитання найбільш важливі й цікаві? При цьому слід коротко зупинитися на окремих, найбільш важливих аспектах роботи.
3. Які літературні джерела використовував автор і що нового почерпнув для себе з питань, які вивчав?
4. До яких висновків прийшов автор, які його пропозиції й рекомендації, ким і як можна їх врахувати, використати?
Доповідь необхідно готувати, виходячи з нормативного часу виступу, також 5 хвилин передбачено на запитання і відповіді членів комісії. Бажаним супроводом для доповіді, який може значно підвищити наочність викладу і бути фактором підвищення оцінки за курсову роботу, є медіапрезентація. Обговорення результатів та виставлення оцінки проводиться комісією у присутності студентів. Студент, який не захистив курсову роботу, допускається, після її доопрацювання, до повторного захисту згідно з графіком ліквідації академічної заборгованості студентів.
У процесі визначення оцінки враховується ряд важливих показників якості роботи:
- актуальність обраної теми;
- чіткість формулювання мети і завдань роботи;
- структура та логіка побудови плану роботи;
- якість і глибина теоретично-методичного та емпіричного аналізу проблем;
- наявність критичного огляду літературних джерел;
- системність та глибина аналізу діяльності об’єкта досліджень;
- дотримання вимог щодо оформлення роботи;
- наявність та інформаційна змістовність ілюстративних матеріалів для захисту роботи;
- змістовність повідомлення про основні результати досліджень;
- правильність і чіткість відповідей на запитання.
КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ КУРСОВОЇ РОБОТИ
№ | Критерії оцінювання | Максимальний бал |
1 | Вступ: формулювання його елементів і відповідність їм всієї роботи (зокрема, предмету і гіпотезам дослідження) | 10 |
2 | Ступінь виконання завдань: 1) методологічних (І розділ) 2) теоретичних (ІІ розділ) | 15 15 |
3 | Висновки: їх конкретність, лаконічність, відповідність меті | 10 |
4 | Список використаних джерел: «свіжість», співвідношення підручників, наукової літератури і Інтернет-джерел тощо | 10 |
5 | Загальна оцінка курсової роботи до захисту | 60 |
6 | Захист: 1) лаконічність і репрезентативність виступу | 15 |
7 | 2) відповіді на запитання | 10 |
8 | 3) змістовність медіапрезентації | 15 |
9 | Загальна оцінка курсової роботи | 40 |
10 | Разом: | 100 |
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Беличева С. А. Основы превентивной психологии / С. А. Беличева. – М.: Изд. центр консорциума «Соц. здоровье России», 1994. – 221 с.
2. Березин С. В. Психология ранней наркомании / С. В. Березин, К. С. Лисецкий. – М.: Москва-Самара, 2000. – 64 с.
3. Бочарова В. Г. Социальная педагогика / В. Г. Бочарова. – М., 1994. – 264 с.
4. Василькова Ю. В. Методика и опыт работы социального педагога: учеб. пособие для студ. висш. пед. учеб, заведений. – М.: Издательский центр «Академия», 2001. – 160 с.
5. Василькова Ю. В. Социальная педагогика: Курс лекций: учеб. пособие / Ю. В. Василькова, Т. А. Василькова. – М.: Изд. центр "Академия", 2000. – 440 с.
6. Галузинський В. М. Педагогіка: теорія та історія: навч. посібник / В. М. Галузинський, М. Б. Євтух. – К.: Вища школа, 1995. – 237 с.
7. Гончаренко С. І. Український педагогічний словник / С. І. Гончаренко. – К.: Либідь, 1997. – 386 с.
8. Григорьев С. И. Психолого-педагогические основы социальной педагогики / С. И. Григорьев. – Барнаул, 1996. – 155 с.
9. История социальной педагогики: Хрестоматия: учеб. пособие / под ред. М. А. Галагузовой. – М.: Гуманит, изд. центр ВЛАДОС, 2000. – 544 с.
10. Кащенко В. П. Педагогическая коррекция / В. П. Кащенко. – М., 1993. – 288 с.
11. Клейберг Ю. А. Социальные нормы и отклонения / Ю. А. Клейберг. – М., 1997. – 355 с.
12. Лишин О. В. Педагогическая психология воспитания / О. В. Лишин. – М., 1990. – 324 с.
