Сабақ кезеңдері | Уақыт | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |
Білім Қызығушылық тарын ояту | 2мин | «Егер мен» ойыны арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді | Үйге берілген тапсырма сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Тақтадағы сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау, соңына егер мен ойыны арқылы топптар өзера талқыласады | Оқушылар берген тапсырманы орындау. «егер мен» ойыны бойынша оқушылар өткен тапсырма жайында өзқортындыларын жасайды | АКТ |
Түсіну | 7мин | РАФТ әдісі бойынша өткен тақырыппен жаңа тақырыпты мағанасын ашу | Жаңа тақырыпты меңгеру үшін «РАФТ» әдісін пайдалану әр топтан оқушы шығып тақтаға өткен тақырыппен сәкестендіре отырып жаңа тақырыптың мағанасын ашады, айтып түсіндіреді | Тақырыптың мазмұнын ортаға шығып талқылайдды, өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстыру үшін суреттер мен видероликер ақылы жаңа тақырыптың мағанасын ашады | ЖТ ЖЕ |
Қолдану | 10мин | Топпен жұмысАкадемиялық дау –дамай әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсініу үшін арнайы тапсырмаларды қолдану | Оқушыларға тақырып төңірегінде тапсырма таратылады,тапсырманы топ ішінде отырғызып топпен талқылату Олүшін академиялық дау –дамай әдісін пайдалану | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білуі, топпен жұмыс жасауы. | СТО |
Сергіту сәті | 1 мин | «Балапандар биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. | АКТ |
Талдау | 15мин | С алыстырмалы картаны пайдалану Арқылы тақырыпты талдау | Оқушыларға мәтінді топ ішінде әр қайсысына таратып беру. Топ ішінен топ басшы шығып тапсырманы салыстырады | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білуі, топпен жұмыс жасау арқылы тақырыпты талдау, салыстыру | |
Жинақтау | 5мин | Кім жылдам арқылы сабақты жинақтайды | Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып сұрақтарға жауап береді | Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды | |
Бағалау | 2 мин | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпн бағалайды | |
Рефлексия | 2 мин | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Пән: Химия 23 сабақ
Сынып: 11 сынып
Сабақтың тақырыбы: Арендер,бензол-арендер өкілі,құрылысы,изомерленуі,атаулары,алынуы,гомологтары
Мақсаттары: Оқушылар білімін жинақта тақырыпты меңгереді, тапсырмалар орындауға пайдаланады
Күтілетін нәтиже Тапқырыптың негізгі маңызын шығармашылық тапсырмалар арқылы байланыстырып түсінуге сөйлеуге, ойын тиянақты жеткізуге дамиды.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер:Миға шабуыл,Инсерт, Сөдер банкісі,Ыстық орындық, Кім шапшаң
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |
Білім Қызығушылық тарын ояту | 2мин | Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау | Оқушы берген тапсырманы орындау | АКТ |
Түсіну | 7мин | «Инсерт» әдісін пайдалану арқылы өткен тақырыпты қайталау және жаңа сабақтың тақырыбын ашу | Интербелсенді тақтада берілген слайда көрсетілген мәтінмен жұмыс жасау, әр топ берілген тапсырмадағы тақырыпты і табу керек. Бұл тапсырманы оқушы орындай отырып,тақырыпты өз бетімен игереді,түсінбеген жерін түртіп алады және ең бастысы сыни ойлау дағдысы қалыптасады. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау | ЖТ ЖЕ |
Қолдану | 10мин | Алкиндердің химиялық қасиеттері туралы тақырыпқа байланысты «Сөздер банкасы» әдісі пайдалану арқылы тапсырмалар қолдану | Жаңа сабақты ашу мақсатында «Сөздер банкасы» ойынын қолдандым. Бұл ойында интерактивті тақтада екі шеңбер бейнеленген. Біріншісіне тақырыпқа сәйкес және тақырыпқа сәйкес емес сөздер жазылады. Оқушылар тақырыпқа сәйкес сөздерді тауып екінші шеңберге жазады. Топпен ақылдасып тақырыпты аша білді | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады. | СТО |
Сергіту сәті | 1 мин | «Балапандар биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. | АКТ |
Талдау | 10 мин | «Ыстық орындық» арқылы тақырыпты талдау | Әр топтан ортаға оқушы шығып өз ойларын бүгінгі сабақ жайлы айтып кетулерін тапсырдым. Ол үшін слайдта көрсетілген суреттер мен арнайы тапсырмалар таратып беру керек. Тақырып алған топтар сол тақырыпшаны оқып шығады. Оқушы өздеріне берілген тапсырманы 1 минутта тақтада айтып- түсіндіріп береді | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек. Оқып біткен соң әр топтан оқушы ортаға ыстық орындыққа отырып Отаным жайлы сөйлеп не түсінгенін айтады. Бірін – бірі тыңдайды. Әр топтан сөйлеген ортаға шығып оқушыны сол топтың оқушысы толықтырады. | |
Жинақтау | 5мин | Кім шапшаң ойыны арқылы сабақты жинақтайды Есептер шығару | Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты сұрақтар беруі және есептер шығарту | Топтар сұрақ- жауап арқылы өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды | |
Бағалау | 2 мин | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпн бағалайды | |
Рефлексия | 2 мин | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Пән: Химия 25 сабақ
Сынып: 11 сынып
Сабақтың тақырыбы: Көмірсутектер мен олардың туындылары арасындағы генетикалық байланыс
Мақсаттары: Оқушылар қайталау арқылы тақырыпр жайлы түснік алады, оны шығаруда пайдаланып тапсырмаларды топпен орындауғаді үйренеді
Күтілетін нәтиже Тақырып ерекшеліктерін жатқа меңгередіі, оны қолданып реакция мен есептерт шығара алады
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары