Міністерство аграрної політики України
Державний агроекологічний університет
Державний агроекологічний університет
Факультет ветеринарної медицини
Кафедра акушерства та хірургії
Методична розробка
на т ему: “ Акушерська, гінекологічна та андрологічна диспансеризація, заходи профілактики і терапія ускладнень в період родів та післяродовий період ”
Житомир – 2008
Укладачі:
доцент Ревунець А.С., асистент Грищук Г.П.
Відповідальний за випуск: професор Калиновський Г.М.
Р ецензент: доцент Кропивницький Ф.І.
Методичні розробки розглянуто та схвалено на засіданні кафедри акушерства та хірургії протокол № від “ “ __________ 2008 року.
Методичні розробки розглянуто та схвалено на методичній комісії факультету ветеринарної медицини протокол № від “ “ ______ 2008 року.
Акушерська, гінекологічна та андрологічна диспансеризація. Лікування неплідних самок
Мета заняття: засвоїти основні прийоми акушерсько-гінекологічної диспансеризації корів, навчитись правильно аналізувати результати клінічних і лабораторних досліджень та пов’язувати їх з технологією ведення тваринництва, організацією зоотехнічної і ветеринарної роботи; оволодіти методикою визначення відтворювальної функції самців, набути навиків клінічного дослідження плідників з метою виявлення їх значення в порушенні плодючості самок; навчити студентів основних способів відновлення відтворювальної функції у самок і самців, диференційованому підходу та вибору препаратів з врахуванням показань і протипоказань для їх використання.
Об’єкти дослідження і обладнання: гумові і поліетиленові гінекологічні рукавички, піхвові дзеркала, корнцанги, кружки Есмарха, стерилізатори, ватні і марлеві тампони, вата, спиртові тампони, фізіологічний розчин, розчини перманганату калію, фурациліну, етакридина-лактату, вазелін, стерильні пробірки, прилади і реактиви для проведення аналізу крові, сечі, вмісту статевих органів, шприци, катетери для введення розчинів, порошковдувач, ножиці, антибіотики, готові лікарські форми, розчини новокаїну, шприци і голки для парентерального введення.
Акушерсько-гінекологічна диспансеризація самок
Мета диспансеризації - створення здорових, високопродуктивних стад для збільшення виробництва і підвищення якості продукції тваринництва.
Акушерська-гінекологічна диспансеризація являє собою безперервний комплекс планових діагностичних, лікувальних і профілактичних заходів, які допомагають попереджувати та завчасно виявляти і лікувати тварин з захворюваннями статевих органів, підвищують заплідненість та продуктивність.
Проводять її в кілька етапів:
• Знайомляться з веденням тваринництва господарства.
• Розділяють корів за фізіологічним станом на групи (вагітні та ті що знаходяться в післяродовому періоді).
• Теличок розділяють на 3 вікові групи: (1 рік, старше 19-ти місяців та які не проявляють статевих циклів чи їх осіменяють повторно).
• Досліджують неплідних корів і теличок, а також телиць віком 1 рік, знайомляться з технологією ведення тваринництва в господарстві, що дозволяє визначити роль організаційно-господарських причин в етіології неплідності.
Необхідно вивчити такі питання:
• Організація годівлі і утримання тварин (раціон, порядок годівлі,
результати хімічного аналізу кормів і біохімічного аналізу сироватки крові, ветеринарно-санітарний стан приміщень для тварин; організація моціону і пасовищного утримання корів).
• Продуктивність корів.
• Стан пунктів штучного осіменіння і організація осіменіння тварин.
• Організація рододопомоги (родильні відділення чи бокси, їх робота).
• Штат робітників тваринництва.
• Ветеринарна благополучність (частота виникнення інфекційних, інвазійних і незаразних хвороб тварин та їх профілактика).
• Організація селекційної роботи.
Аналіз цих даних дозволяє встановлювати чи виключати такі форми неплідності як аліментарну, експлуатаційну, кліматичну та симптоматичну.
Акушерська і гінекологічна диспансеризація взаємопов’язані. Так, рання акушерська диспансеризація профілактує не тільки розвиток акушерських хвороб (затримання посліду, субінволюція матки, післяродовий ендометрит та ін.), але і хронічного ендометриту, персистентного жовтого тіла, гіпофункції яєчників та ін. В той же час завдяки своєчасному лікуванню хворих тварин, не тільки підвищує заплідненість самок, але в певній мірі попереджаються приховані аборти та інші патологічні процеси, що розвиваються у вагітних самок.
Головними завданнями ветеринарних спеціалістів під час сухостою є профілактика патологічних процесів при вагітності, своєчасна діагностика акушерських захворювань і терапія хворих, а також підготовка корів та нетелів до отелу і лактації, профілактика маститу у корів та хвороб новонароджених телят.
Завданням ветеринарних лікарів під час отелу є профілактика патологічних процесів, своєчасна діагностика їх і надання кваліфікованої акушерської допомоги породіллям, спостереження за перебігом післяотельного періоду та своєчасне лікування післяотельних хвороб, а також профілактика і лікування хвороб новонароджених телят, профілактика маститу у корів.
Головну гінекологічну диспансеризацію слід проводити двічі протягом року: восени - в жовтні-листопаді і весною - в березні-квітні. Виключення повинні складати тільні корови та корови, що недавно отелилися (гінекологічну диспансеризацію яких, рекомендується проводити за 2 тижні до отелу, а також на 3-4 і 14-15 день після отелу).
Весняна сезонна гінекологічна диспансеризація покликана мобілізувати зусилля зооветспеціалістів та робітників тваринництва на максимальну роботу з покращення організації відтворення стада і підвищення запліднюваності корів в майбутній пасовищний сезон.
Під час осінньої гінекологічної диспансеризації, поряд з аналізом відтворення стада, ставиться завдання визначити рівень обміну речовин у корів перед стійловим утриманням і провести ретельну вибраковку всіх тварин, що мають незворотні патологічні зміни в статевих органах чи тканинах молочної залози.
Сезонні гінекологічні диспансеризації потрібно проводити в зв'язку з загальною диспансеризацією, враховуючи дані характеру обміну речовин та порушення діяльності різних органів і систем, виявленні в результаті досліджень.
Поточна гінекологічна диспансеризація проводиться в останніх числах кожного місяця. Вона передбачає конкретне вирішення задач, поставлених перед тваринниками по відтворенню стада найближчим часом.