13. Міщик Л. І. Соціальна педагогіка / Л. І. Міщик. – К., 1997. – 267 с.
14. Мороз І. В. Структура дипломних кваліфікаційних робіт та вимоги до їх написання, оформлення і захисту / І. В. Мороз. – К.: Курс, 1997. – 56 с.
15. Мудрик А. В. Социальная педагогика: учеб. для студ. пед. вузов / под ред. В. А. Сластенина. – М.: Издательский центр «Академия», 1999. – 184 с.
16. Мудрик А. В. Введение в социальную педагогику / А. В. Мудрик. – М., 1997. – 198 с.
17. Мустаева Ф. А. Основы социальной педагогики: учеб. пособие. – М.: Академический проект, 2001. – 416 с.
18. Психология социальной работы / под. ред. М. А. Гулиной. – СПб.: Питер 2002. – 352 с.
19. Социальная педагогика: курс лекций / под общей ред. М. А. Галагузовой. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2000. – 416 с.
20. Социальная работа / под. ред. В. И. Курбатова. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2003. – 480 с.
21. Соціальна педагогіка: навчальний посібник / за ред. А.Й. Капської – К., 2000. – 264 с.
22. Соціальна педагогіка: навч. посібник / за ред. А. Й. Капської. – К., 2000. – 264 с.
23. Холостова Е. И. Социальная реабилитация / Е. И. Холостова, Н. Ф. Дементьева. – М.: Издательско-торговая корпорация «Дашков и К°», 2006. – 340 с.
Допоміж ні
1. Безпалько О. В. Соціальна робота в громаді: навч. посіб.: академія праці та соціальних відносин / О. В.
Безпалько. – К.: Центр навч. літератури, 2005. – 172 с.
2. Браун А. Супервізор у соціальній роботі / А. Браун, А. Боурн. – К.: Пульсари, 2003. – 240 с.
3. Доброшан В. М. Теория социальной работы / В. М. Доброшан. – С-П., 2008.
4. Фирсов М. В. Теория социальной работы: учеб. пособие / М. В. Фирсов, Е. Г. Студенова. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛА ДОС, 2001. – 432 с
Інформаційні ресурси
5. Библиотека «Гумер» – гуманитарные науки: раздел «Социология», «Философия» [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://www.gumer.info/
6. Библиотека «Онлайн» [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://readbookz.com/
7. Библиотека «Книги студенту» [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://bugabooks.com/
8. Библиотека «Устойчивое развитие» [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://www.ustoichivo.ru/biblio.html
9. Библиотека «Мир книг». [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.mirknig.com/l
ДОДАТОК А
Орієнтовні теми курсових робіт з дисципліни «Соціальна педагогіка»
1. Взаємозвʼязок школи і сімʼї у підготовці дітей до усвідомленого вибору професії.
2. Використання гри та ігрових технік в соціально-педагогічних технологіях
3. Використання інтерактивних технологій в соціально-педагогічний діяльності.
4. Виховання обдарованих дітей в умовах сімʼї.
5..Волонтерські групи як ресурс соціально-педагогічної діяльності.
6..Вплив засобів масової комунікації на соціалізацію особистості.
7. Вплив мережі Інтернет на соціалізацію дітей підліткового віку
8..Вплив сімейних конфліктів на виховання дітей.
9. Вплив телебачення на соціалізацію особистості.
10. Вживання алкоголю підлітками як соціально-педагогічна проблема.
11. Діяльність молодіжних волонтерських груп у проектах соціально-педагогічної спрямованості
12. Діяльність соціального педагога в організації змістовного дозвілля підлітків.
13. Засоби і методи сімейного виховання.
14. Зміст та форми роботи соціального педагога щодо формування усвідомленого батьківства у старшокласників
15. Інтернет-залежність у підлітків та молоді.
16. Інклюзивна освіта в сучасному суспільстві.
17. Соціально-педагогічна робота в закладах освіти інклюзивної орієнтації
18. Соціально-педагогічна робота з дітьми –жертвами насилля.
19. Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю з обмеженими функціональними можливостями.
20. Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю, спрямована на профілактику тютюнопаління та алкоголю.
21. Соціально-педагогічна робота з дітьми трудових мігрантів.
22. Соціально-педагогічна робота з дітьми, які схильні до вживання алкоголю.
