,
, ,
) ( )
1. .
2. , 1 .
, 3/;
22,4 3/ - , 1 .
- , 101325 .
, 273.
- , .
- , .
3. ().
4. , .
, 3;
4,76 - (1 2 + 3,76 N2);
β - , .
m , ;
Vt , 1 , 3/;
- , /;
a - .
5. .
= b(a - 1), ;
=3,76 × b(a - 1), .
6.
, ;
7. :
, 3
Vt , 1 , 3/;
m - , ;
- , /;
Sn - , .
8. :
..
9. , 100 %.
, . %;
, . %; , . %;
, . %; , . % ..
. .
) ( ):
1. .
2. , .
, 3,
V - , 3.
- .
a - .
V - , 3.
3. .
= b(a - 1), ;
=3,76 × b(a - 1), .
4.
, .
5. :
V = V × ån, 3
V - , 3;
ån- , .
6. :
= V× , 3;
|
|
= V× , 3; = V× , 3;
= V× , 3 = V× , 3 ..
7. , .
, . %;
, . %; , . %;
, . %; , . % ..
, ,
) ( ).
1. , .
, 3
w, w, wS, wO - , , , %;
m , ;
a - .
2. :
, 3,
- , ;
- , ;
- , ;
- , .
3. , , .
, 3
4. , . 1 2, ( (IV), , (IV), (V), ), 1 (, 3).
5. , 1 , :
, 3.
6.
, 3
- , 1 , 3;
m - , .
7. .
, 3,
.
8. :
, 3; , 3; , 3;
, 3; , 3; , 3.
9. , 100 %.
,. %; , . %;
, . %; , . % ..
) ( ).
1. b.
2. , :
, 3;
bi- i- ;
- i- , . %;
- , . %;
V- , 3.
a - .
3. α > 1, 1 3
, 3.
4. , . 2 2, , 1 3 ().
5. , 1 3 , :
, 3.
6. :
, 3.
7. :
|
|
, 3;
, 3;
, 3 ..
8. :
,. %, . %; , . %, . %;
, . %, . %; , . %, . % ..
1. , 5 ; , 12 0 101250 , 15 %.
:
C6H5Cl ;
m = 5 ;
t = 120;
= 101250 ;
= 15%.
:V, V, j?
:
1. , 2 , b ( ).
C6H5Cl + 7(2 + 3,76N2) 62 + 22 + Cl + 7×3,76N2
b = 7
2. , 1 .
, 3/;
3. .
(C6H5Cl) = 12 × 6 + 1 × 5 + 35,5 × 1 = 112,5 /
4. , .
, 3;
15 %. (a) 0,15 . , a = 1,15.
5. .
= b(a - 1), ; = 7(1,15 - 1) = 1,05 ()
=3,76 × b(a - 1), ; =3,76 × 7(1,15 - 1) = 3,95 ()
6. .
ån.= , ;
ån.= 6 + 2 + 1 + 26,32 + 3,95 + 1,05 = 40,32 ()
7. .
, 3;
(3)
8. .
9. . 100 %.
: 5 39,85 3 , 41,93 3 : (IV) - 6,24 3 (14,88 %), - 2,08 3 (4,96 %), - 1,04 3 (2,48 %), - 1,09 3 (2,6 %), - 31,48 3 (75,07 %).
2. , 17 3 , , 1,5.
:
22 ;
V.. = 17 3;
a = 1,5.
: V, V.., j..?
:
1. b (. 2).
C2H2 + (2,52 + 3,76N2) 22 + 2 + 2,5×3,76N2
b = 2,5
2. , .
V = 4,76 × b × V × a, 3;
V = 4,76 × 2,5 × 17 × 1,5 = 303,45 (3)
3. .
= b× (a - 1) = 2,5× (1,5 - 1) = 1,25 ()
= 3,76×b× (a - 1) =3,76×2,5× (1,5 - 1)= 4,7 ()
4. .
ån = , ;
ån = 2 + 1 + 9,4 + 4,7 + 1,25 = 18,35 ()
5. .
V = V × Sn = 17 × 18,35 = 311,95 (3)
6. .
= V × , 3; = 17 × 2 = 34 (3)
= V × , 3; = 17 × 1 = 17 (3)
= V × , 3 = 17 × (9,4 + 4,7) = 239,7 (3)
= V × , 3 = 17 × 1,25 = 21,25 (3)
7. , .
;
;
;
.
: 17 3 303,45 3 , 311,95 3 , : (IV) 34 3 (10,9%), 17 3 (5,45%), - 239,7 3 (76,8%), - 21,25 3 (6,81%).
|
|
3. , 2 , %: - 79,81; - 5,63; - 10,12; - 2,71; - 1,73. 17 , 100658 , 1,5. .
