Поряд з громадянськими, політичними, економічними, соціальними правам] свободами в Конституції України знайшли своє відображення права і свобо, людини в культурній (духовній) сфері діяльності. До таких конституційних прав ві носять, насамперед, право на освіту (ст. 53), на свободу літературної, художнь наукової і технічної творчості (ст. 54), право на результати своєї інтелектуальн творчої діяльності, а також деякі інші права і свободи, що стосуються свобо, поглядів і переконань, світогляду, користування інформацією тощо.
1. Право на освіту передбачено ст. 53 Конституції України. Важливою гаранти цього права є конституційний обов'язок держави забезпечити доступність і без платність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, виш освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток цих видів освіт різних форм навчання. Обов'язковою визнана повна загальна середня освіта.
Безоплатне здобуття вищої освіти мають громадяни в державних і комунальн навчальних закладах на конкурсній основі.
Відповідно до конституційних вимог громадянам, які належать до національн меншин, гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мо
142
у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.
Правове регулювання права на освіту більш детально встановлено у Законі України «Про освіту» 1991 р. (у редакції 1996 р.), а також в інших законодавчих актах.
2. Право на участь у культурному житті та користуватися культурною спадщиною України, яка охороняється законом, визначено в ст. 54 Конституції України. На державу покладено обов'язок забезпечувати збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживати заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Право кожної людини на участь у культурному житті і право користуватись усіма досягненнями культури визнано як міжнародними актами (ст. 15) Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права), так і закріплено у законодавстві України, зокрема в Основах законодавства України про культуру 1992 р., в Законі України «Про музеї та музейну справу» та в інших законах, які передбачають можливість доступу кожної людини до культурних цінностей, які знаходяться на території України.
3. Право на свободу творчості передбачено і гарантується Конституцією України (ст. 54). Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості.
Що стосується наукової творчості, то на державу покладено обов'язок сприяти розвиткові науки, встановленню наукових зв'язків України зі світовим співтовариством (ст. 54 Конституції України). Правове регулювання цих питань передбачене законами України «Про основи державної політики у сфері науки і науково-технічної діяльності» 1992 р., нова редакція якого прийнята Верховною Радою України 1 грудня 1998 р., «Про наукову і науково-технічну діяльність».
4. Право на захист авторських прав та інших видів інтелектуальної власності передбачено як у міжнародному праві, так і українському законодавстві. Гарантуються також захист інтелектуальної власності, авторські права, моральні і матеріальні інтереси, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності. Закріплюючи право кожного громадянина на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності, в Конституції України встановлюється заборона використовувати і поширювати ці результати без згоди авторів за винятком випадків, встановлених законом (ст. 54). Україна визнала у 1971 році Бернську конвенцію «Про охорону літературних та художніх творів» (1886-1971 рр.), а також Всесвітню конвенцію «Про авторське право» (1971 р.).