23. Структурний та порівняльний аналіз навчально-виховних систем та моделей соціалізації дітей, підлітків, старшокласників.
24. Сімейні форми виховання в Україні
25. Соціально-педагогічна профілактика Інтернет-залежності підлітків.
26. Соціально-педагогічна профілактика конфліктів в учнівських колективах.
27. Соціально-педагогічна профілактика конфліктів у взаєминах батьків і підлітків.
28. Соціально-педагогічна профілактика наркотичної залежності серед підлітків.
29. Соціально-педагогічна профілактика торгівлі дітьми серед підлітків в загальноосвітньому навчальному закладі.
30. Соціально-педагогічна робота з жертвами фізичного та психологічного насильства.
31. Соціально-педагогічна робота з творчо обдарованими дітьми та їх батьками.
32. Соціально-педагогічні засади формування культури вільного часу студентів університету.
33. Технології профілактики ВІЛ/СНІДУ серед учнівської молоді
34. Технології інтерактивного навчання соціальних педагогів у ВНЗ.
35. Методи виховання дітей в сучасній родині.
36. Обдарованість як соціально-педагогічна проблема.
37. Організація виховного процесу в ДБСТ (Дитячій будинок сімейного типу.
38. Організація роботи соціального педагога щодо попередження й подолання насильства в сім'ях школярів.
39. Основні напрями взаємодії соціального педагога з дитячими громадськими організаціями.
40. Особливості прояву алкоголізму в підлітковому середовищі.
41. Патронатна сім’я. Український та міжнародний досвід.
42. Підготовка майбутнього соціального педагога до міжособистісної взаємодії у ситуації конфліку.
43. Проблеми розвитку соціальної педагогіки та соціальної роботи у зарубіжних країнах.
44. Проблеми соціальної педагогіки в сучасній школі.
45. Профорієнтаційна робота соціального педагога в школі
46. Психолого-педагогічні аспекти виховної роботи в школі.
47. Робота соціального педагога з дітьми групи ризику.
48. Робота соціального педагога з попередження жорсткого поводження в сім’ї.
49. Робота соціального педагога з попередження суїцидальної поведінки серед підлітків
50. Значення соціального педагога загальноосвітнього навчального закладу у профілактиці вживання алкоголю підлітками.
51. Інклюзивна політика в сучасному українському суспільстві.
52. Соціально-педагогічна діяльність щодо попередження та профілактики булінгу у підлітків в умовах загальноосвітньої школи.
53. Соціально-педагогічна корекція агресивної поведінки підлітків.
54. Соціально-педагогічна підтримка розвитку особистості, що має проблеми в процесі соціалізації.
55. Формування лідерських якостей старшокласників у загальноосвітньому навчальному закладі.
56. Формування професійних комунікативних якостей соціального педагога
57. Формування професійно-комунікативної компетентності майбутніх соціальних педагогів засобами інтерактивних технологій.
58. Формування толерантності підлітків у загальноосвітньому навчальному закладі.
59. Шляхи забезпечення позитивного впливу засобів масової інформації на соціалізацію особистості.
60. Шляхи попередження негативного впливу неформальних субкультур на соціалізацію підлітків і молоді.
ДОДАТОК Б
Приклади оформлення бібліографічного опису у списку джерел
Бібліографічний опис складають на підставі даних, наведених на обкладинці та титульній сторінці видання.