: :
w() - 79,81%; w() - 5,63%; w() - 10,12%; w(S) - 2,71%; w() - 1,73%.
m = 2 ;
a = 1,5;
t = 17 ;
= 100658 .
: ; ; j(..)?
:
1. , .
, 3;
= 25,07 (3)
2. , , .
, 3;
= 26,81 (3)
3. , .
, 3
= 4,17 (3)
4. 1 , .1 2.
/ | 1 | , 3 | , 3 | , 3 | , 3 | , 3 |
1 | mC = 0,7981 | 1,87 × 0,7981 = 1,492 | ____ | ____ | 7,02 × 0,7981 = 5,603 | ____ |
2 | mH = 0,0563 | ____ | 11,2 × 0,0563 = 0,6306 | ____ | 21,06 × 0,0563 = 1,186 | ____ |
3 | mO = 0,1012 | ____ | ____ | ____ | -2,63 × 0,1012 = - 0,266 | ____ |
4 | mS = 0,0271 | ____ | ____ | 0,7 × 0,0271 = 0,019 | 2,63 × 0,0271 = 0,071 | ____ |
5 | ____ | ____ | ____ | 4,17 × 0,79 = 3,29 | 4,17 × 0,21 = 0,88 | |
6 | 1,492 | 0,630 | 0,019 | 9,884 | 0,88 |
: " 1 " (w = 79,81 %, mC = 0,7981 ); , 2 2.
5. 1 .
, 3;
= 1,4924 + 0,6306 + 0,019 + 9,8835 + 0,88 = 12,91 (3)
6. , 2 .
, 3 ; = 12,91 × 2 = 25,81 (3)
7. , .
, 3; =27,6 (3)
8. .
= 1,492 2 1,05 = 3,19 (3);
= 0,6306 2 1,05 = 1,35 (3);
= 0,019 2 1,05 = 0,04 (3);
= 9,8835 2 1,05 = 21,14 (3);
= 0,88 2 1,05 = 1,88 (3);
.
9. .
, %; = 11,56 %
, %; = 4,89 %
, %; = 0,14 %
, %; = 76,59 %
, % = 6,81 %
. 2 26,81 3 , 27,6 3 , : (IV) - 3,19 3 (11,56 %), - 1,35 3 (4,89 %), (IV) - 0,04 3 (0,14 %), - 21,14 3 (76,59 %), - 1,88 3 (6,81 %).
4. , 23 3 % (.): 89 %; - 4,7 %; 3,7 %; (IV) - 2,4 %; - 0,2 %. , 1,5.
|
|
: :
= 89 %; = 4,7 %; = 3,7 %; = 2,4 %; = 0,2 %.
V = 23 3,
a = 1,5.
: V, V, j?
:
1. b. , , 4 ( 1), 26 (2) 38 (3). 2000 0 , .
4 + 2(2 + 3,76 N2) 2 + 22 + 7.52 N2 b1 = 2
26 + 3,5(2+ 3,76 N2) 22 + 32 + 3,16 N2 b2= 3,5
38 + 5(2 + 3,76 N2) 32 + 42 + 18.80 N2 b3= 5
2. , .
, 3;
= = 349,85 (3)
3. , , 1 3 .
, 3;
= = 5,07 (3)
4. 1 3 , . 2 2. :
/ | 1 3 | , 3 | , 3 | , 3 | , 3 |
1 | = 0,89 3 | 1×0,89=0,89 | 2×0,89=1,79 | 7,52×0,89=6,69 | ____ |
2 | = 0,0473 | 2×0,047=0,09 | 3×0,047=0,14 | 13,16×0,047=0,62 | ____ |
3 | = 0,0373 | 3×0,037=0,11 | 4×0,037=0,15 | 16,8×0,037=0,62 | ____ |
4 | = 0,024 3 | 1×0,024=0,02 | ____ | ____ | ____ |
5 | = 0,002 3 | ____ | ____ | 1×0,002=0,002 | ____ |
6 | ____ | ____ | 5,07×0,79=4,01 | 5,07×0,21=1,06 | |
7 | 1,11 | 2,08 | 11,94 | 1,06 |
5. 1 3 .
= 1,11 + 2,08 + 11,94 + 1,06 = 16,19 (3)
6. 23 3 .
= 16,19 ×23 = 372,37 (3)
7. .
= 1,11 × 23 = 25,53 (3);
=2,08 × 23 = 47,84 (3);
= 11,94 × 23 = 274,62 (3);
= 1,06 × 23 = 24,38 (3).
8. .
= = 6,85 %
= = 12,85 %.
= = 6,55 %
= = 73,75 %
. 23 3 349,85 3 , 372,37 3 , : (IV) - 25,53 3 (6,85 %), - 47,84 3 (12,85 %), - 274,62 3 (73,75 %), - 24,38 3 (6,55 %).