Оскільки звичайне бетонне кріплення добре сприймає лише стискаюче навантаження,у найбільше відповідальних капітальних виробках або їхніх ділянках при великих навантаженнях, особливо нерівномірних, застосовують монолітне залізобетонне кріплення, яке завдяки арматурному посиленню здатне сприймати також розтягуючі і зсувові навантаження.
При зведенні монолітного залізобетонної кріплення гірничих виробок застосовують гнучку, жорстку і змішану арматуру. Перевага монолітного залізобетонного кріплення полягає у великій несучій здатності, монолітності, гарному приляганні до навколишніх порід і можливості застосування при різноманітній формі поперечного перетину виробок. Водночас таке кріплення характеризується великою трудомісткістю в зведенні і витратою значної кількості металу.
Спочатку зводять каркас металевий, а потім за опалубку кладуть бетонну суміш. Товщина стін 25-35 см. Закладають бетону суміш за опалубку вручну, або за допомогою бетоноукладчиків.
Кріплення зі збірного залізобетону
Виготовляють на заводах залізобетонних виробів, доставляють в готовому вигляді у виробки, де зводять шляхом монтажу готових елементів.
По конструкції можна розділити на два типи: рамні, що складаються з окремих рам, арок, кілець, встановлюваних вразбіжку, і суцільні, збирані з плит, блоків або тюбінгів. Якщо рамні мають масу 100-120 кг і зводяться вручну, то суцільні - тюбінг - 200-500кг і для їх зведення застосовують різні крепеустановники.
а - КТАГ - великорозмірне тюбінгове арочне гладке;
б - ГТК - гладкостінне тюбінгове кріплення.
Відрізняються розмірами і масою. Площа перерізу виробки в просвіті от 8 до 26м2. Дев'ять типорозмірів тюбінгів. Складається з тюбінгів (1) і полутюбінгов (2). Зводять кріплення знизу вгору, укладаючи тюбінги і розклиняючи їх тимчасовим розпіром. Після укладання останнього замкового тюбінга арку забучивають рівномірно з двох сторін, а розпірки видаляють.
Питання для самоконтролю:
1.Назвіть переваги та недоліки металевого рамного кріплення.
2.Назвіть типи конструкцій металевого рамного кріплення.
3.Назвіть основні етапи зведення металевого рамного кріплення.
4.Назвіть область застосування залізобетонного рамного кріплення.
5.Назвіть переваги та недоліки залізобетонного рамного кріплення.
6.Назвіть основні форми залізобетонного рамного кріплення.
7.Назвіть матеріали для виготовлення конструкцій залізобетонного рамного кріплення.
Література: [9], с. 83-103; [2], с. 118-132; [1], с. 129-166.