Характеристика джерела | Приклад оформлення |
Один автор | Киричук О.В. Психологія особистості / О.В. Киричук. – К.: ІПК ДСЗУ. – 54 с. Туленков М.В. Сучасні теорії менеджменту: навч. посіб. / М.В. Туленков. – К.: Каравела, 2007. – 303 с. Павловська О.В. Регулювання ринку праці: фінансово-економічний механізм: моногр. / О.В. Павловська. – К.: Редакція "Бюлетеня Вищої атестаційної комісії України", 2001. – 272 с. Райт Г. Державне управління / Г. Райт; пер. з англ. В. Івашка, О. Коваленка, С. Соколик. – К.: Основи, 1994. – 191 с. Єременко В. Соціальна економіка / В. Єременко. – 2-ге вид., адапт. та доповн. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2003. – 351 с. |
Два автори | Лукашевич М.П. Соціальна робота (теорія і практика): Підручник. / М.П. Лукашевич., Т.В. Семигіна. – К.: Каравела, 2009. – 368 с. Кузьмичев А.І. Математичне програмування в Excel: навч. посіб. / А.І. Кузьмичев, М.Г. Медведєв. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – 320 с. Бодди Д. Основы менеджмента: пер. с англ. / Д. Бодди, Р. Пэйтон. – СПб.: Питер, 1999. |
Три автори | Мескон М. Основы менеджмента: пер. с англ. / М. Мескон, М. Альберт, Ф. Хедоури. – М.: Дело, 1992. Таланчук П.М. Супровід навчання студентів з особливими потребами в інтегрованому освітньому середовищі: навч.-метод. посіб. / П.М. Таланчук, К.О. Кольченко, Г.Ф. Нікуліна. – К.: Соцінформ, 2004. – 128 с. |
Чотири автори | Технологии политической власти: зарубежный опыт / [В.Н. Иванов, В.Я. Матвиенко, В.И. Патрушев, И.В. Молодых]. – К.: Выща шк., 1994. |
П’ять і більше авторів | Єдина технологія обслуговування незайнятого населення в центрах зайнятості України / [Ю. Маршавін, Л. Ляміна, Л. Фокас та ін.]. – К.: ІПК ДСЗУ, 2000. – 302 с. Державне управління в Україні: організаційно-правові засади: навч. посіб. / [Н.Р. Нижник, С.Д. Дубенко, В.І. Мельниченко та ін.]; за заг. ред. проф. Н.Р. Нижник. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – 164 с. |
Без автора | Професійна освіта: словник / уклад. С.У. Гончаренко та ін.; за ред. Н.Г. Ничкало. – К.: Вища шк., 2000. – 380 с. Словник іншомовних слів / за ред. О.С. Мельничука. – К., 1974. – 776 с. Збірник нормативних, інструктивних та методичних матеріалів з питань професійного навчання незайнятого населення / за ред. Л.О. Яневич. – 2-ге вид. – К.: ІПК ДСЗУ, 1999. – 260 с. Державне управління в Україні: наукові, правові, кадрові та організаційні засади: навч. посіб. / за заг. ред. Н.Р. Нижник, В.М. Олуйка. – Л.: Вид-во Нац. ун-ту "Львівська політехніка", 2002. – 352 с. Ринок праці України у 2006 році: аналіт.-стат. зб. – К.: ДЦЗ Мінпраці та соц. політики України, 2007. – 208 с. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004–2015 рр.) “Шляхом Європейської інтеграції” / [авт. кол.: А.С. Гальчинський, В.М. Геєць та ін.]; Нац. ін-т стратег. дослідж., Ін-т екон. прогнозування НАН України, М-во економіки та з питань європ. інтегр. України. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. – С. 263–264. |
Багатотомний документ | Маршал А. Принципы экономической науки: в 3 т. Т. 1 / А. Маршал. – М.: Прогресс, 1993. – с. Антологія соціальної роботи: в 7 т. – К.: ДЦ ССМ, 2001–2003. Добреньков В.И. Фундаментальная социология: в 15 т. / В.И. Добреньков, А.И. Кравченко. – Т. 2: Эмпирическая и прикладная социология. – М.: ИНФРА-М, 2004. – 986 с. Економічний енциклопедичний словник: у 2 т. Т. 1 / [С.В. Мочерний, Я.С. Ларіна, О.А. Устенко, С.І. Юрій]; за ред. С.В. Мочерного. – Л.: Світ, 2005. – 616 с. Бондарчук Л.В. Модель соціальної реабілітації осіб з функціональними обмеженнями / Л.В. Бондарчук // Інноваційні моделі соціальних послуг. Проекти Українського фонду соціальних інвестицій. Т. 3 / [авт. кол.: Л.В. Бондарчук, Л.П. Дума, Н.В. Кабаченко та ін.]; за ред. Н.М. Шкуратової. – К.: ЛДЛ, 2007. – 320 с. |
Матеріали конференцій, з’їздів | Кудикіна Н.В. Регіоналізація змісту професійного навчання на основі соціального діалогу як фактор пропедевтики поповнення контингенту незайнятого населення України молоддю з професійно-технічною освітою / Н.В. Кудикіна // Актуальні проблеми професійної орієнтації та професійного навчання безробітних: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (28 верес. 2006 р., м. Київ). – К.: ІПК ДСУЗ, 2006. – С. 130–138. Іванова І.Б. Розвиток мотивації до професійної діяльності у студентів спеціальності "Соціальна робота" / І.Б. Іванова // Соціальна робота в Україні на початку ХХІ ст.: проблеми теорії і практики: матеріали доповідей на Міжнар. наук.-практ. конф. 29–31 жовт. 2002 р. Ч. 1. – К., 2002. – С. 177–181. |
Автореферати дисертацій | Щетініна Л.В. Ефективність дільності центрів зайнятості: інституційний аспект: автореф. дис.... канд. екон. наук: 08.09.01 / Л.В. Щетініна; Київ. нац. екон. ун-т. – К., 2004. – 19 с. |
Дисертації | Линьов К.О. Централізація, децентралізація та нелінійність у державному управління: дис. … д-ра наук з держ. управління: 25.00.02 / К.О. Линьов; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. – К., 2004. – 196 с. Лісогор Л.С. Формування конкурентного середовища на ринку праці: дис.... докт. фіз.-мат. наук: 08.09.01 / Л.С. Лісогор. – К., 2006. – 427 с. |
Частина книги, періодичного, продовжуваного видання | Терюханова І.М. Підготовка підприємців із числа незайнятих – реалії, досвід, перспективи / І.М. Терюханова // Зайнятість та ринок праці: міжвід. наук. зб. – Вип. 14. – К., 2001. – С. 135–143. Кудикіна Н.В. Взаємозв’язок ринку праці і професійно-технічної освіти / Н.В. Кудикіна // Педагогічна і психологічна науки в Україні: зб. наук. пр. до 15-річчя АПН України: у 5 т. – Т. 5. Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – К.: Педагогічна думка, 2007. – С. 301–307. Гайдош Іштван. Регіональні аспекти міграційної політики / Гайдош Іштван // Голос України. – 2004. – 19 бер. Чорна Н.В. Організація професійного навчання безробітних як напрям державного регулювання / Н.В. Чорна // Економіка та держава. – 2006. – №2. – С. 83–84. Грабовська С. Феномен "вимагаючої" поведінки: соціально-психологічний аналіз / С. Грабовська // Вісн. Львів. ун-ту. – Вип. 1. – 2005. – С. 25-28. Лукашевич М.П. Зайнятість осіб з обмеженими фізичними можливостями в Україні / М.П. Лукашевич, Д.О. Пузіков // Врегулювання проблемних питань працевлаштування та захисту прав інвалідів у сфері праці: практ. посіб. / за заг. ред. В.М. Дьяченка, М.П. Авраменка. – К.: Ун-т "Україна", Всеукр. центр проф. реабілітації інвалідів, 2007. – С. 87–112. Костишина Т.А. Совершенствование заработной платы как фактор повышения конкурентоспособности рабочей силы / Т.А. Костишина // Конкурентоспособность в сфере труда: сб. науч. тр. – К.: Ин-т экономики НАН Украины. – 2001. – Вып. 1. – С. 73–82. – (Серия "Экономика труда и социальной сферы"). |
Законодавчі та нормативні документи | Указ Президента України "Про вдосконалення державного регулювання в сфері зайнятості населення та ринку праці в Україні" // Урядовий кур’єр. – 2005. – №131. – 19 лип. |
Конвенція МОП №88 1948 р. "Про організацію служби зайнятості" // Конвенції та рекомендації, ухвалені Міжнародною організацією праці. 1919–1964. Т. 1. – Женева: Міжнародне бюро праці, 1999. – С. 439–444. | |
Електронні ресурси | Бібліотека і доступність інформації у сучасному світі: електронні ресурси в науці, культурі та освіті: (підсумки 10-ї Міжнар. конф. „Крим-2003”) / Л. Й. Костенко, А. О. Чекмарьов, А. Г. Бровкін, І. А. Павлуша // Бібліотечний вісник — 2003. — № 4. — С. 43. — Режим доступу до журн.: http://www.nbuv.gov.ua/articles/2003/03klinko.htm. |
Д ОДАТОК В
Титульна сторінка курсової роботи
ДОДАТОК Г